Palmér: ootan kasumit 2017. aastal

22. august 2014, 00:00

Kui veel kevadel lubas Estonian Airi tegevjuht Jan Palmér, et lennufirma jõuab sel suvel kasumi lävele, siis nüüd lükkas tähtaja veel kahe aasta võrra edasi. Eile avaldatud esimese poolaasta tulemused näitasid taas kahjumit ja Palmér ootab, et aastaks 2016 on firma kasumile lähedal.

2014. aasta esimesel poolaastal oli Estonian ­Airi müügitulu 32,9 miljonit eurot, mis on mullusest  8 protsendi võrra väiksem, ning ettevõte on endiselt kahjumis. Estonian Airi kahjum küll vähenes 18 protsenti, 5 miljonile eurole. Selle aasta esimesel kuuel kuul reisis Estonian Airiga 260 00 inimest, mis on mullusest 8% vähem.

Kas olete Estonian Airi esimese poolaasta tulemustega rahul? Tulemustel on kaks poolt. Kogu turg oli esimesel poolaastal väga negatiivne. Me ei täitnud enda ootusi, kuid meil ei lähe nii halvasti nagu osal teistel lennufirmadel. Suhtarvudes läheb meil normaalselt. Ka Ukraina kriisil oli negatiivne mõju turule, sellega ei saa me midagi ette võtta. Ma olen rahul sellega, kuidas firma on olukorraga toime tulnud. Loomulikult tahaksime näha veidi positiivsemat turgu.

Näib, et Estonian Air seisab paigal. Tulemused on peaaegu samad nagu eelmisel aasta. Miks see nii on? Jah, kuid see on osa ümberkorraldamiskavast. Me oleme selle kava saatnud Euroopa Komisjoni. Plaan on saada firma kasumisse ja olla jätkusuutlik, kuid praegu ei ole toimunud loodetud arengut.

Eesmärk on saada Estonian Air vähemalt sellisele tasemele, et ta ei kaotaks raha. Näib, et selle eesmärgi täitmiseni läheb veel kaua aega. Miks? Kõiki ümberkorraldusi ei ole veel tehtud. Meil on veel kaks lennukit, millele on leping, kuid mida me ei vaja. Loodame, et 2015. aasta lõpuks on olukord lennukitega paranenud, mistõttu on paranenud ka Estonian Airi olukord.

Millal jõuab Estonian Air kasumisse? Plaani järgi loodame olla 2016. aastal kasumile lähedal. ­Ootame positiivseid tulemusi 2017. ja 2018. aastal. Plaan on selline.

Kas te plaanite praegu töötajate arvu vähendada? Ei, meil pole plaanis seda teha. Oleme kõike seni teinud programmi raames, välja arvatud see olukord lennukitega. Muidugi teeme väikeseid kohandusi, kuid see võib toimuda mõlemas suunas. Mõnikord peame rohkem inimesi palkama, teinekord peame töötajate arvu vähendama. Kuid vastus on ei, me ei muuda praegu rohkem midagi.

Kas on kavas avada või sulgeda lennuliine? Meil on plaanis avada järgmisel suvel uus suveliin Itaaliasse. Septembri lõpus alustame lendamist Tallinnast Stockholmi Bromma lennujaama. Me ei sulge marsruute, vaid üritame neid natuke juurde teha, et meil oleks suurem liiklus.

Kas tõstate oma töötajate palkasid? Mitte eriti, sest seni, kuni firma ei teeni raha, ei ole võimalust kulusid suurendada ega palku tõsta. Me peame endiselt läbirääkimisi, et hoida kulusid võimalikult all.

Teie leping Estonian Airiga kestab 2015. aasta lõpuni. Kas Te otsite juba järeltulijat? Ei otsi. Ma ei usu, et omanikud sellega praegu tegelevad. Sinna on veel palju aega, nii et saame näha, mis sellest saab. Pole veel jutuks tulnud, mis saab pärast minu lepingu lõppemist.

Kas Te olete selleks ajaks suutnud Estonian ­Airi muuta edukamaks? Jah, ma arvan nii. Plaan on päris jäik. Ma olen üpris kindel, et me suudame panna firma kasumit teenima. Vaatamata sellele, et tegu on väikese firmaga, ta võiks olla natuke suurem. Probleem on see, et meil ei ole Tallinnast nii palju sihtkohti, kuhu saaks lennata.

Estonian Airi finantsjuhi Wade Stokesi leping aegub septembris. Kas on plaanis temaga lepingut pikendada? Me oleme arutanud, mida tema tahaks teha ning mida firma tahaks teha. Kuid me pole maha istunud ja detaile arutanud. Ma olen üpris kindel, et ta jääb sellele kohale ka järgmiseks ametiajaks.

 

Taust

  • Estonian Airi sihtkohad

Regulaarlendude liinivõrku kuuluvad järgmised sihtkohad: Stockholm, Kopenhaagen, Amsterdam, Brüssel, Oslo, Moskva, Peterburi, Kiiev, Vilnius, Trondheim ja Bromma
Maist septembrini on sihtkohtade nimistus Nice ja Split
Juunist augustini Pariis 
Juunist oktoobri lõpuni Berliin
Detsembrist 2014 kuni märtsini 2015 toimuvad hooajalised lennud Münchenisse

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. August 2014, 19:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing