18. september 2014
Jaga lugu:

Puhkepäev. Elegantne ja hitchcockilik põnevik armastusest ja surmast

“Jaanuari kaks palet” on põnevik, mille keskmes on armukolmnurk ning mõrv.

Nimelt sattub Ameerikast pärit abielupaar ja nende elunautijast juhuslik tuttav Kreekas olles politsei huviorbiiti, kui neile esitatakse mõrva­süüdistus politseiniku tapmise eest.

Linateose üldiseks kiituseks võib öelda, et süžee on põnevalt üles ehitatud ning selles leidub heale põnevikule mitmeid omaseid üllatusmomente, mis hoiavad kenasti vaataja huvi üleval, vihjamata liialt palju ette, millega film võiks lõppeda.

Viimane on tänapäeva põnevikes üsnagi haruldane nähtus – enamasti on linateose lõpp teada juba varajases staadiumis.

Ainsaks nn spoileriks võib filmi lõppmomendis pidada selle liigset roosilisust. See tähendab, et põnevikule paneb punkti positiivne lõpp, milles hea võidab kurja. Tõsi küll, see ei riku üldmuljet linateosest.

Vanamoodne põnevik. Meeldivaimaks filmi komponendiks lisaks sobivate osatäitjate valikule (Kirsten Dunst, Viggo Mortensen ning Oscar Isaac) on elegantsus, mis õhkub filmi atmosfäärist. Seda on nii näitlejate välimuses, maneerides, tekstis, kohavalikus (tegevus toimub Ateenas, Kreetal, Istanbulis) kui ka ajavalikus (tegevustik on paigutatud 1960ndatesse).

“Jaanuari kaks palet” meenutab klassikalist põnevikku. See on mõneti hitchcockilik, kuid viimase filmidest vähem õudne ning närvekõditav. Ma julgeks väita, et see on pigem sobilik põnevik naistele kui märulit armastavatele meestele. Rohkem on panustatud psühholoogilisele mängule kui füüsilisele vägivallale. Teose keskmes on tegelaste hingeelu. Huvitav on jälgida, kuidas tasahaaval nende vaim murdub ja paranoilisus ajaga kasvab.

 

Hinnang

“Jaanuari kaks palet”

Hinnang: 6

Režissöör: Hossein AminiOsades: Kirsten Dunst, Viggo Mortensen, Oscar IsaacKinodes alates: 5.09

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt