18. september 2014 kell 21:00

Investeerimistarkusele joosti tormi

Tavaliselt peetakse LHV igasügisesed investeerimisseminarid pangaseinte vahel, aga seekord tuli huviliste uputuse tõttu “Investeerimise ABC” avaürituseks Tallinna kesklinna hotellis suur saal üürida. Huvi on, pole kahtlustki.

Seda, mis on investeerimine, kuidas sellega alustada ja millesse varanatuke paigutada, tulid kuulama nii pensionärid, keskealised paarid kui ka kooli­noored.

Avatud küsimuste voorus valmistas suurimat muret see, kust oleks võimalik paremini vaadata ettevõtete hinnagraafikuid ja mis on need info­kanalid, mida tehingute tegemisel kasutada, kui hakata pühendunud aktsiakauplejaks.

Ühel noorsandil oli hingel, kas tasub börsile tulevas Hiina e-kaubandusettevõttes Alibaba lühiajalist tulu teenima minna või tuleks panustada hoopis osanikfirma Yahoo aktsiale?

“Tema mure oli eelkõige see, et kuna kapitali on suhteliselt vähevõitu, oleks soov seda võimalikult kiiresti kasvama panna,” meenutas küsimust LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi.

Vallikivi märkis, et praegu on eriti kuumad kaks teemat: Šotimaa iseseisvumise mõju Suur­britannia majandusele ning Alibaba IPO. Nende kohta oli ka kõige rohkem küsimusi.

Vallikivi ütles, et teisipäevasel investeerimis­seminaril oli kohal ligi 300 inimest.

Huvi investeerimise vastu kasvas jõuliselt eelmisel aastal. Sarnane oli tema sõnul olukord 2007. aastal ning vahepeal olid tuntavad mõõna-­aastad, kus seminaridel oli kohal umbes 100 inimese ringis.

“Üldiselt võib siiski öelda, et inimestel on üha rohkem raha ja huvi investeerimise vastu ning ­otsitakse võimalusi raha enda kasuks tööle panna,” rääkis Vallikivi, lisades, et korrelatsioon investeerimise ja seminaridel osalemise vahel on kindlasti tugev. “Paljude pikaajaliste investorite ja kauplejate juures on kliendiajaloos esimene kirje – osales sellel ja sellel seminaril.”

Enamasti alustatakse Vallikivi sõnul Balti aktsiatest ja fondidest, liigutakse edasi USA, Soome ja Saksamaa aktsiate juurde ning kui huvi on veelgi tõsisem, võetakse ette tuletisinstrumendid, nagu optsioonid ja futuurid.

Vallikivi sõnul tuleb ette ka huvi raugemist ning selles mängivad peamist rolli börsikrahhid – ­Eestis eelkõige aastad 1997 ja 2008.

Hetkel kuum