10. september 2014
Jaga lugu:

TransferWise’i investorid peavad Eestit atraktiivseks

Eesti ei peaks muretsema millegi muutmise pärast, sest see on juba praegu idufirmadele atraktiivne koht, leidis TransferWise’i investeerinud riskikapitalifirma Valar Ventures partner ­James Fitzgerald.

“Inimestel, kes siin üles kasvavad, on oma tutvusvõrgustikud ka siin. See on atraktiivne ja edukas koht, kus ettevõtet alustada,” vastas Fitzgerald teisipäeval Baltika kvartali moelaval toimunud diskussioonil küsimusele, mida saaks Eesti teisiti teha, et olla idufirmadele ligitõmbavam. “Väga raske on muuta ümbritsevat, et see oleks hoopis teistsugune koht. Paistab, et juba praegu läheb Eestil hästi ja see on juba praegu atraktiivne koht ettevõtte alustamiseks.”

Baltika kvartalis uue kontori avanud Trans­fer­Wise’i korraldatud diskussioonil osalesid ettevõttesse investeerinud kahe riskikapitalifirma Valar Ventures ja IA Ventures esindajad, kes rääkisid nii oma investeerimishuvidest kui ka TransferWise’i edusammudest ja tulevikust.

Koht ei olegi nii väga oluline. Eesti atraktiivsuse teemal märkis Fitzgeraldi kolleeg samast ettevõttest, Andrew McCormack, et juba praegu on maailmas palju ettevõtteid, kus meeskonnad asuvad eri riikide eri linnades. Siinkohal tuleb abiks internet, mis on loonud võimaluse olla pidevalt ühenduses, kas või Skype’i teel. Nii ei olegi oluline, kus ettevõtet alustada.

IA Venturesi juht Roger Ehrenberg märkis, et kuna Skype’i eduloost on möödas juba terve põlvkond, aitavad sellised ettevõtted nagu Transfer­Wise tõestada, et Eesti on endiselt hea koht, kus luua ettevõte, millel on globaalne mõõde. Nii tahab tema hinnangul ka rohkem inimesi alustada oma firmasid just siin, mitte minna kuhugi suurlinna.

Investorid meenutasid, kuidas nad Transfer­Wise’i avastasid. Fitzgerald rääkis, et neil tekkis tutvus TransferWise’i asutajate Kristo Käärmanni ja Taavet Hinrikusega PayPali ühe kaasasutaja Max Levchini kaudu. Levchin soovitas eestlaste idufirmat kui head investeeringut ja kuna ta oli ka oma raha juba TransferWise’i paigutanud, mõjus see Fitzgeraldi sõnul veenvalt.

Investorid tahavad näha entusiasmi. IA Ventures oli aga see, kes Levchini TransferWise’i juurde kutsus. Ehrenbergi sõnul panustas IA Ventures idufirmasse üsna varajases staadiumis, kui neil ei olnud muud alust otsuse tegemiseks peale inimeste ambitsioonide ja kirglikkuse.

“Nagu kõik siin ruumis teavad, siis firma ehitamine on raske, see ei ole ratsionaalne, vaid hullumeelne. Tulevad unetud ööd, muretsemine, pinged, tõusud ja mõõnad, aga kui saabub edu ja sul on hea meeskond ja kasvav turg, on see suure­pärane tunne,” kirjeldas Ehrenberg ja lisas, et neile oli oluline tajuda asutajate juures entusiasmi, mis kaasneb firma loomisega.

“Kui me investeerisime, siis polnud midagi,” meenutas ta kahe aasta tagust aega. “Neil oli veebileht, olid teinud mõne tehingu, kuid oli väga väga väike meeskond. Me teadsime Maxi (Levchin – toim) ja kutsusime ta investeeringus osalema tema kogemuse pärast PayPalis.” Ehrenbergi sõnul aitas Levchin Käärmannil ja Hinrikusel luua hea ökosüsteemi, et neid saadaks edu.

Eestit teatakse tehnoloogiafirmade maana. Diskussiooni juhtinud Ambient Sounds Investmentsi investeeringute juht Margus Uudam uuris, kas on üldse oluline, et TransferWise on Eestiga seotud või loevad ikkagi hea meeskond ja tulemused. Nii Fitzgerald kui ka Ehrenberg tõdesid, et Eesti tuntus oli põhjus, miks investoritel polnud probleemi, et kontor taheti ka Eestisse luua.

Jesse Beyroutey IA Venturesist märkis, et TransferWise’i puhul ei tohi unustada, et asutajad lõid selle oma probleemide lahendamiseks, viidates Käärmanni-Hinrikuse vajadusele vahetada naelu eurodeks ja vastupidi pankadele teenus­tasu maksmata. “Kõige olulisem firmade puhul, mida alustatakse Eestis ja ka mujal, on see, et nad ei püüa lahendada probleeme, mis võivad olla USA klientidel, vaid lahendavad probleeme, mida kogevad ise siin ja praegu. See on erinev sellest, mis on USAs ja loob uusi võimalusi,” kõneles Beyroutey.

TransferWise’i olevikust ja tulevikust rääkides küsis Uudam, kas investorid peavad idufirmat juba edukaks. Ehrenberg meenutas enne diskussiooni esinenud peaminister Taavi Rõivase sõnavõttu, kus Rõivas rääkis Hinrikusega toimunud ühisest jooksutrennist. Peaminister küsis siis Hinrikuselt, kas TrasferWise on ainult jäämäe tipp, arvestades selle tohutut potentsiaali. Hinrikus vastas seepeale, et “meie potentsiaaliga me ainult kriibime jäämäe tippu”. Ehrenberg tõdes samuti, et idufirmal on veel pikk tee minna ning praegu ei näita nende edukust üksnes hea idee ja hea meeskond, vaid ka suur turg, kus on palju huvitatud kliente.

Mis võib valesti minna? Kas on ka midagi, mis võiks valesti minna ja purustaks TransferWise’i seni saatnud pöörase edu? McCormacki hinnangul võivad seal olla n-ö tavapärased asjaolud, nagu töötajaskonna kasvatamine liiga kiiresti ja mitte kuigi targalt, tuues sisse vale suhtumisega inimesed. Raskusi võivad tekitada ka probleemid tootega, mis kahandavad klientide rahulolu.

Lõpetuseks uuris moderaator, millal võiks toimuda exit ehk mis tingimustel on investorid valmis oma osaluse välja võtma ja kas selleks peaks veel mõni investor liituma.

“Oluline on suurendada kapitali, jätkata oma tegevusega ja luua klientidega usaldust. Edukas exit on see, kui asutajad ütlevad, et okei, nüüd on õige aeg. See ei ole meie asi öelda, et müüge nüüd,” vastas Ehrenberg.

 

Kes on kes

Roger Ehrenberg

Riskikapitalifirma IA Ventures asutaja ja juhtivpartner. Enne IA Venturesi loomist oli aktiivne ingelinvestor varase faasi investeeringutele keskendunud firmas IA Capital Partners.

Jesse Beyroutey

IA Venturesi meeskonna liige, kes töötas enne tark­vara ja interneti fondis Insight Venture Partners. Liitus 2011. aastal ja Transfer­Wise oli üks tema esimesi investeeringuid.

Andrew McCormack

Valar Venturesi üks asutajaid ja partner. On töötanud eCountis (omandas Citicorp) ja Yahoo!-s. Liitus PayPaliga 2001. aastal ja aitas ette valmistada IPOt, töötades koos Peter Thieliga, kes on samuti üks Valar Venturesi asutajaid.

James Fitzgerald

Valar Venturesi üks asutajaid ja partner. Enne asutamist töötas samuti Peter Thie­liga tema globaalses emaette­võttes Thiel Capital.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt