11. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Puhkepäev. Konflikt maksimalismi ja mugandumise vahel

VAT Teatri uuslavastus “Brand” maalib pildi fanaatilisest jumalasulasest, kes on valmis oma tõe nimel loobuma inimlikust lähedusest ja armastusest.

Norra näitekirjaniku Henrik Ibseni (1828–1906) “Brand” on oluline teos, mida on võrreldud kirjaniku ülipopulaarse “Per Gyntiga”. Ibsen oli 37aastane, kui ta värssdraama “Brand” kirjutas, “Per Gynt” valmis kirjanikul aasta hiljem.

Põhimõttekindel maksimalist. “Ilmselt olid autoril mõlemad korraga peas. Per Gynt on naistega seikleja, ilmarändur. Brand aga täieliku vastandina askeetlik, ennast piirav, samas ka maksimalist. Põhimõtetele on ta allutanud kired, ohverdanud ka kõige kallimad – oma naise ja oma poja. Jumalat tajub Brand kui orkaani, mitte kui toasussides vanakest. Tema põhimõte on “Kõik või ei midagi”,” märkis “Brandi” lavastaja Ingo Normet.

Lavastaja sõnutsi on “Brandis” lisaks “Per Gyntile” leidnud kajastuse pea kõik hilisemad Ibseni näidendid, nii “Doktor Stockman” kui ka “Kui me surnud ärkame”. “Temas on salapära, ootamatuid inimesekäsitlusi. Põnevust ja erootikat,” kirjeldas lavastaja teost.

Aastatepikkune ootus. Erinevalt “Per Gyntist”, mida on Eesti lavadel korduvalt mängitud, jõuab “Brand” eestikeelse esietenduseni esimest korda alles nüüd ning seda suuresti lavastaja Ingo Normeti pingutuste tulemusena. “Olen selle näidendi peale mõelnud juba aastaid, pakkunud mitmele teatrile, kuid teatijuhid pole seni näidanud erilist indu. Vanemuises olin juba alustamas, kuid siis tuli taas uus teatrijuht, kel oma maitsed ja tõekspidamised,” rääkis Normet.

Nüüdseks on Normeti valik jäänud peatuma VAT Teatril, kes hakkab “Brandi” etendama Rahvusraamatukogu keldrisaalis. “VAT Teater on kuulus oma julguse ja haardega – väikese trupi kavas on olnud nii “Kalevipoeg” kui ka “Faust”, Platoni tekstid Sokratesest,” kiitis Normet.

Konflikt eluga. Värssdraama nimitegelane on hingekarjane Brand, kes oma veendumuses ja fanatismis erineb oluliselt külarahvast, kelle hulgas ta elab. “Tema jumalaks pole mitte tuul, vaid torm. Ei mingit poolikust,” kirjeldas lavastaja peategelast. Olulisima näidendi teemana nimetas Normet konflikti maksimalismi ja mugandumise vahel.

Nimiosas astub VAT Teatri laval üles Ivo Uukkivi Eesti Draamateatrist, teistes rollides teevad külalistena kaasa Tiia Kriisa ja Liisa Pulk. Samuti on laval kogu VAT Teatri trupp. Lavastuse jaoks tegid norra keelest esmatõlke Sigrid Tooming ja vabavärsimeister Paul-Eerik Rummo. Muusikalises kujunduses on kasutatud meloodiaid Richard Wagneri ooperitest.

 

Draama

“Brand”

VAT TeaterAutor: Henrik IbsenLavastaja: Ingo NormetOsades: Ivo Uukkivi (Eesti Draamateater), Katariina Unt, Tiia Kriisa, Liisa Pulk, Tanel Saar, Margo Teder, Ago Soots ja Meelis PõdersooEsietendus: 16.09 kl 18 Rahvusraamatukogu keldrisaalisJärgmised etendused: 17., 22.09Piletid: 12–17 eurotwww.vatteater.ee

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt