Helsingi meeri lähetused kahvatuvad Savisaare kõrval

03. oktoober 2014, 00:01
Helsingi linnapea Jussi Ilmari Pajunen (paremal) ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141003/NEWS/141009886/AR/0/AR-141009886.jpg

Kui Tallinna meer Edgar Savisaar kulutas 2013. aastal välislähetustele üle 12 000 euro, siis Helsingi linnapea Jussi Ilmari Pajunen külastas välisriike pea kolm korda väiksema summa eest.

Pajunen külastas eelmise aasta jooksul kaks korda Tallinnat ja ühe korra Rootsit, Venemaad ning Itaaliat, kulutades neile lähetustele kokku 4430 eurot linnavalitsuse raha.

Savisaar aga külastas samal perioodil kolm korda Venemaad, tegi pika ja rekordkalli lähetuse Vietnamisse, külastas Slovakkiat ja Belgiat ning kaks korda Lätit ja korra Leedut.

Savisaare kulutused välislähetustele paisutas suureks Vietnami reis, kus meer pidas ühe ettekande, samas kestis lähetus kokku kaheksa päeva. Kolm Venemaa lähetust kokku vältasid kaheksa päeva ja neile kulus umbes 1200 eurot.

Savisaare osa kulusid on katnud kutsuja. Siinkohal on aga oluline märkida, et Venemaa reiside puhul on osa Savisaare kulusid reeglina kandnud kutsuja, mistõttu on visiitide tegelik maksumus ja seega ka Venemaa-poolsetelt võõrustajatelt saadud hüve suurus teadmata.

Näiteks Savisaare tänavusel Venemaa visiidil Sotši olümpiamängudele kattis Savisaare ja tema saatja kulud Sotšis kohapeal Vladimir Jakunini juhitav riigifirma Venemaa Raudteed. Jakunin on üks Putini lähikondsetest, kellele USA kehtestas kevadel sanktsioonid Ukraina sündmuste tõttu. Samas on Jakunin jäänud välja Euroopa Liidu mustast nimekirjast ning Läti meedia on kajastanud, et see juhtus Läti poliitikute ja diplomaatide vastuseisu tõttu.

Kui 2013. aastal oli Savisaare eksootilisim lähetus Vietnami, siis 2012. aastal külastas Tallinna meer näiteks Hiinat, Itaaliat, Monacot ja Rhodose saart Kreekas, tänavu Iisraeli ja Singapuri.

Tallinna linnavalitsus: Helsingi ja Tallinna meere ei saa võrrelda. Edgar Savisaare pressiesindaja Liina Oja ütles, et Tallinna ja Helsingi linnapea rollide võrdlus ei ole päris kohane.

Tema sõnul on kahe linnapea lähetuste võrdlemine ebakohane kolmel põhjusel:

1. Tallinna linn on välissuhete alal Helsingist aktiivsem, sellest ka linnapea lähetused, ta on pidanud linna esindama paljude rahvusvaheliste organisatsioonide üritustel. Sealhulgas on Edgar Savisaar mitme rahvusvahelise organisatsiooni juhtkonnas, nt on ta INTA asepresident.

2. Edgar Savisaar on valitud linnapeaks erakonna esimehena.

3. Tallinna linnapea roll on täiesti erinev, Helsingi linnapea ei ole poliitiline juht, vaid pigem administratiivne. Helsingi linnapea volitused ei ole seotud volikogu perioodiga, nagu see on meil.

Äripäev kirjutas eile veebis ja täna paberlehes, et maksuamet tunneb huvi Tallinna linnajuhtide tööreiside vastu, sest on tekkinud kahtlus, et reisid ei pruugi olla alati seotud linnajuhtide tööülesannete täitmisega. 

Samuti avaldas Äripäev ülevaate Tallinna linnajuhtide lähetustest. Neid andmeid üritas linnavalitsus alguses varjata, kuid oli sunnitud info Äripäevale andma pärast Andmekaitse Inspektsiooni sekkumist. 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    03. October 2014, 06:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing