• Jaga lugu:

  Investoriteks meelitatakse koduperenaisi ja lapsi

  Eesti börsifirmad ja valitsus ei tee uute investorite leidmiseks jõupingutusi, aga Jaapani börsiettevõtted värbavad aktiivselt uusi investoreid kingituste ja soodustuste pakkumisega. Sihikule on muu hulgas võetud koduperenaised ja lapsed.

  Küsimusele, kas ettevõte on mõelnud võtetele, kuidas investoreid juurde meelitada, vastasid Nordecon ja Tallinna Kaubamaja nagu ühest suust: “Ei ole mõelnud.”
  Mujal maailmas ollakse investoritest üldjuhul väga huvitatud. Näiteks Jaapani börsi- ja maaklerifirmad on kursuste, kingituste ja soodustustega kaasanud investorite ringi isegi koduperenaised. Lisaks on Jaapani valitsus käivitanud kodumaistele investoritele NISA programmi kaudu maksuvabastusi, mille raames saavad tõenäoliselt sügise alguseks maksuvabalt investeerida ka alla 19aastased, seda vanemate kaudu.
  Investeerimiskursused naistele. Kui Chicho Higo alustas 2008. aastal Tokyo õhtukoolis aktsiakauplemise õpetamist, ei olnud kursusel osalejate seas ainsatki naist. Nüüd on neid juba üle 50. Üks koolitusel osalenud naine ütles, et lapsele mänguasjade ostmise asemel soetas ta hoopis mänguasjatootja aktsiaid.
  “Kui siin kursusel oli naine, siis tavaliselt paistis, nagu oleks ta siia ära eksinud,” ütles Tokyo finantsakadeemia 36aastane lektor Higo. “Nüüd on mõni kursus nagu tüdrukute pidu.” See on positiivne uudis Jaapani maaklerifirmadele, kes on pidevalt püüdnud uute investeerijate näol kliente juurde saada. See ei ole aga lihtsate ülesannete killast, sest aktsiaturu tootlus on viimasel 25 aastal olnud praktiliselt olematu.
  Naisi võluvad dividendid ja kingitused. Tokyo börs ja selle liikmed kasutavad investorite meelitamiseks kõiki võimalusi: tasuta šampoone, kooke ja isegi tasuta riisi.
  “Ma ostan mõistliku hinnaga ettevõtteid, kes annavad aktsionäridele tasuta tooteid või allahindlusi,” ütles ühel aktsiakursusel osalenud Onami, kes kasutab investeerimisest saadud kuponge näiteks restoranis einestamiseks. Jaapani börsi­operaatori investor- ja meedia­suhete juht Kazuhiko Yoshimatsu sõnul näevadki paljud Jaapani nais­investorid investeerimises kapitali kasvu asemel dividendide, tasuta toodete ja allahinduste saamise vahendit.
  Naisi, kes teevad suurema osa pere sisseostudest, saab tema sõnul meelitada riisi ja šampooniga. Jaapani investorsuhete liidu peaanalüütik ­Yoshiko Sato ütles, et sedasi saab naised investeerima. “Ettevõtetel on lihtsam tabada naiste kui meeste loomust,” ütles Sato. “
  Köidab ka maksuvabastus. Jaapani valitsus toetab erainvestoreid maksuvabastusprogrammiga NISA. NISA programm võimaldab erainvestoritel osta maksuvabastusega aastas 1 miljoni jeeni eest aktsiaid ning erinevaid fonde.
  “Eeldatavalt voolab aktsiaturule uue NISA programmi kaudu 1,3 triljonit jeeni (9,5 miljardit ­eurot). Kui kõik teised aktsia hinda mõjutavad faktorid välja arvata, tõuseb turg värske raha ajendil
  5 protsenti aastas,” ütles investeerimisfirma Nomura aktsiaanalüütik Hiromichi Tamura.
  Programmi käivitumisel lõi jaanuaris investeerimiskonto 6,5 miljonit inimest. Nomura ­uurimisinstituudi andmetel lisandub sel aastal ­NISA programmi veel 2,15 miljonit inimest. Jaapanlaste säästudest on aga seni aktsiatesse investeeritud vaid 9,4 protsenti. Kui NISA programm aga korralikult tööle hakkab ning inimesi lisandub sama tempoga, suureneb ka aktsiate osakaal säästudes.
  Maksuvabastus kehtib nii kapitalikasvu kui ka dividendide puhul. “Inimeste raha, mida nad vaevalt kuhugi paigutanud on, voolab nüüd turule. See on positiivne ja laob turule tõusuks tugeva põhja,” nentis Tamura. “Seni polnud inimestel deflatsiooni tõttu mõtet raha oma pangakontolt välja viia ja see oli õige otsus. Nüüd on asjad muutunud.”
  Maksusoodustused pole siiski meelitanud aktsiaturule noori – märtsi seisuga on vaid 9 protsenti NISA kapitalist alla 40aastaste käes. Valitsus püüab noori veenda, et aktsiad pakuvad pikaajaliselt head tootlust.
  Ajalugu töötab aga valitsusele vastu. Jaapani Topix-indeks on 1989. aastal saavutatud tipust 50 protsenti madalamal. 2007. aasta tasemest on indeks 30 protsenti allpool. Mullu oli küll 51protsendiline tõus, kuid see pole noortele veenev argument.
  Maksuvabastus lastele. 2016. aastaks kavatseb Jaapani valitsus sammu edasi astuda – maksu­vaba investeeringut hakatakse pakkuma ka lastele. Niinimetatud juunior NISA võimaldab perekondadel oma laste nimel aktsiaid osta. Lapsed peavad olema alla 19aastased ning limiit iga lapse kohta on 800 000 jeeni  aastas (5832 eurot). ­NISA programm on osa Jaapani peaministri Shinzo Abe meetmetest võidelda riigi majandust pidurdava deflatsiooniga.
  Praegu on Jaapani elanikel 874 triljonit jeeni sääste rahas ja pangadeposiitides. Jaapani valitsus püüab NISA kaudu suunata osa sellest rahast aktsiaturule, et kergitada pensionisääste ning ette­võtete kapitali, suurendades sellega ettevõtete kasvuvõimalusi.
   
  Tasub teada
  Naised teevad juba rohkem tehinguid
  Jaapanis on kombeks, et pere rahakott on naise käes. Naine teeb sisseoste ning langetab olulisemad otsused. Maailma finantsturgudel räägitakse jutte Jaapani koduperenaistest, kelle kohta öeldakse “proua Watanabe”, kes tegutsevad hoogsalt valuutaturul ja panevad hinnad liikuma.24% kõigist kontodest kuulub maaklerifirma Matsui Securities sõnul naistele, uute kontode puhul aga 31%. Börsimaailma sukeldunud naised teevad ka meestest rohkem tehinguid.
   
  Üks küsimus
  Kas ka Eesti võiks Tallinna börsile investeeritud rahalt maksuvabastust pakkuda?
  Arno Tara, LHV analüütikSee on väga huvitav idee, mis vajaks kindlasti põhjalikumat uurimist ning võib-olla isegi väikest debatti. Mul puuduvad numbrid, mille põhjal välja arvutada selle idee kasumlikkust või kahjumlikkust. Seega oleks praegu ühese vastuse andmine ennatlik.Idee üheks suurimaks plussiks oleks kohalike aktsiate atraktiivsuse suurendamine teiste varaklassidega (kinnisvara, hoiused jne) võrreldes. Miinuseks võiks pidada suhteliselt lihtsa maksusüsteemi keerulisemaks muutumist.Kui palju selline maksusoodustus võiks väikeinvestoreid Tallinna börsile tuua, on raske hinnata, kuna pikaajalisele investorile on investeerimis­konto kaudu investeerimine juba praegu suhteliselt soodne (tulumaks tuleb tasuda vaid kasumi väljavõtmisel). Lisaks on investorile Balti aktsiate hoidmine LHVs ilma kuutasuta.Kokkuvõttes leian, et iga­sugune soodustus, mis teeks väikeinvestoril investeerimise Tallinna börsile soodsamaks, oleks kindlasti teretulnud.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Avatus ja liberaalsus teenib Eesti huve ka Euroopa kaksikpöördes
Euroopa Liit peab selgitama, kuidas tasakaalustada vabakaubandusest saadavat kasu tugevneva sooviga kestlikuma ja õiglasema arengu järele, kirjutab välisministeeriumi kaubanduspoliitika ja majandusorganisatsioonide büroo lauaülem Karl-Gerhard Lille.
Euroopa Liit peab selgitama, kuidas tasakaalustada vabakaubandusest saadavat kasu tugevneva sooviga kestlikuma ja õiglasema arengu järele, kirjutab välisministeeriumi kaubanduspoliitika ja majandusorganisatsioonide büroo lauaülem Karl-Gerhard Lille.
Nasdaqi indeks ainukesena plussis
USA börsil lõppes päev kahetiselt, kui investorid analüüsisid tehnoloogiahiidude tulemusi ning Föderaalreservi avaldust, vahendab Reuters.
USA börsil lõppes päev kahetiselt, kui investorid analüüsisid tehnoloogiahiidude tulemusi ning Föderaalreservi avaldust, vahendab Reuters.
Raadiohommikus: tulemuste sadu ning Hiina hirmud börsil
Hommikuprogrammis tulevad enda värskeid kvartalitulemusi kommenteerima Tallink Grupi juht Paavo Nõgene ning Arco Vara juht Marko-Ove Niinemäe. Juttu tuleb aga muustki.
Hommikuprogrammis tulevad enda värskeid kvartalitulemusi kommenteerima Tallink Grupi juht Paavo Nõgene ning Arco Vara juht Marko-Ove Niinemäe. Juttu tuleb aga muustki.
Lahkuv juht: Ragn-Sells saab endale ägeda uue juhi
Ragn-Sellsist lahkuv juht Rain Vääna kiidab mantlipärijat Kai Realot ja valmistub talle tööd üle andma, enne kui ise uusi väljakutseid otsima asub.
Ragn-Sellsist lahkuv juht Rain Vääna kiidab mantlipärijat Kai Realot ja valmistub talle tööd üle andma, enne kui ise uusi väljakutseid otsima asub.