EL jättis nädala karmimate sanktsioonideni

Sirje Rank 31. august 2014, 07:05

Laupäeval Brüsselis kogunenud Euroopa Liidu liidrid nõustusid Venemaa survestamiseks käiku laskma  karmimad sanktsioonid, kui sõjategevus Ukrainas ägeneb.

Valitsusjuhid andsid Euroopa Komisjonile nädal aega aega konkreetsete ettepanekute esitamiseks, vahendas agentuur Bloomberg.

"Viimase kahe päevaga on olukord oluliselt pingestunud ja kui see nii jätkub, otsustame nädala jooksul ära täiendavad sanktsioonid," ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel tippkohtumise järel.

"Oleme lähedal punktile, kust tagasiteed enam ei ole," ütles Brüsselis ELi liidritega kohtunud Ukraina president Petro Porošenko. "Ukraina territooriumil on nüüd tuhandeid võõrriigi sõdureid ja sadu võõrriigi tanke."

Porošenko ärgitas ELi kasutama oma majanduslikku kaalu, et konflikt laussõjaks ei paisuks.

ELis pole aga selles osas üksmeelt. Mitmed Euroopa Liidu riigid - Ungari, Tšehhi, Slovakkia ja Küpros, väljendasid oma muret karmimate sanktsioonide pärast, mis tuleb ühiselt kokku leppida. Suurte riikide nagu Prantsusmaa ja Suurbritannia toetus kindlustab uuel nädalal ilmselt siiski lisameetmete kokkuleppe, vahendas Financial Times.

ELi toidukaupadele embargo kehtestanud Venemaa on ähvardanud vastusanktsioone laiendada ka lennundusele, autotööstusele ja laevaehitusele.

Samal tippkohtumisel otsustasid ELi liidrid ära ka paari ELi tippametikoha täitmise. Poola peaministrist Donald Tuskist saab Euroopa Ülemkogu president Herman Van Rompuy asemel ning Itaalia välisministrist Federica Mogherinist Catherine Ashtoni mantlipärija ELi kõrge välisesindaja ametikohal.

Merkeli sõnul on EL valmis rakendama täiendavaid sanktsioone Venemaa energiatööstuse ja finantssektori vastu. Sõjalise abi osutamise osas Ukrainale ELi valitsusjuhtide hulgas üksmeelt ei olnud.

Merkel ütles, et on vastu Ukrainale relvade saatmisele, kuna see annaks signaali, et konflikti on võimalik lahendada relvade abil. "Aga ma ei arva nii," ütles Merkel.

Porošenko taotles Euroopa Liidult nii sõjalist kui ka tehnilist abi.

Ukraina idaosas jätkusid laupäeval ägedad lahingud Petrovskis ja Kuibõševskis. Ilovaiski lähistel on Ukraina armee taandumas, teatas Ukraina siseministeerium.

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk kutsus riigi parlamenti lõppeval nädalal üles kaaluma NATO liikmelisuse taotlemist, et tõrjuda Venemaa katsed Krimmi järel Ukrainalt veel territooriumi annekteerida.

NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen kinnitas sel nädalal 2008. a Bukarestis sõlmitud kokkulepet, et Ukrainal on võimalus NATO liikmeks saada, kui riik seda soovib ja vajalikud kriteeriumid täidab.

Petro Porošenko osaleb ka 4.-5. septembrini Walesis toimuval NATO tippkohtumisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2014, 15:53
Otsi:

Ava täpsem otsing