25. september 2014 • 4 min
Jaga lugu:

Dividendiindeksit tabas tagasilöök

Juunis käima lükatud nn Äripäeva Tallinna ­dividendiindeksile pole suvi olnud armuline, kuid lootused on endiselt kõrged.

Kas investoreid sundisid raha välja võtma palavad suveilmad, et jäätist osta, või kasvavad pinged Ukrainas ning soov riske vähendada, aga Tallinna börsile oli suvi kehv. Kodumaine aktsiaturg ehk Nasdaq OMXT indeks kukkus meie vaadeldava perioodi jooksul 3,6%. USAs kerkis S&P 500 indeks sama ajaga 2,5%.

Pilt on veel kurvem, kui arvestame langust suve tipust ehk juuli algusest. Sealt on OMXT alla tulnud koguni 5,4%. Äripäeva dividendiindeksil pole paraku paremini läinud, tegelikult isegi hullemini. Kui Nasdaq OMXT on vaadeldava perioodiga kukkunud 3,6%, siis meie indeks on ilma dividende arvestamata kaotanud lausa 8,2%. Dividende arvestades väheneks miinus kahe protsendipunkti jagu, 6,1%ni. Kaubamaja ja Tallinna Vee dividendi mittesaamine kahjustab indeksit märkimisväärselt, sest selle tulemusel jääb saamata 175 eurot. Indeksi kehva tootluse taga on neljast aktsiast kaks. Tallinna Vesi ja Tallinna Kaubamaja nullivad üksteist ära. Halvasti esines Silvano FG aktsia ning veel kehvemini on läinud Tallinki aktsial. Harutan ettevõtete kaupa dividendiindeksi esinemise lahti.

Tallink. Laevafirma on sattunud raskesse seisu. Reisijate arv on vähenenud, firma kasum, marginaalid ja käive kukuvad, pardamüük ei lähe enam nii hästi ning tagatipuks süüdistatakse veel Venemaalt tulenevaid geopoliitilisi pingeid enda kehvades kvartalitulemustes. Enamik tuntumaid kodumaiseid eksperte prognoosib Tallinkile rasket aastat. Swedbanki sõnul valmistasid Tallinki teise kvartali tulemused pettumuse ning konkurents Läänemerel mõjub laevafirmale kahjulikult. Pank otsustas vähendada Tallinki kasumiprognoosi ning alandas aktsia hinnasihi 0,95 eurolt 0,75 eurole. Lisaks alandati ostusoovitus hoia-soovituseks. Eelmise aasta lõpus alanud aktsia hinna langus on edasi kandunud ka sellesse aastasse ning aktsia on praegu kukkunud 2012. aasta lõpu tasemele.

Veidi aitas indeksi miinust leevendada Tallinki 8. juulil makstud 3eurosendine dividend aktsia kohta. Kuna juuni alguses sai 1250 euro eest 1606 aktsiat, siis dividendi teenisime 48 eurot.

Tallinna Vesi. Juuli lõpus avalikustatud majandustulemused jäid mullustele alla, kuid esialgu see veefirma aktsiale suurt mõju ei avaldanud. Esimese kuuga tõusis Tallinna Vee aktsia 5,5%, kuid sellele järgnenud aeg on olnud nukker ja 24. septembri seisuga oli aktsia 0,8% miinuses. Firma teise kvartali käive kukkus protsendi jagu ning puhaskasum kahanes lausa neljandiku võrra. Tõsi, brutokasum kasvas 5,6%. Tallinna Vee puhul jäime väga napilt ilma dividendidest. Dividendi saavate aktsionäride nimekiri fikseeriti 3. juunil ja indeksi koostasin ma 6. juunil. Veefirma makstud 90 senti aktsia kohta oleks toonud sisse 87,3 eurot. Koos dividendidega oleks aktsia tootlus –0,8% asemel 6,2%. Alati on järgmine aasta.

Tallinna Kaubamaja. Kaubamajal on olnud väga tegus suvi. Firma on astunud reklaamimaksu lahingutesse Tallinna, Tartu ja Pärnuga. Tegu pole väikse vaidlusega, sest ainuüksi Tallinnalt nõuab Kaubamaja kohtu kaudu tagasi 3,27 miljonit eurot. Teine aktuaalne teema on palgaläbirääkimised ametiühingutega. Teenindus- ja Kaubandustöötajate Ametiühing taotleb teenindajatele tasemepalkade tõusu, mis kataks ära varasemate aastate ära jäänud palgatõusu. Aktsiale andis hoogu ka tugev teine kvartal. Nii LHV kui ka Swedbank soovitavad Kaubamaja aktsiat osta, kuigi paistab, et see ei ole aktsiale suurt mõju avaldanud, sest suvi läbi on aktsia kaubelnud 5 euro ümber. Dividendi Kaubamajalt tänavu ei saa, sest aktsionäride nimekiri fikseeriti juba aprilli alguses. Dividendid oleks toonud sisse 88,5 eurot.

Silvano FG. Nagu juunikuises artiklis sai kirjutatud, on Silvano selle indeksi suurim küsimärk. Ideaalis poleks valinud Silvanot, kuid Tallinna börsi väiksus seab oma piirangud. Praegu tundub kahjuks, et see väike risk ei ole end ära tasunud. Silvano sai endale Aldo Daponi näol uue juhatuse liikme, kes töötab firma müügi­struktuuri ja strateegia kallal. Paraku kuivavad firma majandustulemused järjekindlalt kokku. Kasumi vähenemisele vaatamata maksis Silvno dividendi 10 senti aktsia kohta. 1250eurose investeeringu pealt tõi see tagasi 63 eurot. See aga ei teinud tasa aktsia 16,2% langust, mis muudab selle investeeringu hetkel negatiivseks. Arvestades Silvano peamistel turgudel idas toimuvaid sündmusi, ei ole lähitulevik roosiline, kuid loodetavasti jätkab firma dividendide maksmist.

 

 

Mis on mis

Äripäeva dividendiindeks

Juunis algatatud projekt. ­Indeksisse kuuluvad võrdse, 1250eurose osaga neli ­Tallinna börsi dividendiaktsiat: Tallinna ­Kaubamaja, ­Tallinna Vesi, Silvano ja ­Tallink.

Allikas: Bloomberg, Äripäev

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt