Eurotsooni äärealade laenutasemed taas kõrgeimal tasemel

Raido Neemre 02. september 2014, 21:08

Perifeersete eurotsooni riikide ettevõtted, mis põhjustasid eurotsooni katastroofi lähedase olukorra, on taas suurelt laene võtmas.

Dealogicu andmetel on eurotsooni äärealade laenutasemed taas kõrgeimal tasemel alates 2007. aastast.

Kuigi sellel aastal seni laenatud 43,7 miljardit dollarit on siiski märkimisväärselt madalam kui 2007. aastal laenatud 76,2 miljardit dollarit, on see 64% võrra enam kui 2013. aasta samal ajal. Suur laenumaht on tõstatanud mure, et laenude määr võib taaskord jõuda ohtikule kõrgusele.

Tänu taas tärganud optimismile Iirimaal, on seal asuvad ettevõtted olnud ühed suurimad laenuvõtjad eurotsooni äärealadel.Samas aga ei ole mitte ükski Kreeka ettevõte sellel aastal võtnud oma finantsvõimekuse tõstmiseks laenu.

Osaliselt tuleneb see sellest, et ettevõtted püüavad enne rekordmadalate intressimäärade kasvu oma seniseid laene refinantseerida. Investorid aga otsivad kohta, kuhu paigutada Lääne keskpankade finantssüsteemi pumbatud odavat raha.

Uute panga võlakirjade väljastamise suhtes on mitmeid muresid.

Hispaania suurim pank Santander teatas täna oma plaanist paisata müüki kuni 2,5 miljardi euro väärtuses konverteeritavaid “CoCo” võlakirju. Nende võlakirjade tootlikkus on üsna suur, kuid juhul, kui panga varad langevad allapoole teatud piiri, võib võlakirjad täielikult maha kanda. Suurenenud riskid on investoreid aga muretsema pannud.

“Kui nõrgemad pangad püüavad turge üle ujutada, siis on põhjust muretsemiseks,” hoiatas Mint Partnersi analüütik Bill Blain.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2014, 21:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing