• Jaga lugu:

  Eesti Energia taltsutab kõrbe

  Eesti Energia geoloog Hardi Aosaar vaatab tulevase kaevanduse alguse poole.Foto: Harry Tuul

  Eesti Energia leidis Jordaania kõrbes nii põlevkivi kui ka vett ning vastavalt kolmapäeval sõlmitud kokkuleppele alustab tuleval aastal kuningriigi esimese põlevkivielektrijaama ehitusega.

  Jordaania Hašimiidi Kuningriik

  Eesti Vabariik

  Kogenematul silmal on kõrbes orienteeruda raske. Kiviklibune maastik näib kuni silmapiirini ühetaoline ja üksluine, kus pildile eksivad mõne tunni jooksul vaid sisalik ja kaamelid. Tõsi, kannatlikule toovad tühermaal vaheldust ka rändavad beduiinid, pilvevarjud ja kuuldavasti isegi liivatormid.Kui Eestis soovitab päästeamet enne metsa minekut aku täis laadida ja mobiiltelefon kaasa võtta, siis Jordaania pealinnast Ammanist kõigest 100 km kaugusel asuvas Attarat Um Ghudrani kõrbes pole sellest mingit kasu. Levi seal ei ole. Isegi kogenud teeline, kes maastikumärkide lugemise selgeks saanud, ei tihka pimedal ajal kõrbesse jääda, kuna teelt eksimine on sellisel juhul vältimatu."Ainuke põhjus, miks kõrbesse ära eksida, on tähistaevas," ütleb naljaga pooleks giidirolli täitev Eesti Energia geoloog Hardi Aosaar, kes on Jordaanias elanud aasta aega. Jordaania kõrbetaevas paistavad tema sõnul tähed selgelt ja eredalt, mida Eestis ei kohta.

  Eesti Energia arendab Jordaanias ka põlevkiviõli tootmise projekti, kuid praeguseks on see pigem tagaplaanil, kuna kohalik valitsus vajab hädasti elektrijaama.Kolmapäeval sõlmitud lepingu järgi ostab Jordaania riiklik elektrifirma National Power Electric Company (NEPCO) kogu rajatavas põlevkivielektrijaamas toodetud elektri keskmise hinnaga 10,70 USA dollari senti kWh kohta. Kui eurodesse ja MWh ümber teisendada, on Jordaania põlevkivist toodetava elektri hind ligi 84 eurot MWh. Eestis, kus hind kõigub peamiselt 30–50 euro vahel MWh, näib hind kõrge. Kuid Jordaanias, mis sõltub praegu pea täielikult välistest energiaallikatest, on elektri tootmishind praegu 142–159 eurot/MWh vahel. Jordaania valitsuse eesmärk saada odavamat ja sõltumatut elektrienergiat on elektrijaama projekti tiivustanud.Seevastu õliprojekt on eelarendusfaasis ning peamine fookus on olnud geoloogiliste uuringute tegemisel ning põlevkivi testimisel nii laboris kui ka Enefiti testseadmel Frankfurdis. Projekti arendaja on Jordan Oil Shale Energy Company, mida omab 100% Enefit Jordan BV.

  Sügav vesi
  Just sellises kohas asub umbes 70ruutkilomeetrine ala, kuhu Eesti Energia eestvedamisel on alates 2006. aastast puuritud pea 300 puurauku ning võetud neist igaühest ligi 50 proovi. Leiukohas on põlevkivi küllalt. Mõõtmised on näidanud, et piirkonnas on 3,5 miljardit tonni kõrbeõli, nagu põlevkivi Jordaanias hüütakse. Võrdluseks, kogu Eestis on põlevkivivaruks hinnatud ligi 5 miljardit tonni, selgitas Aosaar. Tema koos geoloog Väino Puuraga on olnud varude kindlakstegemisel juhtivad geoloogid.Üheks murekohaks tõotas kujuneda hoopis vesi, mida tööstus vajab nii kaevanduses kui ka elektrijaamas, kuid mida kõrbes visalt juurde tekib. Aosaare sõnul sai seegi probleem lahendatud. Kolme puurimise käigus leiti vett kolmes kihis, millest kasutusele võetakse ilmselt sügavaima, 975 meetri sügavusel voolav vesi. See pole tarbeveeks küll kõlbulik, olles soolane ja täis sulfaate, kuid tööstuslikud nõudmised peaks täitma täielikult.Geoloogide vaatevinklist on kõik kopa maasse löömiseks valmis. Kaheksa aasta jooksul on tehtud geoloogilisi uuringuid, testitud põlevkivi, hinnatud keskkonnamõjusid, korraldatud ehitushange ning otsitud finantseerimislahendusi. Nii ongi veel Edgar Savisaare majandusministri oleku ajal käivitatud projekt jõudmas lõppfaasi.

  Jordaania projekti arendav Attarat Power Company kuulub emaettevõtte Enefit Jordan BV kaudu Eesti Energiale (65%), Malaisia ettevõttele YTL Power International Bhd (30%) and Near East Investments Limited of Jordan'ile (5%).Attarat Power CompanyAttarat Power Company (APCO) on Jordaania ettevõte, mis hakkab ehitama Jordaania põlevkivielektrijaama. APCO kuulub 100% holding-ettevõttele Enefit Jordan BV.Enefit Jordan BVEnefit Jordan BV on holding-ettevõte, millel on kaks tütarettevõtet - Attarat Power Company, mis tegeleb Jordaania elektriprojekti arendamisega ning Jordan Oil Shale Energy Company (JOSE), mis tegeleb Jordaania õliprojekti arendamisega. Enefit Jordan BV omanikud on Eesti Energia (65%), Aasia juhtiv energiaettevõte YTL Power International Berhad (30%) ning Jordaania ettevõte Near East Investments Limited (5%).National Electric Power Company of Jordan (NEPCO)Jordaania riiklik elektriettevõte, kellel on monopoolne õigus elektrit jaeturul müüa.

  Hind juba paigas
  Kolmapäeval allkirjastati riigi pealinnas Ammanis kokku viis lepingut. Muu hulgas garanteerib Jordaania valitsus, et riiklik elektrifirma National Electric Power Company (NEPCO) ostab järgneva 30 aasta jooksul emaettevõtte kaudu osaliselt Eesti Energiale kuuluva põlevkivielektrijaama kogu toodetud elektri, kusjuures lepingut on õigus 14 aasta võrra pikendada.Samuti allkirjastati projektilepingud 554 MW põlevkivielektrijaama rajamiseks. Seal oli Jordaania valitsus esindatud kõige kõrgemal tasemel eesotsas peaminister Abdullah Ensouri ja energia- ja maavarade ministri Mohammad Hamediga ning Eesti valitsusel puudus esindaja, sest rahandusminister Jürgen Ligi kohale ei sõitnud. "Allkirjastatud said kõik lepingud Jordaania riigiga, et projektiga edasi minna," selgitas Eesti Energia juht Sandor Liive.Kuigi geoloogiliste uuringute kohaselt on Jordaanias üks maailma suurim põlevkivivaru, ulatudes 70 miljardi tonnini, rajab riik alles esimest põlevkivielektrijaama. Tõsi, peale Eesti Energia on Jordaanias käimas veel kümmekond põlevkiviprojekti, millest tuntumaid veavad Royal Dutch Shell, Petrobras ja Total, kuid praeguseni ei ole põlevkivivarusid tööstuslikult kasutusele võetud.Elektrijaama ehitab Hiina suurettevõte Guangdong Power Corporation ja projekti finantseerivad Hiina suurpangad Bank of China ja Industrial Commercial Bank of China. Attarat Power Companyle antavat laenu garanteerib Hiina ekspordikrediidiagentuur Sinosure. Põlevkivielektrijaamaga kaasneb ligi 10 miljoni tonnise aastavõimsusega põlevkivikarjääri rajamine, mille juurde kuuluvad muuhulgas majutuslinnak, veepuuraugud, konveierid ja muu vajalik.

  Eesti põlevkivi kõrval on sisuliselt kõik maailma põlevkivid lahjad, kuid Jordaania põlevkivi energiasaagis ruutmeetri kohta on paksema kihi tõttu 10 korda suurem.Eesti põlevkivi450 mln aastat vana2,5 m paksune kihtKollakaspruunJordaania põlevkivi65 mln aastat vana50 m paksune kihtTumehalli värviAllikas: Hardi Aosaar

  Rahastamine alles selgub
  Mis edasi saab ja millal kopp maasse lüüakse, on praegu veel ebaselge. Sandor Liive selgitas, et eelkõige rahastamisküsimustes läbirääkimiste lõpuleviimine võtab aega kuni 12 kuud ehk ehitusega saaks alustada 2015. aastal. Projekti kogumaksumuseks kujuneb Liive sõnul hinnanguliselt 2,2 miljardit dollarit, millest 75% rahastatakse laenurahaga ning ülejäänud 25% ehk 500–600 miljonit dollarit tuleks omakapitali arvel.Eesti Energial napib aga suure tõenäosusega nii poliitilist toetust kui ka majanduslikku võimekust Jordaania projekti omakapitali suurendada, mis tähendab, et ettevõte peab oma praegust 65% osalust Attarat Poweri emaettevõttes vähendama. Liive kinnitas kolmapäeval Jordaanias, et osaluse müümisega jätkatakse, kuid kellele ja kuidas, selgub hiljem.Alates kopa maasse löömisest kulub esimese ploki avamiseni 38 ja teise ploki avamiseni 42 kuud. Seega võib Jordaania esimene elektrijaam parimal juhul valmida 2019. aastaks.Eesti Energia pakkus Eesti ajakirjanikele võimaluse osaleda Jordaanias lepingu allkirjastamisel. Äripäev tasus selle reisiga seotud kulutused ise.
  Sõit kohta kuhu tuleb Eesti Energia kaevandus ja kuhu kerkib jaamFoto: Harry Tuul
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Avatus ja liberaalsus teenib Eesti huve ka Euroopa kaksikpöördes
Euroopa Liit peab selgitama, kuidas tasakaalustada vabakaubandusest saadavat kasu tugevneva sooviga kestlikuma ja õiglasema arengu järele, kirjutab välisministeeriumi kaubanduspoliitika ja majandusorganisatsioonide büroo lauaülem Karl-Gerhard Lille.
Euroopa Liit peab selgitama, kuidas tasakaalustada vabakaubandusest saadavat kasu tugevneva sooviga kestlikuma ja õiglasema arengu järele, kirjutab välisministeeriumi kaubanduspoliitika ja majandusorganisatsioonide büroo lauaülem Karl-Gerhard Lille.
Change´i tulemused viisid osaku langusesse
Funderbeamis kauplev krüptoraha platvorm Change avalikustas kolmapäeval teise kvartali tulemused, mis olid väga sarnased esimesele kvartalile.
Funderbeamis kauplev krüptoraha platvorm Change avalikustas kolmapäeval teise kvartali tulemused, mis olid väga sarnased esimesele kvartalile.
Riigi andmebaasist laeti alla pea 300 000 dokumendifotot
Riigi Infosüsteemide Ameti (RIA) andmebaasist laeti alla 286 428 inimese dokumendifoto. Politsei pidas kahtlustatava kinni ning alustas juhtunu asjaolude väljaselgitamiseks kriminaalmenetlust, teatas RIA.
Riigi Infosüsteemide Ameti (RIA) andmebaasist laeti alla 286 428 inimese dokumendifoto. Politsei pidas kahtlustatava kinni ning alustas juhtunu asjaolude väljaselgitamiseks kriminaalmenetlust, teatas RIA.
Läti leht näeb Olainfarmi omanikuvõitluses Ossinovski kõrvu "Mina klatši ei kommenteeri"
Läti leht Diena kirjutab, et Eesti ärimees Oleg Ossinovski võib olla võitlemas ravimifirma Olainfarmi omandamise nimel. Ossinovski aga ütleb Äripäeva sõsarlehele, et tema kuulujutte ja klatši kommenteerima ei hakka.
Läti leht Diena kirjutab, et Eesti ärimees Oleg Ossinovski võib olla võitlemas ravimifirma Olainfarmi omandamise nimel. Ossinovski aga ütleb Äripäeva sõsarlehele, et tema kuulujutte ja klatši kommenteerima ei hakka.