Juhan Lang • 16. september 2014 kell 11:02

Ukraina grivna kukub robinal

Ukraina grivna on täna USA dollari vastu kukkunud juba 8%, mis on ülemaailmselt suurim kukkumine. Aasta algusest on grivna dollari vastu kaotanud 41%.

Ehkki nõrgenenud grivna aitab tõsta Ukraina ekspordi konkurentsivõimet, kiirendab see inflatsiooni ja õõnestab kodumaist pangandussüsteemi. Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) hoiatas oma 17 miljardi dollari suuruse abipaketi riskianalüüsis, et kui vahetuskurss peaks langema 12,5-le grivnale dollari kohta, vajab pangandussektor täiendavat abipaketti 5% ulatuses SKTst. Täna pärastlõunase seisuga maksab 1 dollar 14 grivnat.

Oma täielikus programmi ülevaates revideeris IMF grivna prognoosi 10-12,5 peale ja tunnistas, et Ukraina vajab oma rahanduse päästmiseks täiendavat 19 miljardit dollarit, juhul kui konflikt kandub 2015. aastasse, vahendab Financial Times.

Praegu prognoosib IMF Ukraina majanduse tänavuseks languseks 6,5%, ent seegi tundub hetkeolusid arvestades optimistlik. Ukraina keskpank teatas hiljuti, et sisemajanduse kogutoodang võib kahaneda koguni 9-10%.

Kui konflikt Kiievi ja Moskva mahitatud separatistide vahel nii pea ei vaibu, võib grivnat mõistagi oodata veelgi järsem langus.

Bank of America Merrill Lynchi analüütik Vadim Khramov tõdes pangateates, et isegi kui praegune grivna kaupleb oma fundamentaaltaseme lähedal, võib käsikäes kriisi eskaleerumisega surve grivnale jätkuda. „Aasta lõikes on riskid 10-20% devalveerimiseks praeguselt tasemelt meie arvates kõrged,“ märkis ta.

Hetkel kuum