18. september 2014 kell 21:00

Puhkepäev. Sõda kui ohtlik mäng

Estonia teatris esietenduv “Rinaldo” viib vaataja seikluste keerisesse, mis hakkavad hargnema 19. sajandi teisel poolel.

Georg Friedrich Händeli poolt algselt 12. sajandisse planeeritud “Rinaldo” tegevustiku nihutamist Euroopa lähiminevikku kommenteeris lavastaja William Relton kui katset tuua ooperi süžee tänapäeva vaatajale lähemale. “Publik ei ole ju barokiaegne, tänapäeval on vaja midagi enamat,” nentis lavastaja.

Ooper uues ajastus. Lisaks on lavastaja viinud ooperi fookuse eemale sõjaülistamise temaatikast. “Praegu toimub maailmas väga palju süngeid sündmusi ja sõja üle ei tohi nalja visata. 18. sajandil ülistas see ooper sõdimist ja vallutusretki, kuid sõda ei ole mitte kunagi hea,” oli lavastaja veendunud.

Selleks, et õõnestada sõja teed, sobib lavastaja sõnul ooperi tegevustiku paigutamine 19. sajandi teise poolde eriti hästi, kuna siis oli oma võimsuse tipul olev Briti Impeerium kõige vägivaldsem ning võitlemisest oli saanud paljudes maades, kaasa arvatud Inglismaal, rahvuslik meelelahutus.

Et näidata sõda ohtliku mänguna, kasutab lavastaja tsirkusemängu motiivi - mängu idee on lavastuses üldse kesksel kohal. Kuigi tegevustik on ajaliselt toodud üle-eelmise sajandi lõppu, ulatuvad ooperi juured otsapidi mängulisse fantaasiamaailma, mis on täis maagilisi muutusi ning teatritrikke, mis Händeliaegset publikut köitis. Ooperi tegevustik toimub Jeruusalemma lähistel.

Seikluslik sisu. Oma sisult on “Rinaldo” väga seikluslik ning põnev teos. “Imelised aariad, muinasjutuliselt ekstravagantne sisu, dramaatilised tegelased – siin on kõik, mida hing ihkab! Vallutamine, maagia, pettus, keelatud armastus, truudusetus, seks, vägivald, röövimine, õilis eesmärk, lahingud. Näib, nagu oleks Händel õpikutarkuse järgi ooperisse koondanud kõik teatraalsed vahendid,” kirjeldas Relton ooperi olemust.

Muusikalises mõttes nimetas Relton “Rinaldot” tõeliseks maiuspalaks, mis juba Händeli-aegse publiku mõistes koosnes vaid hittidest. “Loomulikult kuulub nende hulka ka Almirena II vaatuse võrratu aaria “Lascia ch’io pianga”, üks kaunimaid ja tuntumaid Händeli loomingus,” märkis lavastaja.

Ooperit teatrisse vaatama tulijatele soovitas Relton “Rinaldole” läheneda avatud meelega. “Tahan kõigile öelda: ärge tulge ooperit vaatama eelarvamustega. Nii on iga kunstiliigiga: uurige, avastage, esitage küsimusi, olge avatud!2 soovitas lavastaja.

 

Ooper

“Rinaldo”

Georg Friedrich Händeli ooper kahes vaatusesItaalia keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritegaLavastaja: William Relton (Inglismaa)Dirigendid: Andres Mustonen, Risto JoostOsades: Monika-Evelin Liiv, Oliver Kuusik, Heli Veskus, Rauno Elp, Helena Lepalaan, Kadri Kipper jtEsietendus: 18.09 kl 19 Rahvusooper EstoniasPiletid: 14-44 eurotwww.opera.ee

Hetkel kuum