Nordea krooni-laenud euriborist 7 korda kallimad

22. september 2014, 09:14

Nordea baasintressimääraga laenud on enam kui seitse korda kallimad, kui need, mis on euriboriga seotud. 

Kuigi Nordea panga pakutava laenu Nordea Prime baasintressimäär on viimased neli aastat olnud tunduvalt stabiilsem, kui euriboriga seotud laenud, on need ka tunduvalt kallimad. Kui euribor on praegu 0,187%, siis Nordea Prime’i laenu võtnud isikud peavad maksma 1,35% baasiintressimäära ehk siis enam kui seitse korda rohkem.

Nordea pressiesindaja Kadri Kütt selgitas, et Nordea EUR Prime baasintressimäära kehtestab pank grupi tasemel, lähtudes pankadevahelisel rahaturul kaubeldavate intressiinstrumentide, näiteks deposiitide, laenude ja võlakirjade turuhindadest ja nende prognoositavatest muutustest. Samuti mõjutab baasintressimäära üldine inflatsioonitase ja majanduse arengu laiematest väljavaadetest. Kütt lisas, et kuna Nordea baasintressimäär ei muutu nii tihti, kui euribor, siis tähendab see, et need laenud on kliendile stabiilsemad ja väiksema riskiga.

Kui palju kliente Nordea baasintressimääraga laene eelistavad ja kui paljud on neid ajapikku euribori vastu vahetanud, pank ei avalda, põhjusel, et laenuportfelli ja konkreetseid kliendikokkuleppeid puudutav täpsem info on Nordeas kaitstud pangasaladusega.

Kroonilaenude taak

SEBl on kunagi Eesti kroonides välja antud laene umbes 5% eraisikute ja 3% juriidiliste isikute laenuportfellist, nende baasintressimäär on 0,25%. Nende laenude hulka pole arvestatud juba lepingu sõlmimisel lepingu lõpuni kindlaks määratud intressimääraga laene, milleks on näiteks väike- ja tarbimislaenud.

Eraisikute suuna arendusjuht Triin Messimas ütles, et laenude jääk on graafikujärgsete tagasimaksete tõttu vähenenud, samuti on saanud kliendid soovi korral muuta baasintressi liiki ja siduda oma laenud euriboriga.

Messimase sõnul kehtestab pank baasintressimäära vastavate laenude andmiseks kasutatud ressursi hinnast lähtuvalt. Määra muudetakse, kui turul on toimunud olulisi püsiva iseloomuga muutusi. Viimased kaks aastat intressimäära muudetud ei ole. Kuna aga praeguseks on toimunud intressitasemete edasine alanemine, kavatseb SEB lähiajal panga baasintressi üle vaadata.

Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask ütles, et Swedbankil pole enam alles ühtegi erakliendi laenu, mis oleks krooniajal baasintressimääral antud. Enne eurole üleminekut oli selliseid laene vaid neli. „Neid olid üldse väga vähe, kuna laenasime baasintressiga maksimaalselt vaid viieks aastaks ja baasintressi tase oli 11%,“ rääkis Siilivask. Kuna eluasemelaen on üldjuhul pikemaks ajaks ja euriboriga laenude intressitase oli tunduvalt madalam, oli Siilivase sõnul nõudlus baasintressiga laenule üliväike.

Euribor läbipaistvam kui baasiintressimäär

Danske Banki jaepanganduse direktor Helen Lulla ütles, et Eestis väljastatakse kodulaene peamiselt kas euribori või panga baasintressimäära pealt. Ta selgitas, et euribor on Euroopa rahaturul kujunev kõrgete krediidireitingutega pankade vaheline laenamise määr, mis on hästi jälgitav ja mille kujunemine on läbipaistev, kuna selle muutused reageerivad keskpanga baasintresside muudatustele. Baasintressimäära kujundab aga konkreetne laenu andev pank, mis tähendab, et pank hindab trende ja võtab õiguse muuta individuaalselt ja ühepoolselt baasiintressi taset. „Oleme seisukohal, et eluasemelaen on väga tähtis pikaajaline leping panga ja kliendi vahel, mistõttu lähtume traditsioonilisest ja läbipaistvast vaatest, kus kodulaenu intressimäär kujundatakse euribori baasil,“ ütles Lulla.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2014, 12:44
Otsi:

Ava täpsem otsing