Linnavalitsus üritas lähetuste infot varjata

02. oktoober 2014, 17:04
Tallinna linnapea Edgar Savisaar Tallinna lennujaamas enne järjekordset lendu Moskvasse.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141002/NEWS/141009895/AR/0/AR-141009895.jpg

Tallinna linnavalitsus puikles linnajuhtide välislähetuste andmete avaldamisest kolm kuud, kuni andmekaitse inspektsioon kohustas neid lõpuks Äripäevale väljastama.

Äripäev avaldas neljapäeval veebis ja reedel paberlehes ülevaate Tallinna linnajuhtide tööreisidest. Toimetuse andmetel tunneb ka maksuamet linnajuhtide tööreiside vastu huvi, sest on tekkinud kahtlus, et tegemist võib olla erisoodustusega.

Äripäev üritas Tallinna linnavalitsusest saada andmeid ametnike lähetuste kohta juba kevadel, kuid seda infot üritati varjata.

Ainuüksi linnavalitsuse avalike suhete teenistuses ja selle allüksuses raepress töötab kümme ametnikku, ent info saamine neilt võib olla tõeline kadalipp, nagu juhtus välislähetuste andmeid küsides.

Märts

17. märtsil pöördus Äripäev Tallinna linnavalitsuse poole infopäringuga linnapea Edgar Savisaare ja kõigi abilinnapeade välislähetuste kohta alates 2012. aasta algusest.

Küsisime lähetuste ülevaadet, mis sisaldaks iga lähetuse sihtkohta, kestust, eesmärki ja kulu.
Juba meie teabenõude esitamisega sama päeva ehk 17. märtsi õhtul laekus raepressilt vastus, et linnavalitsusel ei ole universaalset andmekogu, mis süstematiseeriks linna erinevate asutuste valduses oleva info päringu esitaja soovitud metoodika alusel.

Aprill

Äripäev esitas seepeale päringu uuesti, mispeale napilt enne teabenõudele vastamise tähtaega ehk kuu aega hiljem 16. aprillil laekus raepressilt lakooniline vastus lähetuste kogukulu ja mõne populaarsema sihtkoha nimetamisega. Kahelauselise vastuse andmiseks võttis linnavalitsus enesele kuu aega.

Toimetus konsulteeris seejärel andmekaitse inspektsiooniga ning paari juristiga oma õiguste väljaselgitamiseks ning 25. aprillil esitasime uue teabenõude, seekord põhjalikuma ning koos väljavõtetega linnapea käskkirjast, mis reguleerib mh lähetuste kohta info kogumist ja talletamist.

Ka sellele teabenõudele laekus mõne päeva pärast eitav vastus, põhjuseks toodi päringu täitmise keerukus, mis ületavat lausa raepressi pädevuse ja võimekuse.

Mai

2. mail esitas Äripäev vaide andmekaitse inspektsioonile, et saada sõltumatu hinnang, kas Tallinna linnavalitsus on kohustatud meile siiski küsitud infole ligipääsu võimaldama.

Juuni

Inspektsioon tegi seejärel oma 16. juuni otsusega linnavalitsusele ettekirjutuse, millega kohustas viimast teavitama Äripäeva, millal ja kus on võimalik Äripäeva soovitud dokumentidega tutvuda. "Teabenõude täitmisest keeldumise korral viidata keeldumise alusele ja põhjendada keeldumist," pani inspektsioon ette.

Seejärel arenesid sündmused lausa üllatavalt kiiresti. Juba 20. juunil saime üle vaadata linnajuhtide lähetuste käskkirjad ning hiljem saime elektrooniliselt ülevaate ka lähetuste kuludest.

Kokkuvõttes suutis linnavalitsus pärast andmekaitse inspektsiooni ettekirjutust loetud päevadega info väljastada ja kogu eelnevad kolm kuud kestnud puiklemine näib selles valguses vaid ettekäändena.

Helsingi linnapea lähetusi ei varjatud

Olgu öeldud, et küsisime samu, kuigi lühema perioodi - 2013. aasta - kohta käivaid andmeid ka Helsingi ja Riia linnavalitsustest sealsete linnapeade kohta. Helsingist saime ammendava vastuse kiiresti, ent Riiast jäigi info tehnilistele probleemidele viidates saamata, kuigi alguses lubati sealtki kiiret vastust.

Erinevast avalikust kajastusest võib järeldada, et sarnaselt Edgar Savisaarele on Riia linnapea Nils Ušakovs hoidnud sooje suhteid idanaabri juures. Näiteks alles hiljuti septembris käis Ušakovs Moskvas Venemaa-poolsele toidukaupade impordikeelule leevendust otsimas ega jätnud seejuures ka Vene meediale Vladimir Putini kohta häid sõnu ütlemata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. October 2014, 17:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing