Poliitikud, tulge sagedamini ettevõtjate sekka!

26. september 2014, 00:00

Ettevõtjate konverentsil Äriplaan 2015 kõlas üllatavalt palju pettumust ja etteheiteid ettevõtjatelt poliitikute poole. Rahvusvaheliselt pingelisel ajal, mis rõhub ka majandust, ei ole see hea märk.

Viimase aja otsuste tõttu peavad ettevõtjad hakkama deklareerima üle 1000 euro ulatuvaid arveid, firma nimele autot ostes tuleb hakata tasuma käibemaksu, töötajaid tuleb registrisse kanda ja nii edasi.

Kostab järjest enam signaale, et ettevõtjad peavad väiksepalgalistel kiiremini palkasid tõstma, paremini riske haldama, uusi turge leidma. Ja mitte vinguma.

Riik ei usalda. Ettevõtjad jällegi leiavad, et riik ei usalda neid, vaid hoopis üha piirab ja reguleerib. Ja et riik paneb kõik kohustused ettevõtjate õlule, välistades ise näiteks riiklike võlakirjade emiteerimise, et mõni oluline ettevõtlust soosiv investeering teha, kas või Tallinna–Tartu maantee kiirkorras neljarealiseks rajada. Veel ei toetavat riik piisavalt innovatsiooni, kuna meil puuduvad näiteks vajalikud laborid kõrgkoolide juures või siis muutuvad riigi prioriteedid liiga kiiresti.

Ettevõtjad vaatlevad probleeme oma mätta otsast ja tunnevad, et nende panust ei väärtustata. Teinekord reageerivad nad muutustele liiga valulikult, kuid eks tähelepanu saamiseks tulebki valjemat häält teha.

Poliitikud jällegi keskenduvad ikka eelkõige valijate kõnetamisele, ettevõtjate protsent valijate hulgas on teadupärast väike. Lisaks on poliitikutel pidev surve suurendada kulutusi valijate ootuste täitmiseks. Selleks on vaja rohkem kätte saada neilt samadelt valijatelt, eelkõige ettevõtjatelt, kelle panus riigieelarvesse on olulisim.

Selleks, et ettevõtjad oma riigis ei pettuks ja liiga emotsionaalselt riiki ei kritiseeriks, soovitan tulla poliitikutel rohkem ettevõtjate sekka. Üks võimalus oli Äriplaan, kus peale avakõnega esinenud sotsiaaldemokraatide juhi Sven Mikseri ei näinud ühtegi tipp-poliitikut. Ka Mikser lahkus kiiresti.

Probleem on selleski, et kui ettevõtjate investeerimisplaanid on sageli väga pikaajalised, siis riik teeb otsuseid kiiresti ja lühemat aega silmas pidades.

Suhelge! Ettevõtjate konverents ei ole muidugi koht, kus poliitikute ja ettevõtjate pingete silumisele keskenduda, kuid see on koht, kus saab kuulata, kaasa mõelda ja suhelda. Kui tasuline ettevõtjate konverents poliitikuid ei ahvatle, siis leidke muid võimalusi suhtlemiseks väljaspool ametlikke kohtumisi.

Vastastikuse sildistamise asemel empaatiliselt suheldes saaksid nii mõnedki ettevõtjate murekohad lihtsama vaevaga lahenduse ning ettevõtjad oleksid rohkem motiveeritud oma riigis väärtust looma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. September 2014, 18:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing