• Jaga lugu:

  Pea peal käibemaks tõrjuks petturid

  Rahandusministeerium ei toeta pöördmaksustamist, mida kiidab mitu ettevõtjat ja maksumaksjate liit. Ministeerium rõhutab, et tegemist on Euroopa Liidu direktiiviga, mida ei saa rikkuda.

  Rahandusminister Jürgen Ligi ütles, et Euroopa Liidu liikmesriik ei saa oma suva järgi käituda. Ta nentis, et on erandeid, kus pöördmaksustamine on lubatud, ent seda siiski piiratakse.
  “Kahe süsteemi kõrvuti esinemine on risk pettusteks. Meil on positiivne kogemus kinnisvara, vanametalli ja väärismetalli alal, aga ebaõnnestunud katse puidu vallas,” kommenteeris rahandusminister.
  Arula: maksulaekumine paraneks. Puidutöötlusettevõtte Toftan tegevjuht Martin Arula pakkus, et riik võiks maksusüsteemi muutmise asemel hoopis maksud kokku korjata ning see­läbi maksulaekumisi parandada. Üheks suurimaks riigi petmise kohaks pidas ta käibemaksupettusi ning tegi ettepaneku kehtestada kahjuritõrjeks kõigile kaupadele ja teenustele Eestis pöördkäibemaks.
  Maksuamet ei pea pöördmaksustamist võlu­vitsaks käibemaksupettuste parandamise teel. Ameti hinnangul on pöördmaksu positiivne mõju küll see, et kaob ära võimalus kasutada fiktiivseid arveid, ent negatiivsena kasvab pöördmaksustamisega käibevarjamise maht. Seniste “arvevabrikute” ehk fiktiivsete müüjate asemele tuleksid nn variostjad.
  Kokkuvõttes hindas maksuamet, et pöördmaksustamine ei vähendaks Eesti-sisese müügi maksu­auku.
  Lehis: ministeerium põikleb. Vastupidisel arvamusel on maksumaksjate liit, mille esindaja ja maksuteadlaste seltsi juhatuse esimees Lasse L­ehis ütles, et liit on varemgi pöördmaksustamist soovinud. Lehis nentis, et Eestis ei ole võimalik pöördmaksustamist kehtestada, sest Euroopa Liidu käibemaksu direktiiv ei võimalda seda kõigis valdkondades. “Me oleme seda välja pakkunud, aga ministeerium on põiklevaid vastuseid andnud. Nendele valdkondadele, kus ta on õigustatud, kus on suuremad riskid, võiks pöördmaksustamist rohkem olla,” rääkis ta.
  Lehis lisas, et Euroopa Liidu käibemaksu direktiiv lubab teatud valdkondades pöördmaksustamist ise kehtestada ning teatud valdkondades tuleb kehtestamiseks luba küsida. “Me oleme koostöös nende valdkondadega ka seda välja pakkunud, näiteks puitu, ehitust. Metsatööstuste liit ja ehitajate liit on öelnud, et nad on sellega nõus ja nende arvates see sobiks,” märkis Lehis.
  Maksuameti hinnangul suunab sektori- või kaubapõhine pöördmaks aga pettuse mõnda teise valdkonda. Seni rakendatud meetmetele tuginedes nendib amet, et pöördmaks aitab eelkõige olukorras, kus kaup müüakse Eestist välja. Riigi­sisese müügi puhul pöördmaks aga märkimisväärset võitu ei annaks.
  Pöördmaksu kehtestamise sooviga on maksuhalduri poole sageli pöördunud ettevõtjad, kes tegelevad ekspordiga ning kellel on seetõttu pea iga kuu käibemaksu enammaks, mida riigilt tagasi küsitakse. Vältimaks tagastusnõuete kontrolliga seotud koormust, mis on sageli tingitud ebaausaks osutunud tehingupartnerist, soovitakse pöördmaksu: siis ei pea ise müüjale koos kauba hinnaga käibemaksusummat tasuma ning tasutud käibemaksu ei pea ka tagasi küsima.
  Eestis kehtib pöördmaksustamine praegu metallijäätmetele, investeerimiskullale, väärismetallile ja väärismetalli sisaldavale metallimaterjalidele, vääriskividele ja kinnisasjale või selle osale, mille maksustatavale väärtusele käibemaksu lisamisest on maksukohustuslane kohustatud maksuhaldurit teavitama.
  Maksumaksjate liit on välja pakkunud, et pöördmaksustatud võiks olla ka puit, kütused, ehitusteenused ja põllumajandussaaduste kokkuost.
  Direktiiv lubab tähtajatult pöördmaksustada ehitusteenused, kinnisvaratehingud, kasutatud kaubad, nagu näiteks metallijäänused. Tähtajaliselt aga saastekvoodid, mobiiltelefonide tarned, gaasi ja elektrienergia tarned edasimüüjale, telekommunikatsiooniteenused, mängukonsoolide, tahvel- ja sülearvutite tarned, teravilja ja tehniliste kultuuride tarned, toormetallid ja metallide pooltooted, sealhulgas väärismetallid.
  Liikmesriigid tohivad pöördmaksustamist kasutada ka erandkorras, kuid selleks tuleb esitada põhjendatud taotlus. Erandina on kasutanud pöördmaksustamist metsanduses Läti, Leedu ja Rumeenia, maksejõuetute ettevõtjate suhtes Leedu ja Rumeenia.
  Suurbritannias, Saksamaal, Itaalias ja Austrias on erandina õigus kehtestada pöördmaksustamine mobiiltelefonidele ja integraallülitusseadmetele, näiteks mikroprotsessorid ja keskprotsessorid. Saksamaal rakendub pöördmaksustamine siis, kui tarne väärtus on vähemalt 5000 eurot. ­Ungari ja Rumeenia rakendavad pöördmaksustamist põllumajandustoodetele.
  Väärismetall hakkas riigile tulu tooma
  Väärismetallide pöördmaksustamine vähendas oluliselt käibemaksupettusi, teatas rahandusministeerium. Pöördmaksustamise tulemusel tasusid vääris­metallidega tegelevad isikud juulis esimest korda viimase nelja aasta jooksul kokku rohkem käibemaksu, kui riigilt tagasi küsisid.
  Juuli algusest jõustunud käibemaksu seaduse muudatusega hakati võrdse konkurentsikeskkonna tagamiseks pöördmaksustama kõiki väärismetalle ning väärismetalli sisaldavaid metallimaterjale.
  Rahandusminister Jürgen ­Ligi märkis kaks nädalat tagasi, et fiktiivne kullakaubandus on aastaid viinud riigieelarvest miljoneid, aga mõne kuuga on tänu pöördmaksustamisele hakanud riik saama sektorist ­tulu. Ligi nentis, et pöördmaksustamisega tuleb olla ettevaatlik, sest seal on riskid, aga kuld on osutunud kaubaks, kus see on mõistlik.
  Kui 2014. aasta veebruaris tagastas riik väärismetalliga seotud äriühingutele kokku 1,65 miljonit eurot, siis juulis oli väärismetallidega tegelevate isikute käibemaksu tasumise kohustus kokku 43 000 eurot.
   
  Mis on mis
  Pöördkäibemaks
  Kauba või teenuse käibemaksuga maksustamise kohustus lasub ostjal.Kohustus tekib riigisiseste tehingute ja piiriüleste tehingute korral.Rakendatakse 23 ELi riigis. Ei rakenda vaid Küprosel ja Maltal. ELi riikides rakendatakse pöördmaksustamist 18 valdkonnale. Kõige levinumad pöördmaksustamise valdkonnad on CO2-kvoodid ja vana­metall (17 liikmesriiki) ning ehitusteenus (12 liikmesriiki).Vähem rakendatakse pöördmaksustamist investeerimiskulla, kinnisvara soetuse, üle 325 tuhandiku puhtusega kulla, IT-komponentide ja mobiiltelefonide valdkonnas.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Robert Sarv: palun terve inimese passi
Sportlikud, terved ja karsked inimesed on koroonapandeemia ajal pandud ebamõistliku ja -inimliku surve alla, kirjutab Emerald Legali vandeadvokaat Robert Sarv.
Sportlikud, terved ja karsked inimesed on koroonapandeemia ajal pandud ebamõistliku ja -inimliku surve alla, kirjutab Emerald Legali vandeadvokaat Robert Sarv.
USA majanduskasv alla ootuste; börsid sellegipoolest plussis
USA teise kvartali majanduskasv jäi küll analüütikute konsensuslikele ootustele kõvasti alla, aga see ei seganud börsidel rohelises sulgumist.
USA teise kvartali majanduskasv jäi küll analüütikute konsensuslikele ootustele kõvasti alla, aga see ei seganud börsidel rohelises sulgumist.
Nutikas andmete kasutamine avab uued võimalused
Igapäevaselt koguneb üha rohkem andmeid ning nendest on saanud üks väärtuslikumaid ressursse. Andmete kasutusvõimalused järjest laienevad ning üheks suunaks on kindlasti inimeste liikuvusmustrite analüüsimine ning selliste andmete tark kasutamine.
Igapäevaselt koguneb üha rohkem andmeid ning nendest on saanud üks väärtuslikumaid ressursse. Andmete kasutusvõimalused järjest laienevad ning üheks suunaks on kindlasti inimeste liikuvusmustrite analüüsimine ning selliste andmete tark kasutamine.
Raadiohommikus: tulemuste sadu ning Hiina hirmud börsil
Hommikuprogrammis tulevad enda värskeid kvartalitulemusi kommenteerima Tallink Grupi juht Paavo Nõgene ning Arco Vara juht Marko-Ove Niinemäe. Juttu tuleb aga muustki.
Hommikuprogrammis tulevad enda värskeid kvartalitulemusi kommenteerima Tallink Grupi juht Paavo Nõgene ning Arco Vara juht Marko-Ove Niinemäe. Juttu tuleb aga muustki.