Valuutasõda tuleb järgmisel aastal tagasi?

10. september 2014, 00:00

Euroopa Keskpank teatas hiljuti uutest stiimulmeetmetest, mis mõjusid euro kursile nõrgestavalt.

Teised keskpangad võivad seetõttu oma valuutade nõrgestamiseks omapoolseid samme astuda.

Euroopa Keskpanga president Mario ­Draghi teatas eelmisel nädala toimunud pressikonverentsil, et keskpank hakkab alates oktoobrist massiivselt võlakirju kokku ostma. Mõne analüütiku sõnul võivad keskpanga ostud ulatuda vähemalt 1 triljoni euroni.

Kuna võlakirjade ostmisega tuleb eurosüsteemi likviidsust juurde, nõrgestab see ka ­euro kurssi. Analüütikute sõnul on see aga probleem. “Me eeldame, et jutud valuuta­sõdadest jätkuvad, kuna mõni keskpank juurdleb selle üle, mis saab, kui kapital nende valuutadesse voolab,” ütles Pantheon Macro­economicsi eurotsooni peaökonomist Claus ­Vistesen ­CNBC-le.

Valuutasõda ohustaks nõrka euroala kõige rohkem. Euroopa Keskpank langetas eelmisel nädalal baasintressi uuele rekordmadalale tasemele ning see võib tähendada, et eurotsooni pangad võivad hakata suurema tootluse nimel arenevatele turgudele laenama.

Lombard Street Researchi analüütiku Diana Choyleva sõnul on ­Euroopa pankade laenutase arenevatele turgudele praegu kõigi aegade tipu lähedal. “Euroopa Liidu pangad on andnud laene arenevale Aasiale ja see trend hakkab tugevnema. See surub ­euro kursi madalamale,” ütles ta.

Choyleva usub, et kui Jaapan tahab saavutada 2protsendilise inflatsioonieesmärgi, peab ta oma kvantitatiivse leevendamise programmi suuruse kahekordistama. “Kui Jaapan ja euroala suurendavad oma kvantitatiivset leevendamist, kannatavad Aasia arenevad turud, kuna nende valuutad kallinevad,” lisas Choyleva.

Valuutasõjaga võib ühineda ka Hiina. Kui arenevate riikide valuutad hakkavad kallinema, võib Hiina keskpank jüaani nõrgestada. “See koos kõrgete USA intressimääradega oleks euroalale surmav kombinatsioon. Valuutade nõrgestamine pole lahendus globaalmajandusele, kus on endiselt nõrk nõudlus,” ütles Choyleva.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. September 2014, 19:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing