Vene miljonär avas luksusspaa

22. september 2014, 00:00

Peterburis elav Vene miljonär ja Sillamäe sadama kaasomanik Andrei Katkov avas eelmisel nädalal pidulikult Narva-Jõesuus luksusliku Noorus SPA Hoteli.  Tegemist on tema teise turismiobjektiga ning viimaseks see ei jää.

“Mulle meeldib Eesti ja siinsed inimesed. Vaadake neid inimesi, kuidas ma saan neid mitte armastada,” naeris Katkov ja surus iga oma külalise kätt. Eesti esindajatest olid avamisele kutsutud nii kohalikud Ida-Virumaa ettevõtjad kui ka külalised kaugemalt, nagu näiteks Tallinna linnapea Edgar Savisaar, ärimehed Urmas Sõõrumaa, Märt Vooglaid ja Marcel Vichmann.

Katkov on alati hoidunud ajakirjanikega suhtlemisest, tema sõnul ta armastab ajakirjanikke, aga ei armasta nendega suhelda. “Me ei ole poliitikud, kes ainult räägivad. Me teeme äri,” lausus tema äripartner Tiit Vähi üritusel ja Katkov nõustus temaga.

Küsimusele, miks sadamaärisse sukeldunud ärimees otsustas investeerida ka spaaärisse, vastas Katkov, et ta lihtsalt ostis selle krundi Narva-Jõesuus. “Olen siin puhanud oma vanematega 40–50 aastat tagasi ning nägin, et see ilus koht lihtsalt laguneb. Miks ka mitte,” lausus ta.

Suurtootmine Venemaal. Lisaks Eestile on Katkovil ärid ka Venemaal. “Toodame polüstürooli, see on täiesti teine lugu. Eelmisel aastal saavutasime tootmises esimese koha Euroopas ja teise koha maailmas,” märkis ta. “Need on erinevad ärisuunad, aga äri on ikka ühesugune.”

Peterburis elav Katkov omab Eesti elamisluba, siia kolida ta ei plaani. “Ma ju olen ikkagi pea 60 aastat vana, kuhu mul enam kolida,” sõnas ta.

Küsimusele, kuidas Venemaa olukord mõjutab tema äri, vastas ta, et see on poliitiline küsimus, millele ta vastata ei tahaks. “Poliitika alati mõjutab äri, alati. Kas hästi või halvasti, poliitika on poliitika,” sõnas Katkov.

Rääkides spaast, märkis ta, et siin on mitme inimese töö. “Me tõesti nägime palju vaeva. Kui arhitekt tutvustas mulle pilte, siis ma ei saanud hästi aru, mis asi see on. Praegu näen, et tuli väga hea,” sõnas Katkov. Noorus OÜ meeskond on tema sõnul reisinud Hispaaniast Hiinani, et koguda ideid spaa ehitamiseks. Ta kiitis ehitajat Merkot, kes on saanud neile armsaks ettevõtteks.

Pank uskus äriplaani. Katkov tunnustas ka panka, kes andis laenu. “Umbes kolm kuud enne ehitamist pidime vara hindama. Tellisime BIG4 audiitorid ja kui ma sain aruande, siis seal oli kirjas, et teie objekt maksab 0 eurot. Audiitor ütles, et meie objekt on kehvavõitu ja äriplaan on vist eksitav, keegi meie juurde ei tule. Pank siiski uskus meid,” rääkis Katkov. “Ja kui me küsisime lisaraha, siis meile anti. Me ei vea alt ja kindlasti maksame õigel ajal raha tagasi.”

Katkov kiitis kohalikku võimu ehk Ida-Virumaa maavanemat Andres Noormäge ning märkis, et ­Venemaa ametnikel on, mida õppida.

Noorus Spa hotelli juhatuse liige Filipp Dolzhkov ei saanud öelda, kui palju raha hotelli ehitamisse on investeeritud, kuid märkis, et plaan on raha tagasi teenida 7,5 aasta jooksul.

Nooruse spaa puhul on tegemist Andrei Katkovi teise turismiobjektiga. “Meil on ka Peterburi lähedal Grand Peterhof Spa Hotel, oleme saanud seal kogemust ning teame, mida on Euroopa ja Venemaa kliendile vaja,” ütles Dolzhkov, kes on mõlema hotelli juhtkonnas. “Peterburi hotell on viis aastat vana ning oleme seal hea järje peal.”

Eesmärk veel laieneda. “Ma reisin palju ning me otsime veel objekte. Meie eesmärk on areneda spaasektoris – öko- ja linnalähedane hotell,” märkis Dolzhkov. “Tahame laieneda kas Baltimaades või lõunariikides. Arutame seda küsimust.”

Küsimusele, kas Eestis oleks veel potentsiaali avada mõni spaa, vastas Dolzhkov, et kindlasti. “Spaades puhkamise kultuur ja üldse puhkamine hotellides perega on väga levinud, seda nii siin kui ka Lätis, Leedus, Soomes ja Rootsis,” sõnas ta. “On, kuhu laiendada.”

Eesti kliendi nõudmised on Dolzhkovi sõnul suured ning seetõttu on palju panustatud kvaliteedile.

Nooruse spaa valis kontseptsiooni, mis on nooruslik, kerge ja tervislik keskus. “Ettevõttel on plaan korraldada spordiüritusi. Hotell on mõeldud noortele inimestele ja peredele,” kirjeldas Dolzhkov.

Eesmärk on meelitada kohalikke elanikke, mitte ainult turiste teistest Eesti linnadest, Venemaalt ja Soomest. “Seetõttu me tegime ka bowling’u ja piljardi kohalike elanike jaoks,” sõnas Dolzhkov. “Praeguseks on minu ootused täidetud, kas on see halb või hea, aga 90 protsenti on Eesti kohalikud elanikud.”

Venemaa turiste vähe. Seni on spaas Soome, Rootsi, Norra, Läti ja Leedu turistide osakaal väike ja väga vähe on ka Venemaa turiste. Dolzhkovi sõnul  kujutas ta alguses ette, et Venemaa turiste tuleb umbes 30–40 protsenti aastas. “Siin on põhjuseks mitu faktorit. Poliitiline olukord on üks, rubla kukkime on kindlasti teine,” rääkis Dolzhkov põhjustest. “Lisaks ei ole paljud Vene turistid veel valmis minema üle individuaalsele turismile, mis on tegelikult palju kindlam ja odavam.”

Dolzhkovi sõnul ei ole ka paljud Peterburi elanikud aru saanud, et võib tulla spaasse Eestisse, mitte Soome. “Suur vool inimesi läheb spaasse Soome, seal räägitakse vene keelt, antakse lihtsalt viisat,” rääkis Dolzhkov. “Aga siin Eestis on tegelikult hinnad madalamad ja on palju vene keelt kõnelevaid inimesi.”

Vene kliendi eripära on Dolzhkovi sõnul veel see, et kui Euroopa klient on valmis selleks, et broneerib ise endale hotelli, siis Dolzhkov loodab, et ka Venemaa klient jõuab selleni.

Ta lisas, et mõne aastaga on Ida-Virumaa arenenud väga palju. “Läheb veel paar aastat ja Narvast saab tõsine piirkond, mis hakkab Ida-Virumaa majandust kujundama,” märkis Dolzhkov.

 

Kes on kes

 • Andrei Katkov

Peterburi ärimees, kes investeeris Sillamäe sadamasse 2004. aastal koos oma äripartneri Jevgeni Maloviga. Nad omandasid 50% sadamast. Vene ajakirjanduse andmetel on Katkov-Malov Sillamäe sadamasse investeerinud ligi 64 miljonit eurot.
Peterburi külje all on Katkovil ja Malovil suur suvitusrajoon koos hotelliga Grand Peterhof Spa Hotel.
Eestis kuulub Katkovile kinnisvaraga tegelev Termak Real Estate OÜ.
Äripäeva rikaste edetabelis oli Katkov eelmisel aastal 91. kohal. Äripäev hindas tema vara väärtuseks 24,8 mln eurot.

 

Mis on mis

 • Noorus SPA Hotel

Hotellis, mis asub rannal, on 114 tuba
Restoranis Romantic Garden on 150 kohta, suveterrass on 45 istekohaga
Konverentsikeskus mahutab 200 inimest
Spaa-kompleks kannab nime Three Apples Spa ning asub teisel ja kolmandal korrusel

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  21. September 2014, 17:11
  Otsi:

  Ava täpsem otsing