29. august 2014 kell 10:46

Balti ühisavaldus Ukraina teemal

Eesti, Läti ja Leedu parlamendi väliskomisjonide esimehed tegid täna olukorra kohta Ukrainas ühisavalduse.

Järgneb avaldus:

Mõistame kindlalt hukka Vene Föderatsiooni relvajõudude sissetungi Ukraina territooriumile. Vene Föderatsiooni sihikindel tegevus, mis rikub Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust käsitlevaid kahe- ja mitmepoolseid kokkuleppeid, ning terroristlike sõjaliste üksuste otsene toetamine ohustab lisaks Ukraina ja selle naaberriikide julgeolekule ka ELi ja NATO liikmesriikide julgeolekut ning Euroopa stabiilsust.

Pöördume ELi ja NATO juhtivate poliitikute, ELi ja NATO liikmesriikide parlamentide ja kogu rahvusvahelise kogukonna poole üleskutsega asuda kiiresti tegudele Vene Föderatsiooni poolt Ukraina vastu suunatud tegevuse peatamiseks ning Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja kõigi ELi ja NATO liikmesriikide julgeoleku tagamiseks.

Kutsume 30. augustil 2014 kohtuvat Euroopa Ülemkogu ja 4.–5. septembril 2014 toimuva NATO tippkohtumise osalejaid nõudma Vene Föderatsiooni relvajõudude viivitamatut väljaviimist Ukraina territooriumilt, samuti kutsume neid üles tegema otsuseid edasiseks tegevuseks, mis hõlmaks ka sõjalise koostöö tugevdamist Ukrainaga ning ulatuslikemate majanduslike ja poliitiliste sanktsioonide kehtestamist Vene Föderatsiooni suhtes.

Rõhutame iga sõltumatu riigi õigust ja vabadust otsustada ise oma tuleviku üle, valida oma välispoliitiline suund ja teha otsuseid kõigi rahvusvaheliste organisatsioonide või liitudega liitumise osas ilma igasuguse välise surveta. Me väljendame oma solidaarsust ja toetust Ukraina riigile ja rahvale.

Avaldusele kirjutasid alla riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson, Läti Seimi esindaja Ojars Eriks Kalninš ja Benediktas Juodka Leedu Seimist.

Autor: 1321-aripaev

Hetkel kuum