Päev börsil: Aasia turud seilavad tõusuvees

Juhan Lang 03. september 2014, 10:31

Langev jeen ja märgid Hiina teenindussektori taastumisest vedasid Jaapani börsi poole aasta kõrgeimale tasemele.

Jaapani Nikkei aktsiaindeks kerkis 0,37%, olles enne seda tõusnud kõrgeimale tasemele alles jaanuarist. Tõusu aitas vedada USA dollari vastu langenud jeen ja tõik, et riigi peaminister Shinzo Abe teeb esimest korda alates 2012. aastal ametisse astumist oma valitsuskabinetis muudatusi.

Jeen nõrgenes dollari vastu 0,3%, tehes suurima päevasisese languse alates jaanuari algusest. Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securitiesi vanemstrateeg Norihiro Fujito ütles Wall Street Journalile, et viimaste päevade kauplemismustrid reedavad riskifondide panuseid jeeni nõrgenemisele, kuna seda müüakse agressiivselt lühikeseks ja samal ajal ostetakse Nikkei futuure.

Turg reageeris positiivselt ka spekulatsioonidele, et võimupartei aseesimehest Yasuhisa Shiozakist saab uus tervise- ja tööminister. Barclaysi analüütik rääkis Financial Timesile, et Shiozaki on positiivselt meelestatud valitsuse reformide osas ja ta suurendaks riiklikus pensionifondis aktsiate arvu võlakirjade vastu.

Mandri-Hiinas tõusis Shanghai Composite indeks 1%, kõrgeimale tasemele alates mullu märtsist ja Hongkongi Hang Sengi indeks kerkis lootustandvate makronumbrite peale 1,8%.

HSBC panga uuringu järgi taastus Hiina teenindussektori  aktiivsus läinud kuuga võrreldes ootamatult 4,1 punkti võrra 54,1 punktile, mis on kõrgeim tase alates mullu märtsist. Hiina ametlik ostujuhtide indeks (PMI) kerkis augustis 54,4 punktile juuli 54,2 punktilt.

PNC Financial Servicesi ökonomist Bill Adams ütles Financial Timesile numbreid kommenteerides, et Hiina sisemajanduse kogutoodangu kasv tänavu kolmandas kvartalis tõenäoliselt taastub. „Majanduskasv on üsna ebaühtlane, sest samal ajal kui eksport kiireneb, investeeringud aeglustuvad ja kinnisvara korrektsioon süveneb, kuid SKP reaalkasv on kolmandas kvartalis ilmselt veidi kiirem,“ kinnitas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. September 2014, 10:33
Otsi:

Ava täpsem otsing