IRLi maksukava turgutab turgu ja suurendab töötahet

29. august 2014, 00:00

Eestis on struktuurne tööpuudus, ütlevad IMF, EL ja OECD.  Inimeste oskused ja tööturu vajadused ei klapi: osa inimesi ei saa tööd ja teiste palgad on madalad.

Väljarändele on rohkem avatud just madalapalgalised inimesed, kes vaevu Eestis ots otsaga kokku tulevad. Et inimesed jääksid Eestisse ja lahkunud mõtleksid tagasitulemise peale, peavad siin sissetulekud kasvama kiiremini kui naaberriikides.

Üks viis, kuidas riik saab sellele kaasa aidata, on vähendada madalapalgaliste maksukoormust ja suurenda seeläbi nende netotulu.

Uusi makse ei tule. Erinevalt vasakpoolsetest, kes tahavad tõsta makse ja hiljem need laiali jagada, ei soovi IRL maksureformiga kehtesta ühtegi täiendavat maksuastet ega kedagi täiendavalt maksustada. Kõik senised maksuvabastused jäävad kehtima ning riigi üldine maksukoormus väheneb umbes 0,7% võrra SKTst. Ühtlasi on madalapalgaliste tulumaksust vabastamisel selged positiivsed mõjud majandusele. Väheneb tööjõu maksukoormus ja seda just madalapalgaliste osas. Samuti paraneb inimeste toimetulek, mis omakorda turgutab siseturgu ning suurendab inimeste motiveeritust teha tööd.

Väiksemate sissetulekutega inimeste elatustaseme parandamiseks ja ettevõtjatele uue hingamisruumi andmiseks ei ole Eesti hetkevõimalusi arvestades muud võimalust, kui fokuseeritult just madalapalgaliste maksukoormust vähendada.

Arutagem. Muidugi saab ka teistmoodi, tõstes tulumaksuvaba miinimumi ühtlaselt ja kõigil, kuid see on 3–4 korda kallim, seega praeguste riigieelarveliste vahendite juures utoopiline.

See on ka peamine põhjus, miks seni on tulumaksuvaba piiri tõstetud tavaliselt edasi 10 euro suuruste sammudega, mis jätab inimesele kätte umbes 2 eurot kuus lisaraha. IRLi välja käidud reformi tulemusena alla 500 euro teeniv inimene enam tulumaksu ei maksaks ja saaks kuus kuni 69 eurot rohkem palgaraha kätte.

Meie reformiidee pole kivisse raiutud ja selle avalikustamise mõte pool aastat enne valimisi ongi selles, et teha avaliku diskussiooni käigus asja paremaks.  Väljakäidud süsteemis on peidus mitu valikut.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. August 2014, 18:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing