23. september 2014 kell 21:00

ISIS turgutab kaitsetööstuse aktsiaid

Pole saladus, et aegade jooksul on kriiside ühed suurimad võitjad sõjatöösturid. Nii ka nüüd, mil islami terroriorganisatsiooni ­ISISe provotseeritud USA õhurünnakud on pannud kaitsetööstuse aktsiad rallima.

Pärast seda, kui äärmuslik islamirühmitus ISIS (Islamic State of Iraq and Syria) jõudis pea iga päev võigaste tapatöödega maailma suurimate väljaannete uudiskülgedele, on mitme suurema kaitsetöösturi aktsia kerkinud kõigi aegade kõrgeimale tasemele ja edastanud oluliselt turu liikumist.

Vähe sellest, et veel läinud reedel lõid New Yorgi börsil hinnarekordi sealsed peamised kaitsetöösturid Lockheed Martin (LMT), Raytheon (RTN), General Dynamics (GD) ja Northrop Grumman (NOC), on nende nelja firma aktsia koondtootlus alates augusti algusest olnud 10%. USA aktsiaturge kajastaval S&P 500 indeksil on samal ajal vastu panna 4% tootlus.

Suure tõenäosusega usuvad investorid, et võitlus ISISega paneb kaitsekulud kasvama. Usku süstivad ka USA president Barack Obamalt heakskiidu saanud õhurünnakud ISISe vastu.

Sobib pikaajaliseks investeeringuks. Lisaks tegid vabariiklasest võimuesindajad hiljuti ette­paneku tühistada plaanitud kulukärped kaitseministeeriumi eelarves.

Isegi kui peaks õnnestuma kaitse-eelarvet suurendada, jääb oht, et see on praeguseks juba aktsiahinda sisse arvestatud ja hinnad enam palju ei muutu.

Suuremate konfliktide ajal on kaitsetöösturite aktsiad tüüpiliselt sõiduvees, aga tänini pole ka päris kindel, kui suureks võivad kulutused ­ISISe-vastases sõjas paisuda. Isegi kui veriste ­uudiste osakaal portaalide uudisvoos vaibub, siis pinged maailmas ei kao tõenäoliselt veel niipea.

Kaitsetööstureid võib seega pidada üsna julgeks pikemaajaliseks investeeringuks. USA kaitsetöösturite puhul süstib suurema volatiilsusega perioodideks julgust ka nelja peamise aktsia üsna korralik dividenditootlus.

Raytheoni, Northrop Grummani ja General Dynamicsi dividenditootlus on rohkem kui 2% ja Lockheedil üle 3%.

Hetkel kuum