23. september 2014 • 4 min
Jaga lugu:

Tulevik eestlastele avatud

Stratasys sai eestlaste hulgas oluliselt tuntumaks pärast GrabCADi ostmist ning hea uudis on see, et selle tulemusel saab iga Eesti investor investeerida kaudselt ka GrabCADi. Veel toredam on aga see, et Stratasys on praegu ühe kuumema sektori menukas aktsia.

Kuigi 3D-printimisega seotud firmade aktsiad on tänavu saanud omajagu peksa ja on üldiselt aasta alguse tasemega võrreldes miinuses, siis sektori kasvus ei saa kahelda. 3D-printimise võimalused ja tehnoloogia aina arenevad ning tööstus on küpsemaks muutumas. Vaadates, mida kõike 3D-printimise tehnoloogiaga ehitatakse, on võimalused piiritud.

Seetõttu prognoositakse, et 3D-printimise turg kasvab 2020. aastaks 13 miljardile dollarile, mis tähendaks keskmiselt 24% aastast kasvu. Morgan Stanley on koguni öelnud, et nende parim stsenaarium näeb ette 32% aastast kasvu, mis viiks turu suuruse 2020. aastaks 21 miljardile dollarile.

Investoritel on head võimalused sellest kasvust osa saada ning selle käigus veidi raha tasku panna. Ameerika Ühendriikide aktsiaturgudel on ridamisi 3D-printimisega seotud aktsiaid. ­GrabCADi ostnud Stratasys on praegu analüütikute üks lemmikaktsiaid ning firma turuväärtus on 3D-printimisega tegelevatest firmadest suurim. Ainsa tõelise konkurendina Stratasysile nähakse 3D Systemsit.

Tugev haare ja suured võimalused. Morgan Stanley peab 3D-printimist atraktiivseks sektoriks. Nende lemmikaktsiaks on ei keegi muu kui Stratasys.  Panga analüütikutele meeldib Stratasysi turuhaare, võimalused ning vastutustundlik käitumine investorite suhtes. “Nende 55% tööstusharu turuosa pakub võimaluse teenida kõrgeid marginaale ja kindlamat raha sissevoolu. Lisaks on neil laienev tootevalik ning sõlmitud turustamislepingud peaksid kiirendama orgaanilist käibe kasvu,” kirjutasid Morgan Stanley analüütikud 4. septembri analüüsis.

Sel aastal on Stratasys välja toonud 11 uut toodet ning neil on turustamislepingud firmadega Dell, Tech Data ja Home Depot, mis on maailma suurim kodu- ja ehitustarvete müügikett. Home Depot alustas 3D-printerite müüki oma kauplustes suve keskel, kui tõi lettidele hiljuti Stratasysi üle võetud MakerBoti printerid.

Aktsiad vajusid alla. Morgan Stanley analüütikud toovad lisaks veel välja, et kui Stratasysi tegevuskulud kasvasid, suutis ta erinevalt 3D Systemsist adekvaatselt ja õigel ajal langetada oma pikaajalise tegevuskasumi marginaali prognoosi. Sellest hoolimata on mõlema firma aktsia tänavu valusalt pihta saanud. Stratasys on aasta algusest kukkunud umbes 9%, kuigi veel maikuus oli langus 35% juures. 3D Systemsi aasta esimene pool oli samasugune – aktsia tuli ajaloo kõrgeimalt tasemelt alla, kuid pole senini kosunud. Aasta alguse tasemelt on 3D Systemsi väärtpaber kukkunud 48%.

Väga tugev teine kvartal ning tõstetud prognoosid on üks põhjuseid, miks Stratasys on kosunud ja 3D Systems mitte. Augusti alguses avalikustatud numbrite põhjal tõstis Stratasys majandusaasta kasumiprognoosi ning loodab nüüd teha 770 miljonit dollarit käivet. Mõlemad uued prognoosid lõid analüütikute varasemaid ootusi. Mõlema firma puhul paistab välja aga väga aktiivne ülevõtmisstrateegia.

GrabCAD ei ole õnneks või paraku ainus firma, kelle Stratasys hiljuti on ostnud. MakerBot osteti eelmisel aastal 400 miljoni dollari eest, lisaks veel mitu ülevõtmist. 3D Systems on viimase nelja aastaga võtnud üle umbes 50 ettevõtet ning kolm tükki viimase kolme kuuga.

Hea aeg investeerida. Üldiselt paistab praegu olevat väga hea aeg investeerida 3D-printerite aktsiatesse. Selle aasta esimese poolega lasti aktsiahindadest väga palju auru välja, firmad prognoosivad taas ootustest tugevamat käivet ja kasumit ning analüütikud laovad ostusoovitusi üksteise otsa. Yahoo Finance’i andmeil katab Stratasysi 22 analüütikut. Nende keskmine hinnasiht on 140,8 dollarit, millest kõrgeim on 165 ja madalaim 115 dollarit. Aktsia hind kõigub praegu 120 ja 125 dollari vahel. Analüütikute soovitused on üldiselt positiivsed. Kui 1 võrdub tugeva ostusoovitusega, 2 ostusoovitusega ning 5 tugeva müügisoovitusega, siis Stratasysi aktsia keskmine soovitus on 1,8 ehk veidi üle ostusoovituse. Seega – aeg on küps investeerida sektorisse, mis kasvab mühinal ja mille potentsiaal on piiritu.

 

Taust

Eestlaste suurtehing

Eelmisel nädalal allkirjastasid Eesti idufirma GrabCAD ning maailma suurim 3D-printerite ja printimis­lahenduste tootja Stratasys GrabCADi ostmise lepingu.Hinnanguliselt võib tehingu väärtus olla 70–80 miljonit ­eurot.2010. aastal loodud GrabCAD arendab inseneridele suunatud CADi tarkvara. CAD on toodete, hoonete, masinate ja seadmete kujundamine arvutiga.Eesti idufirma on teinud inseneridele üle kogu maailma kättesaadavaks pilves paiknevad 3D CADi koostöö­lahendused ning tööriistad.GrabCADil on rohkem kui 1,5 miljonit kasutajat, kel on ligipääs avalikule CADi failide kogule ning võimalus olla ühenduses inseneridega üle kogu maailma.

 

Võrdlus

3D-printerite tootjate aktsiad miinuses

tootlus tänavu %ARC Group 78,9Materialise –0,1Proto Labs –0,8FARO Technologies –9,1Stratasys –9,1Groupe Gorge –10Camtek –14,33D Systems –48,5ExOne –57,4Voxeljet –60,9

Allikas: Bloomberg

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt