Koit Brinkmann • 24. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Vakra: Vaivarasse tuleks teha riigifirma

Riigikogu keskkonnakomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul tuleks Vaivara ohtlike jäätmete käitluskeskuse ümber toimuvate jamade lõpetamiseks asutada riiklik aktsiaselts.

„Kuna tegemist on keskkonnaalaselt strateegilise objektiga, kuhu ladestatakse ohtlikke jäätmeid, siis tuleks luua riiklik aktsiaselts. Hea näide on majandusministeeriumi haldusalas olev radioaktiivsete jäätmete käitleja AS A.L.A.R.A.,“ märkis Vakra.

Hiljuti külastas riigikogu keskkonnakomisjon Ida-Virumaal Vaivara vallas asuvat Eesti ainukest ladestuskohaga riiklikku ohtlike jäätmete käitluskeskust. Keskkonnaministeeriumi haldusalas oleva keskuse väravad on suletud juba 2012. a sügisest.

„Praegu on seal vaikus, tegevust ei toimu. Läbirääkimised uue operaatoriga käivad ja kohapeal sain aru, et juba on seal lahkhelid. Kui keskkonnaministeeriumi esindajad olid veendunud, et operaator hakkab tööle 1. novembrist, siis hanke võitnud Ragn-Sells väitis, et enne 1. jaanuarit nad kindlasti ei jõua. Ehk ebastabiilsus jätkub Vaivara keskuses vähemalt selle aasta lõpuni ja kuna lepingul ei ole veel kõiki allkirju, siis ei saa ka keegi kindlalt öelda, et uue aasta alguses on seal väravad lahti. Praegu on aga selge, et järjekordsed kolm kuud ei toimu seal midagi,“ kirjeldas Vakra.

Varem aktiivset kasutust leidnud keskus on juba ligi 15 aastat olnud ilma töötavate puhastusseadmeteta. Aastate eest 185 000 euro eest keskusele ehitatud nõreveepuhastid ei tööta, hiljuti eraldas valitsus lisaks 184 000 eurot reovee pumplate väljaehitamiseks.

Arvestades riigi rahalist panust, keskuse keskkonnaalast strateegilist tähtsust ning seniseid vaidlusi ja asjaolu, et keskus on juba kaks aastat suletud, olekski Vakra hinnangul kõige mõistlikum anda keskus hallata ja opereerida riiklikule aktsiaseltsile. „See annaks kindluse ka ettevõtjatele, kes pole kaks aastat saanud mõistliku tasu eest ära anda ohtlikke jäätmeid. Tänu sellele, et riik ei täida oma kohustusi, on ettevõtjatele olnud ka ohtlike käitlemise hind kõrgem,“ rääkis ta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt