Juhan Lang • 23. september 2014 kell 9:35

ISIS turgutab  aktsiaid

Pole saladus, et läbi aegade on ühed kriiside suurimad võitjad olnud sõjatöösturid. Nii ka nüüd, mil Islami terroriorganisatsiooni ISISe provotseeritud USA õhurünnakud on pannud kaitsetööstuse aktsiad rallima.

Pärast seda kui äärmusliku islamirühmitus ISIS (Islamic State of Iraq and Syria) hakkas pea igapäevaselt võigaste tapatöödega maailma suurimate väljaannete uudiskülgi vallutama, on mitmete suurimate kaitsetöösturite aktsiad kerkinud kõigi aegade kõrgemale tasemele ja edastanud oluliselt turu liikumist.

Vähe sellest, et veel läinud reedel lõid New Yorgi börsil hinnarekordi sealsed peamised kaitsetöösturid Lockheed Martin (LMT), Raytheon (RTN), General Dynamics (GD) ja Northrop Grumman (NOC), on nende nelja firma aktsia koondtootlus alates augusti algusest olnud 10%. USA aktsiaturge kajastaval S&P 500 indeksil on samal perioodil vastu panna 4% tootlust.

CNN Money kirjutab, et suure tõenäosusega usuvad investorid eeskätt kaitsekulude kasvu võitluses ISISega. Usku süstib ka USA presidendilt Barack Obamalt heakskiidu leidnud täiendavad õhurünnakud ISISe vastu.

Samuti tegid mõned vabariiklastest võimuesindajad hiljuti ettepaneku tühistada Kaitseministeeriumi eelarves mõningad planeeritud kulukärped. Silmas peaks siinjuures pidama, et isegi kui peaks õnnestuma kaitse-eelarvet suurendada, jääb siiski oht, et see on praeguseks juba aktsiahinda sisse arvestatud ja hinnad enam palju ei muutu.

CNNi ajakirjaniku Paul R. La Monica hinnangul võib olla klassikalise nn Wall Streeti juhtumiga, kus ostetakse kuulujuttu ja müüakse uudist.

Kuigi suuremate konfliktide ajal on kaitsetöösturite aktsiad tüüpiliselt olnud sõiduvees, pole tänini ka päris kindel, kui suureks võivad ISISe vastase sõja kulutused paisuda. Isegi kui veriste uudiste osakaal portaalide uudisvoos vaibub, siis pinged maailmas tõenäoliselt veel niipea ei eskaleeru.

Nii võib kaitsetööstureid pidada üsna julgeks pikemaajaliseks investeeringuks. USA kaitsetöösturite puhul süstib suurema volatiilsusega perioodideks julgust ka nelja peamise aktsia üsna korralik dividenditootlus. Raytheoni, Northrop Grummani ja General Dynamicsi dividenditootlus on enam kui 2% ja Lockheedil üle 3%.

Hetkel kuum