Ken Rohelaan • 22. september 2014
Jaga lugu:

Alaliit: minister eksitab lugejat

Väide, et VKG saab tasuta CO2-kvootide kaudu riigiabi, on ebaõige, teatab Eesti Keemiatööstuse Liit.

Alaliidu tegevdirektor Hallar Meybaum nõuab keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuselt ebaõigete andmete ümberlükkamist, nagu saaks VKG riigiabi CO2-kvootide kaudu. „Samuti on ebaõige ja eksitav väide, et maksumaksja on VKGd märkimisväärselt toetanud,“ teatas Meybaum.

Meybaumi sõnul on minister avaldanud Äripäeva kaudu eksitavat informatsiooni ettevõtte kohta, kellele on Euroopa Komisjon eraldanud tasuta CO2-kvoote. Alaliidu juht viitas Euroopa Komisjoni mullusele otsusele, mille kohaselt ei hõlma liikmesriigid riigiabina lubatud heitkoguste ühikute (LHÜ) tasuta eraldamist.

Äripäev kirjutas 1. septembri lehes, et ministri sõnul saab VKG riigiabi tasuta CO2-kvootide näol, seda 30 miljoni euro väärtuses.

„Taotlus on liiga värske, et väga detailset vastust anda. VKG-le on iseenesest juba otsustatud tasuta kvoodi näol Euroopa riigiabi reeglitega kooskõlas olevat abi anda üle 30 miljoni euro väärtuses. Nii et maksumaksja toetus selleks, et puhtama tootmiseni jõutaks, on ka praegu olnud ikkagi väga märkimisväärne,“ teatas toona Pentus-Rosimannus. „Keskkonnatasudest jääb aastas suurusjärguna 4-6 miljonit eurot otse nende omavalitsuste kasutada, kus kaevandamine toimub. Kuidas omavalitsus seda raha täpselt kasutab, kuidas täpselt kohalike inimeste elukeskkonda parandab, on nende otsustada,“ lisas minister.

Pentus-Rosimannus rõhutas, et Äripäevale saadetud kommentaaris ei väitnud ta, et VKG on saanud 30 miljoni euro väärtuses riigiabi, vaid et kogu VKG-le Euroopa Liidu kauplemissüsteemi raames antud abi tasuta ühikute näol on olnud riigiabi reeglitega kooskõlas. „Rõhutatud on Äripäevale antud vastuses just seda, et tegu on korrektse, riigiabi reeglitega kooskõlas oleva eraldusega,“ selgitas minister.

Pentus-Rosimannuse teatel on VKG saanud Euroopa Liidu kauplemissüsteemis osalemise eest tasuta ühikuid nii ELi kauplemissüsteemis osalemiseks, süsinikulekke ohu vähendamiseks kui ka elektrisektori moderniseerimiseks. Ministri sõnul on VKG-le tasuta ühikuid jagatud alates 2005. aastast ning kogu antud abi on olnud riigiabi reeglitega kooskõlas.

Keskkonnaminister lisas, et elektritootmise moderniseerimise eest antavatele tasuta ühikutele on kehtestatud eraldi riigiabi reeglid. Tema sõnul on Eesti riik seisnud selle eest, et süsinikulekke ohuga sektorid saaksid täiendavalt tasuta ühikuid. „Kõik see on tähendanud, et riik on pannud selle võrra vähem ühikuid enampakkumisele ja toetanud sedakaudu maksumaksja poolt olulist sektorit. Ning teinud seda nii, et see on olnud kooskõlas Euroopa riigiabi reeglitega,“ ütles Pentus-Rosimannus.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt