Facio jõudis taas pankrotihaamri alla

03. september 2014, 00:00

Juuli keskel kuulutati juba kuuendale Facio omanike firmale Facio Eesti OÜ välja pankrot, võlausaldajad loodavad oma raha siiski kätte saada.  Eilsel võlausaldajate koosolekul andis Facio Eesti juhatuse esimees ja esindaja kohtus Riho Kalve võlgniku vande. Muu hulgas esitas ta kohtule dokumendi, millest nähtus, et kohustusi on ettevõttel rohkem kui 100 000 eurot, ent vara ei ole üldse.

“Kohustusi on 133 000 eurot. Aga kus vara on?” küsis kohtunik Merike Varusk.

Kohtunik sai Kalvelt seepeale vastuseks: “Vara pole.”

Lootus pole kustnud. Üks võlausaldajatest, ­Krediidikorralduse OÜ juhataja Ingmar Pärn lausus, et üheski pankrotimenetluses ei ole midagi ette kindel ning lootus võlad kätte saada on olemas. “Üheski keerulises pankrotis, mis Facio kindlasti ka on, ei ole midagi ette garanteeritud,” nentis ta. “Kogume praegu infot nii palju kui võimalik, et mitte ämbrisse astuda,” lausus Pärn.

Kalve aga ütles pärast istungit, et Facio Eesti on ettevõte, mis ei ole tegutsenudki ja seetõttu on firmast maha jäänud ainult kohustused. Vara tema sõnul puudub ning võlanõudedki on tegelikult teiste Facio firmade nõuded, mis on solidaarsusnõuded.  Samas kinnitas ta kohtus, et talle teadaolevalt on kõik kohtule esitatud andmed vara ja võlgade kohta õiged.

Suurim nõue kavas vaidlustada. Kalve ütles, et ettevõttel on kavas suurima võlanõudja, Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) nõue vaidlustada.

RKAS kinnitas aga, et jätkab Facioga seotud isikute käest tekitatud kahjude väljanõudmist ja kavatseb oma õigusi kaitsta ka järjekordse Facio pankrotimenetluses. RKASi esindas Facio Eesti võlausaldajate esimesel üldkoosolekul vande­advokaat Elmer Muna advokaadibüroost Tark Grunte Sutkiene.

Facio Eesti OÜ pankrot kuulutati välja 14. juulil. Pankrotiavalduse esitas Favel Ehitus OÜ. Facio omanike värskeim ettevõte Riito Ehitus on Kalve sõnul eraldiseisev ettevõte, mis tegutseb hästi.

  • Pankrottide rägastik

Segadus Facio nimega firmade ümber algas aastatel 2004–2007, mil tegutses veel üks Facio Ehituse AS. Süüdistuse järgi esitas firma toona käibe­deklaratsioonides ning tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioonides maksuhaldurile valeandmeid, mistõttu jäi riigile maksutuluna laekumata 851 000 eurot.

Kohtuasja ja võla maharaputamiseks muutus Facio Ehituse AS ASks Räga ja selle kõrvale sündis Facio Ehituse OÜ.

Tänavu jaanuaris avaldatud riigikohtu lahendiga mõisteti nii Räga kui ka uus Facio Ehitus õigeks. Põhjuseks see, et Räga oli selleks hetkeks juba pankrotis ja pankrot oli lõppenud raugemisega. Maksuameti nõue ette­võtte vastu oli koos intressidega selleks ajaks kasvanud 1,3 miljoni ­euroni ja see kanti maha.

Facio Ehituse OÜd polnud aga kuriteo toimumise ajal veel sündinud ning seaduse järgi ei saanud ka teda karistada. Riigikohus märkis, et sarnaste küsimuste paremaks lahendamiseks oleks tarvis seadusi muuta.

Nüüdseks on pankrotti läinud veel samade omanikega seotud Elinord Ehitus (endine Facio Grupp), Torutööde Projektijuhtimise OÜ (endine Facio Enviro) ja CPK Elekter (endine Facio Elekter), Facio Ehituse OÜ ja omakorda Facio Ehituse OÜst jagunenud Facio Eesti OÜ.

Selle kõrval on Facio omanikud loonud uue ettevõtte Riito Ehituse AS, mis osaleb edukalt riigihangetel.

 

Tasub teada

  • Facio Eesti OÜ

Jagunes Facio Ehituse OÜst 2013. aastal.
Pankrot kuulutati välja tänavu 14. juulil.
Tegeles elamute ja mitte­eluhoonete ehitusega.
Osanikud Kaido Saveljev, Riho Kalve, Toomas Tromp ja OÜ Facio Invest.
Pankrotihaldur Ene Ahas.
Facio Investi juhatuse liige on Toomas Tromp, firma osanik on Landstone OÜ
Landstone OÜ omanik on Luxembourgi registreeritud ettevõtte Baltic Construction Group S.A. Selle firma juhatuse liige on aga samuti ­Toomas Tromp.

Allikas: Äripäev

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2014, 19:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing