Austraalia astub tulisemasse sanktsioonisõtta

Juhan Lang 01. september 2014, 11:43

Austraalia karmistab majanduslikke sanktsioone vastuseks Venemaa sõjategevuse laiendamisele Ukrainas.

Rohelise mandri võimuesindajad plaanivad ühildada oma meetmed Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioonidega läinud kuul ja vähendada Vene pankadele ligipääsu Austraalia kapitaliturgudele, vahendab Wall Street Journal.

Austraalia peaminister Tony Abbott ütles, et Moskva riskib rahvusvahelise paaria staatusega. „Austraalia seisab kõrvuti riikidega üle maailma nõudmaks Venemaalt pingete deeskaleerimist, sõjaväe tagasitõmbumist ja Ukrainaga tõelisse dialoogi astumist,“ kõneles Abbott parlamendi ees, ähvardades samal ajal täiendavate sanktsioonidega, juhul kui president Vladimir Putin ei astu samme pingete leevendamiseks.

Austraalia ja Venemaa kaubavahetus küündib 1,8 miljardi Austraalia dollari ehk 1,68 miljardi USA dollarini aastas. Venemaa impordib Austraaliast peamiselt nisu, veiseliha ja võid. Vastuseks Austraalia varasematele sanktsioonidele, kehtestas Venemaa riigi põllumajandustoodetele vastusanktsioonid.

Ehkki täiendavate sanktsioonide nimistus piiratakse Venemaa nafta uuringutele ja tootmisele tarvilike kaupade ja teenuste eksporti, ei ole sanktsioonide nimistus mainitud Austraalia uraani müüki.

Austraalia valitsus on siiani uraani müügi keelamist vaid kaalunud. Austraaliale kuulub 31% maailma kasutatavast uraanist ja Venemaa on püüdnud selle arvelt oma uraanivajadust katta.

Austraalia valitsus on varem teatanud, et Venesuunaline uraanivedu küündib 1 miljardi Austraalia dollarini aastas, kuigi seni on teele pandud vaid testsaadetised.

19. juunil avalikustasid Austraalia võimud finantssanktsioonid ja reisikeelud 50 inimesele ja 11 üksusele, kes on vastutavad või aitavad kaasa Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse hävitamisele.

Sanktsioonide nimekirja kuulusid Bank Rossija, riigiduuma spiiker Sergei Narõškin president Vladimir Putini nõunik Sergei Glazev ja mitmed Vene sõjaväejuhid ja seadusandjad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. September 2014, 10:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing