Wall Street mängib jälle väga ohtlikku mängu

Mait Kraun 22. august 2014, 19:20

Keerulised ja segased derivatiivid, mis mängisid suurt rolli finantsüsteemi kokkukukkumisel 2008. aastal, on tagasi ja nende hulk kasvab, vahendab Financial Times.

Sisuliselt on derivatiiv leping kahe osapoole vahel, mille väärtus sõltub ühe või mitme alusvara hinna liikumisest.

Kardetakse, et investoreid võib eksitada valedele alustele rajatud turvatunne, mille tõttu ka derivatiividesse investeerimine suureneb. Wall Streeti investeerimispangad ei pelga neid oma klientidele aga pakkuda – madalate intressimäärade ja vähese volatiilsusega keskkonnas pole see probleem.

Selline areng näitab, et finantssektor pole 2008. aasta kokkuvarisemisest midagi õppinud ning pärast kriisi tehtud reformid on ebaefektiivsed.

Standardiseeritud derivatiive saab finantsinspektsioon jälgida, kuid õitsema on löönud ka läbipaistmatute finantsinstrumentide turg, mida regulaatoritel on väga raske jälgida.

Keeruliste derivatiivide kasv võib kriisi puhul majanduslangust tugevasti võimendada. Peamiselt on instrumentide kasv tingitud sellest, et Wall Streeti inimesed püüavad oma tootlust maksimeerida ning kasumeid kasvatada. Ohtlikud tuletisinstrumendid pakuvad selleks väga head võimalust.

Bloombergi teatel on derivatiivide kasvu taga ka USA suurpangad JP Morgan ja Goldman Sachs, kes loovad „pealetulevale põlvkonnale“ uusi derivatiive.

Raamatu „Terve mõistuse kolossaalne kokkukukkumine“ autor Lawrence McDonald ütles Bloombergile: „Kui selliseid instrumente hakatakse suurtes kogustes tootma, siis on teada, et turutipp on käes.“

Bloombergi andmetel on derivatiivide turg 693 triljoni dollari suurune. Võrdluseks – terve maailma majanduse koguprodukt on umbes 60 triljonit dollarit.

Investeerimisguru Warren Buffet on öelnud, et derivatiive võib pidada finantsmaailma massihävitusrelvadeks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. August 2014, 19:20

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing