4. september 2014
Jaga lugu:

Brasiilia suhkrutööstus läheb dieedile

Brasiilia suhkrutöösturid võitlevad suhkru ületootmisest tingitud hinnalanguse vastu tootmise piiramisega. Suhkru üleküllus on viinud kümnete tehaste sulgemiseni ja kasvatajad on investeeringuid koomale tõmmanud. Wall Street Journali teatel pole maailma suurima suhkrutootja (40% ekspordist) kärped end maailmaturul veel tunda andnud. Maailmaturu hinnad on veel kuue kuu madalamal tasemel. Analüütikute hinnangul kajastub mõju tuleval aastal.

Mõne prognoosi järgi jääb globaalne tootmine nõudlusele alla 2015. aastal. See paneb lõpu  neli aastat väldanud ülepakkumisele.

Rabobank ennustab, et maailma suhkru­varud jäävad järgmise hooaja alguseks 2015. aasta septembris nõudlusele 2,5 miljoni tonniga alla. See oleks esimene defitsiit 2010. aastast. Ka Rahvusvaheline Suhkruorganisatsioon ennustab tulevaks aastaks viie aasta väikseimat ülejääki.

Suhkru hind võib tõusta. Lähiajal ei ole majanduslehe andmetel näha pildi paranemist. Prognooside järgi tõuseb globaalne suhkrunõudlus tänavu 1,7% võrra. Ennustuste kohaselt edastab ülemaailmne toodang nõudlust juba neljandat aastat järjest. Suhkrufutuurid on tänavu langenud 4,8%. See võiks olla õige hetk pika positsiooni sisse võtmiseks.

Suhkru hinna langus on eelmises kvartalis langusesse sööstnud Brasiilia majanduse jaoks valus löök. Rahandusminister Guido Mantega sõnul rõhuvad langenud toormehinnad kogu Ladina-Ameerika majandust. Brasiilia suhkruroo töötleja Alta Mogiana kaubandusdirektor Gustavo Figueiredo nentis, et samal ajal hoolitsevad kasvatajad oma väljade eest aina vähem. Praegu on tema sõnul suhkru hinnad tootmiskuludest madalamad, küündides 1000 Brasiilia reaali ehk 340 euroni tonni kohta.

Archer Consultingu juht Arnaldo Luiz Correa tõdes, et maailmaturgudel on järjest vähem suhkrut ning see peaks ka hinnad üles lööma. New Yorgi maaklerfirma Newedge vanemdirektor Michael McDougall lisas, et praegu seistakse vähendatud tootmise juures silmitsi madalamate hindadega. “See võrdub katastroofiga.”

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt