24. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Kust võiks leida lootustandvad aktsiad?

USA, Saksamaa ja Skandinaavia aktsiaid piidlev investor peab leppima kurva tõdemusega, et isegi indeksifondi soetades on kogu turg tublisti üle hinnatud. Üks võimalus nende turgude vältimiseks on ­osta aktsiaid kõrgema kasvupotentsiaaliga regioonidest.

Brittide juhtiva ajalehe The Telegraph kogutud andmete järgi on 47 maailma peamisest aktsiaturust koguni 11 oma kõigi aegade rekord­taseme lähedal. Neist viis on viimasest tipust märkimisväärselt kõrgemal. Siia nimekirja kuuluvad Taani, Saksamaa, Šveitsi, Lõuna-Aafrika ja Ameerika Ühendriikide börsid.

Skaala teises otsas on ehk oma eelmisest tipust kõige kaugemale jäävad Küpros, Island, Kreeka, Iirimaa ja Luksemburg. Investeerimisfirma AJ Bell Youinvesti analüütik Russ Mould ütles uudistekanalile, et praegu rahale tootlust otsiv investor võiks ülehinnatud või kõigi aegade kõrgeimate tasemete lähistel kauplevatele turgudele alternatiivi otsida just odavama otsa regioonide seast.

Fond muudab investeerimise lihtsaks. Mouldi sõnul võiks külma kõhuga pikaajaline investor vaadata pigem Brasiilia ja Jaapani aktsiate poole, sest mõlemad kauplevad enam kui 40% allpool oma kõigi aegade tippu. “Suurimad langejad näitavad, kus võiks investoritele võimalus avaneda,” rääkis ta. “Jaapan ja Brasiilia on oma kõrgtasemest kaugel ja pakuvad potentsiaalselt suuremat kasu kui Lääne-Euroopa ja USA.”

Selgitamaks välja, millised turud on kallid ja millised odavad, kasutati andmete töötlemiseks Yale’i ökonomisti Rober Shillerilt nime saanud Shilleri P/E suhtarvu, mis arvestab ettevõtete viimase 10 aasta keskmise kasumiga ning korrigeerib neid inflatsiooniga.

Selle alusel on viimaste andmete põhjal kolm kõige odavamat riiki Kreeka, Venemaa ja Iirimaa.Hinnaskaala kallimas otsas troonivad Indoneesia, Taani ja USA. Kui tahtmist üksikaktsiaid sõeluda pole, on lihtsaim viis regiooniti nägemust võtta ja investeerida mõnda vastavale piirkonnale panustavasse börsilkaubeldavasse fondi ehk ETFi või aktiivselt juhitud fondi.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt