• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  TransferWise’i investorid peavad Eestit atraktiivseks

  Eestis ei peaks muretsema millegi muutmise pärast, sest on juba praegu idufirmadele atraktiivne koht, leidis TransferWise’i investeerinud riskikapitalifirma Valar Ventures partner James Fitzgerald.

  „Inimestel, kes siin üles kasvavad, on oma tutvusvõrgustikud ka siin. See on atraktiivne ja edukas koht, kus ettevõtet alustada,“ vastas Fitzgerald eile Baltika kvartali moelaval toimunud diskussioonil küsimusele, mida saaks Eesti teisiti teha, et olla idufirmadele ligitõmbavam. „Väga raske on muuta ümbritsevat, et see oleks hoopis teistsugune koht. Paistab, et juba praegu läheb Eestil hästi ja see on juba praegu atraktiivne koht ettevõtte alustamiseks.“
  Baltika kvartalis uue kontori avanud TransferWise’i korraldatud diskussioonil osalesid ettevõttesse investeerinud kahe riskikapitalifirma Valar Ventures ja IA Ventures esindajad, kes rääkisid nii oma investeerimishuvidest kui ka TransferWise’i edusammudest ja tulevikust.
  Eesti atraktiivsuse teemal jätkates täiendas Fitzgeraldi tema kolleeg samast ettevõttest, Andrew McCormack, kes märkis, et juba praegu on maailmas palju ettevõtteid, kus meeskonnad asuvad eri riikide eri linnades. Siinkohal tuleb abiks internet, mis on loonud võimaluse olla pidevalt ühenduses, kasvõi Skype’i teel. Nii ei olegi oluline, kus ettevõtet alustada.
  IA Venturesi juht Roger Ehrenberg märkis, et kuna Skype’i eduloost on möödas juba terve põlvkond, aitavad sellised ettevõtted nagu TransferWise tõestada, et Eesti on endiselt hea koht, kus luua ettevõte, millel on globaalne mõõde. Nii tahab tema hinnangul ka rohkem inimesi alustada oma firmasid just siin, mitte minna kuhugi suurlinna.
  Investorid meenutasid, kuidas nad TransferWise’i avastasid. Fitzgerald rääkis, et neil tekkis tutvus TransferWise’i asutajate Kristo Käärmanni ja Taavet Hinrikusega PayPali ühe kaasasutaja Max Levchini kaudu. Levchin soovitas eestlaste idu kui head investeeringut ja kuna ta oli ka oma raha juba TransferWise’i paigutanud, mõjus see Fitzgeraldi sõnul veenvalt.
  IA Ventures oli aga see, kes Levchini TransferWise’i juurde kutsus. Ehrenbergi sõnul panustas IA Ventures idufirmasse üsna varajases staadiumis, kui neil ei olnud muud alust otsuse tegemiseks peale inimeste ambitsioonide ja kirglikkuse.
  „Nagu kõik siin ruumis teavad, siis firma ehitamine on raske, see ei ole ratsionaalne, vaid hullumeelsus. Tulevad unetud ööd, muretsemine, pinged, tõusud ja mõõnad, aga kui saabub edu ja sul on hea meeskond ja kasvav turg, on see suurepärane tunne,“ kirjeldas Ehrenberg ja lisas, et neile oli oluline tajuda asutajate juures entusiasmi, mis kaasneb firma loomisega.
  „Kui me investeerisime, siis polnud midagi,“ meenutas ta kahe aasta tagust aega. „Neil oli veebileht, olid teinud mõned tehingud, kuid oli väga väga väike meeskond. Me teadsime Maxi (Levchin – toim) ja kutsusime ta investeeringus osalema tema kogemuse pärast PayPalis.“ Ehrenbergi sõnul aitas Levchin Käärmannil ja Hinrikusel luua hea ökosüsteemi, et neid saadaks edu.
  Eestit teatakse tehnoloogiafirmade maana. Diskussiooni juhtinud Ambient Sounds Investmentsi investeeringute juht Margus Uudam uuris ka, kas on üldse oluline, et TransferWise on Eestiga seotud või peamiselt loevad ikkagi hea meeskond ja ettevõtte head tulemused. Nii Fitzgerald kui Ehrenberg tõdesid, et Eesti tuntus heade tehnoloogiafirmade sünnimaana oli põhjus, miks investoritel polnud probleemi, et kontor taheti ka Eestisse luua.
  Jesse Beyroutey IA Venturesist märkis, et TransferWise’i puhul ei tohi unustada, et asutajad lõid selle oma probleemide lahendamiseks, viidates Käärmanni-Hinrikuse vajadusele vahetada naelasid eurodeks ja vastupidi pankadele teenustasu maksmata. „Kõige olulisem firmade puhul, mida alustatakse Eestis ja ka mujal, on see, et nad ei püüa lahendada probleeme, mis võivad olla USA klientidel, vaid lahendavad probleeme, mida kogevad ise siin ja praegu. See on erinev sellest, mis on USAs ja loob uusi võimalusi,“ kõneles Beyroutey.
  TransferWise’i olevikust ja tulevikust rääkides küsis Uudam, kas investorid peavad idufirmat juba edukaks. Ehrenberg meenutas siinkohal enne diskussiooni esinenud peaminister Taavi Rõivase sõnavõttu, kus Rõivas rääkis Hinrikusega toimunud ühisest jooksutrennist. Peaminister küsis siis Hinrikuselt, kas TrasferWise on ainult jäämäe tipp, arvestades selle tohutut potentsiaali. Hinrikus vastas seepeale, et „meie potentsiaaliga me ainult kriibime jäämäe tippu“. Ehrenberg tõdes samuti, et idufirmal on veel pikk tee minna ning praegu ei näita nende edukust üksnes hea idee ja hea meeskond, vaid ka suur turg, kus on palju huvitatud kliente.
  Mis võib valesti minna? Kas on ka midagi, mis võiks valesti minna ja purustaks TransferWise’i seni saatnud pöörase edu? McCormacki hinnangul võivad seal olla n-ö tavapärased asjaolud, nagu töötajaskonna kasvatamine liiga kiiresti ja mitte kuigi targalt, tuues sisse vale suhtumisega inimesed. Raskusi võivad tekitada ka probleemid tootega, mis langetavad klientide rahulolu.
  Beyroutey hinnangul on idufirmal see eelis, et neil on klientide usaldus. Kui Uudam uuris, mida veel saaks TransferWise pankadelt ära võtta lisaks üüratutele teenustasudele, küsis Beyroutey seepeale, misasi üldse on pank. „Noorematele on pank rakendus telefonis ja üldiselt miski, mida usaldatakse. Kui TransferWise on miski, mida inimesed usaldavad, siis selle kaotamine oleks kõige hullem. Kaotada raha selle pärast oleks väga halb,“ rääkis ta ja lisas, et oluline on jätkata sellega, mida nad on klientidele lubanud ehk toimetada soodsalt raha ühest kohast teise.
  Investorid lahkuma ei kiirusta. Lõpetuseks uuris moderaator, millal võiks toimuda exit ehk mis tingimustel on investorid valmis oma osaluse välja võtma ja kas selleks peaks veel mõni investor liituma.
  Ehrenbergi hinnangul ei ole selleks vaja üht konkreetset kedagi uut investorit, et firma saavutaks oma täieliku potentsiaali. „Oluline on suurendada kapitali, jätkata oma tegevusega ja luua klientidega usaldust. Edukas exit on see, kui asutajad ütlevad, et okei, nüüd on õige aeg. See ei ole meie asi öelda, et müüge nüüd,“ selgitas ta.
  McCormack tõi näiteks Facebooki, millel tema hinnangul ei olnud vaja Microsofti ja teisi tuntud nimesid investeerima. „Meie Peteriga (Thiel, PayPali asutaja – toim) olime juhatuses abiks, aga lõpuks kontrollib ettevõtet ikkagi Mark Zuckerberg,“ ütles McCormack. Ta lisas, et investorite otsimine ei peaks olema üldse teema. Selle asemel on tal hea meel, et Käärmannil ja Hinrikusel on oskusi, et muutuda alustava idufirma asutajatest globaalseteks ettevõtte juhtideks. „See on olemas neis endis, mitte ei sõltu investoritest.“
  KES ON KES?
  Roger Ehrenberg
  Riskikapitalifirma IA Ventures asutaja ja juhtivpartner. Enne IA Venturesi loomist oli aktiivne ingelinvestor varase faasi investeeringutele keskendunud firmas IA Capital Partners. Aastatel 2004-2009 toetas ta 40 ettevõtet, näiteks Bitly, Invite Media (omandas Google), Magnetic, TheLadders, TubeMogul ja TweetDeck (omandas Twitter). Varem töötas Deutsche Bankis ja Citibankis.
  Jesse Beyroutey
  IA Venturesi meeskonnaliige, kes töötas enne tarkvara ja interneti fondis Insight Venture Partners. Liitus 2011. aastal ja TransferWise oli üks tema esimesi investeeringuid.
  Andrew McCormack
  Valar Venturesi üks asutajaid ja partner. On töötanud eCountis (omandas Citicorp) ja Yahoo!-s. Liitus PayPaliga 2001. aastal ja aitas ette valmistada IPOt, töötades koos Peter Thieliga, kes on samuti üks Valar Venturesi asutajaid.
  James Fitzgerald
  Valar Venturesi üks asutajaid ja partner. Enne asutamist töötas samuti koos Peter Thieliga tema globaalses emaettevõttes Thiel Capital.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Vastukaja: kolm mõtet vanalinna käima tõmbamiseks, öölinnapeast pensionäride aktiivsuskontoni
Mõtteid Tallinna vanalinnale uue hingamise andmiseks on üksjagu, kuid nende elluviimise eelduseks on mõtteviisi muutus Vabaduse väljak 7 majas, kirjutab Tallinna linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni nõunik Sander Andla vastukajana Äripäeva juhtkirjale.
Mõtteid Tallinna vanalinnale uue hingamise andmiseks on üksjagu, kuid nende elluviimise eelduseks on mõtteviisi muutus Vabaduse väljak 7 majas, kirjutab Tallinna linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni nõunik Sander Andla vastukajana Äripäeva juhtkirjale.
Nasdaq jäi USA indeksitest ainsana tõusurajale
USA börside sulgudes oli täna ainsana rohelises Nasdaqi liitindeks, teised suuremad indeksid langesid.
USA börside sulgudes oli täna ainsana rohelises Nasdaqi liitindeks, teised suuremad indeksid langesid.
Krüptopüramiidi looja pandi USAs 7,5 aastaks vangi
New Yorgi kohtunik mõistis enam kui sadat investorit kokku 90 miljoni dollariga tüssanud Stefan Qinile 7,5 aastase vanglakaristuse. Noormehe asutatud krüptobörside fond osutus tegelikkuses Ponzi skeemiks.
New Yorgi kohtunik mõistis enam kui sadat investorit kokku 90 miljoni dollariga tüssanud Stefan Qinile 7,5 aastase vanglakaristuse. Noormehe asutatud krüptobörside fond osutus tegelikkuses Ponzi skeemiks.
Raplamaa ettevõtja müüs elutöö: raskeim osa on uue juhi valimine
Oma elutööks olnud põllumajandusettevõtte müünud Tõnu Rahula rääkis saates “Triniti eetris”, et uue omaniku- ehk ka juhikandidaate võrreldes on kõige raskem selgeks saada, kes on tõeline ostja ja kes on niisama huvitundja ja infokoguja.
Oma elutööks olnud põllumajandusettevõtte müünud Tõnu Rahula rääkis saates “Triniti eetris”, et uue omaniku- ehk ka juhikandidaate võrreldes on kõige raskem selgeks saada, kes on tõeline ostja ja kes on niisama huvitundja ja infokoguja.