Läti müüs Citadele  ameeriklastele

Juhan Lang 17. september 2014, 13:52

Läti valitsus müüs oma 75% osaluse Parex panga järeltulijas Citadele Bankas USA investeerimisfirmale Ripplewood Holdings.

Läti peaminister Laimdota Straujuma teatas tehingust täna pärast kinniste uste taga peetud valitsuse kohtumist Ripplewoodi tegevjuhi Tim Collinsiga. Peaministri sõnul võidakse tehingu hind avalikustada järgmise kahe nädala jooksul, kui tehing on lõpule viidud.

Collinsi sõnul ei ostnud Ripplewood panka, vaid seda tegi 25% ulatuses tema perekond ja „grupp kuulsaid ja edukaid investoreid“ omandavad ülejäänud 50%, vahendab Wall Street Journal. Järgijääv 25% kuulub endiselt Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangale (European Bank for Reconstruction and Development).

Citadele loodi 30. juunil 2010. aastal pärast Parex Banki varade ja kohustuste rekonstrueerimist. Nii-öelda halb osa pangast jäi Reverta üksusesse.

Hinnanguliselt kulutas Läti valitsus 2008. aasta sügisel globaalse finantskriisi keeristesse sattunud Parexi päästmisele miljard latti ehk 1,42 miljardit eurot.

Citadele teenis tänavu esimesel poolaastal 14,4 miljonit eurot puhaskasumit ehk pea 74% enam kui mullu samal perioodil. Teise kvartali aruande põhjal on ettevõttel varasid 2,56 miljardi euro eest. Panga erastamine on põhjustanud lõunanaabri poliitikute seas vastuseise, sest üks osa võimuesindajatest leiab, et pank peaks mingiski osas jääma riigi omandisse.

Kohalikus meedias on kritiseeritud, et igal juhul müüakse pank palju väiksema summa eest kui on kulunud maksumaksja raha selle päästmiseks ning müük on Läti jaoks halb valik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. September 2014, 13:27
Otsi:

Ava täpsem otsing