25. september 2014 • 3 min
Jaga lugu:

Reformierakonna pruut

Praegu meelsasti naisteajakirjades üles astuv ja arvamuslugudes pehmet jõudu ülistav keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus valmistub pärast Autorollo saagaga ühele poole saamist sisse võtma juhtivat positsiooni Reformierakonnas, eeldatavasti oravapartei peaministrikandidaadina.

Seda küll vaevalt veel 2015. aasta valimistel, sest selleks ajaks ei jõua Autorollo kaasus veel riigikohtust läbi käia. Läbitud kohtutee põhjal on raske ennustada, missuguseks kujuneb ringkonnakohtu otsus ja lõplik otsus riigikohtus, kuid on täiesti võimalik, et Pentus-Rosimannus personaalselt süüdi ei jää.

Pentust enim määrivad kahtlused, nende hulgas väidetav majaehitus Autorollo rahaga, pole otseselt kõnealuse kohtuasja teema. Ent kui jõusse peaks jääma hagi rahuldamine ministri abikaasa Rain Rosimannuse suhtes, siis pole välistatud, et Pentus-Rosimannuse paljudel eri viisidel korratud plaat “Mul pole Autorolloga mitte mingit seost” hakkab variatsioonides kordama ka abikaasa nime.

2012. aasta 22. mail ilmus Postimehes (tänase eks-) reformierakondlase Silver Meikari kirjutis, milles ta tunnistas et on parteile annetanud raha, mis ei olnud tema oma ja mille päritolu oli talle teadmata. Puhkes Reformierakonna rahastamisskandaal, mis räsis üle kümne aasta võimul olnud erakonda rängalt. Paha lõhn oli toas ning positiivseid emotsioone vajasid hädasti nii reformierakondlased ise kui ka nende valijad. Üks poliitiline pulm oli just see, mida vaja.

Poliitpulm. Kui Keit Pentus ja Rain Rosimannus 10. augustil 2012 Tallinna Jaani kirikusse laulatusele jõudsid, oli Autorollo juba pankrotti läinud. Avalikkus sellest ei teadnud. Väino Pentus viis tütre altari ette ja jagas seltskonnaajakirjandusele särasilmseid kommentaare. 14 aastat koos olnud Keidu ja Raini pulmale, kus oli kohal kogu poliitiline koorekiht, sai avalikkus kaasa elada paljudes väljaannetes ilmunud uhkete pildigaleriide näol. Kaamerad lasti lahkesti kirikussegi.

Sama aasta 4. detsembril esitasid Autorollo pankrotitoimkonda esindavad Lextali advokaadid Harju maakohtule hagi teiste hulgas ka Keit Pentus-Rosimannuse ja tema abikaasa Rain Rosimannuse vastu, kes olid pankrotitoimkonna esimehe ja ühe võlausaldaja esindaja Ingmar Pärna sõnul kasutanud oma mõjujõudu ja põhjustanud kahju nii Autorollole kui ka selle võlausaldajatele. Nüüdseks on Autorolloga seotud uudised saanud kõigi väljaannete uudiskülgede teemaks, mis sööb keskkonnaministri mainet ning rikkus enne Andrus Ansipi peaministrikohalt lahkumist kõneks olnud šansi, et Pentusest võiks saada peaminister.

15. detsembril LPs ilmunud intervjuus tõi Keit Pentus-Rosimannus avalikkuse ette, et tema isa Väino Pentus tegi Autorolloga seotud murede pärast enesetapukatse. Midagi nii valusalt isiklikku pole ükski avaliku tegelane Eestis varem avaldanud. Intervjuu pidi ajakirjanikes tekitama inimliku tõrke küsida ebamugavaid küsimusi ministrilt, kes soovis oma rolli Autorollo asjades välistada ning kogu sellega seotud tegevuse viia isa-tütre suhete tasandile.

Autorollo printsess. Isegi kui Pentus-Rosimannus tuleb kohtust lõpuks läbi puhaste paberitega, jäädakse mäletama, et Autorollo nimel tehti 2010. aastal pangaülekandeid ka riigikogu arvutist. Kas neid tegi Rosimannus või Pentus-Rosimannus, seda teavad ainult asjaosalised ise, kumbki pole seda tunnistanud. Praeguseks on kindel, et Autorollo kanditi varast tühjaks pahatahtliku skeemi abil. Pole just ülearu usutav, et advokaat Siim Roode punus selle skeemi omavoliliselt, ilma klientide teadmata. Kas süüdlaseks jääb lõpuks Roode, kogu pahandust lahkesti enda peale võttev ministri isa, ministri abikaasa või siiski ka minister ise, seda näitab aeg. Kuigi Autorollo jääb Pentus-Rosimannust kummitama kas või juba erakordselt piinlike videointervjuude pärast, annaks ministrit õigeks mõistev kohtuotsus talle samasuguse alibi nagu rahastamise kriminaalasja lõpetamise määrus skandaali võtmetegelasele Kristen Michalile, kes valmistub praegu samuti hoolega comeback’iks.

Partei on Pentus-Rosimannusse panustanud liiga palju, et lasta poliitiliselt karastanud naisel pikkadeks aastateks jääda juhtima ministeeriumi, mis haldab küll silmapaistvalt suuri summasid, kuid pole poliitilises mõttes kuigi atraktiivne. “Suurtest” teemadest hoidumine pole praegu mitte Pentus-Rosimannuse tagasihoidlikkuse teene, vaid teadlik taktika, mille varjus käib pidev positiivse kuvandi loomise töö. Et oleks käepärast võtta, kui aeg on küps.

Peaks Pentus-Rosimannus pärima praeguse välisministri Urmas Paeda tooli, kui too siirdub võimaliku tulevase eurovoliniku Andrus Ansipi asemel europarlamenti, võib peaministritoolini olla vaid üks tilluke samm. Eeldusel, et Autorollo kohtuasi on lõppenud Pentus-Rosimannusele soodsalt.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt