Börs jätab Eesti sporditähed külmaks

06. oktoober 2014, 10:41
Sõudja Allar Raja lõpetas mõne aasta eest oma fondiinvesteeringud, kuna tootlus oli väike, ja pani teenitud raha majaehitusse.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141006/BORS/141009818/AR/0/AR-141009818.jpg

Eesti spordikuulsusi paneb börs enamjaolt õlgu kehitama. Eesti rahva lemmikute arvates oleks vaja aktiivselt börsile investeerimiseks palju ­aega ja pühendumust ning parimad tehingud võivad oodata hoopis välismaal.

Sõudmise maailmameister ja kahekordne olümpiahõbe Jüri Jaanson on paigutanud raha võlakirjafondidesse, aktsiaturule investeerimine nõuaks tema hinnangul sellega pidevat kursisolekut.

“Oma vaba kapitali olen investeerinud valdavalt võlakirjafondidesse ja olen sellega praeguses volatiilses väärtpaberimaailmas rahul. Kinnisvara- ja kunstiinvesteeringuid ei ole ajapuudusel ja nende väikese likviidsuse tõttu kaalunud. Mis ei välista, et seda tulevikus teen,” ütles Jaanson.

“Mu üldine seisukoht asjast on, et börsile tasub investeerida juhul, kui plaanitakse ka aeg börsil toimuvaga kursis olemiseks, samuti börsiettevõtete majandustegevusega tutvumiseks. Samuti tuleb end harida börsi ja alternatiivturgude funktsioonide ja toimimisskeemide alal.”

Loobus fondidest. Kolmekordne sõudmise ­Euroopa meister Allar Raja investeeris mõned aastad tagasi Ukraina kinnisvaraturule, kuid nägi riske ning tuli sealt välja. “Olen varem umbes viis aastat investeerinud fondide kaudu, mis hõlmasid kinnisvaraturgu Ukrainas ja riski vähendamiseks kuskil veel. Selle lõpetasin ära umbes kolm aastat tagasi. Praegu läheb iga kuu raha pensionifondi, mis võiks olla vananedes mingigi garantii omapoolsete rahaliste kõrvalepanekute kasvamisele ja selle kasutamisele,” ütles Raja.

"Kõige olulisemaks pean seda investeeringut, mis on juba käega katsutav ehk siis kodu, kus elan, üldiselt siis kinnisvara. Üldiselt kinnisvara ei devalveeru, on minu uskumus. Kindlasti investeeriks ka suuremalt, kuid see eeldab ka arvestatava rahasumma olemasolu, millega midagi teenida, ning kindlasti aega, et viia end kurssi rohkemate investeerimisvõimalustega.”
Raja lõpetas investeerimise fondidesse kahel põhjusel: tootlikkus oli väike ja kogunenud raha pani ta kodu ehitamisse.

Eesti parima naissõudja ja Euroopa meistrivõistluste pronksi ning juunioride maailmameistri Kaisa Pajusalu sõnul näib Tallinna börs talle kõrvalt vaadates olevat väike ning suuremat tootlust võiks teenida hoopis välismaa börsidelt.

“Kindlasti on see teenimisvõimalus neile, kes seda asja jagavad ja kel annet ehk kõhutunnet. Kindlasti võiks ju kohalikku turgu investeerida, aga see on pigem väike ja kui just suur patrioot pole, siis on lihtsam rikkamaks saada ehk välisturul,” ütles ta.

Hoiavad eemale. Valdaval osal sportlastest puudub aga side aktsiate ja börsidega sootuks. Näiteks endine kahevõistleja ja 1988. aasta Calgary olümpiamängude pronks Allar Levandi tunnistas, et ei taha sellega tegemist teha. “Ma ei taha tavaliselt pista oma nina sinna, millest ma eriti aru ei saa,” üles ta. “Kinnisvarasse ka ei investeeri.”

Eesti jalgpallikoondist 103 mängus esindanud ja 27 väravat löönud ning praegu treeneriametit pidav Indrek Zelinski ütles, et börsi vastu tal sügavamat huvi pole. “Huvi ja kokkupuude rahandusega on mul puudulik ja börsil toimuv jätab mind suhteliselt külmaks. Tean ja olen küll kursis üldiselt majanduse uudistega, aga sügavam huvi puudub,” ütles ta.

Eesti jalgpallikoondist aastatel 1992–2009 rekordilises 157 mängus esindanud ja praegu samuti jalgpallitreeneri ametit pidav Martin Reim ütles, et ei investeeri börsile. 
Eesti läbi aegade kuulsaim jalgpallur Mart Poom, kes on pannud ka Inglismaal suured tribüünid rõkkama, ei soovinud börsiteemat kommenteerida.

Spordijuht näitab eeskuju. Vastupidiselt lõviosale sportlastest on Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Sukles investeerinud kahte Tallinna börsifirmasse ning pensionisamba kaudu on positsioonid erinevates riikides.

Suklese eesmärk on koguda raha poegadele. “Pensionisamba kaudu on positsioonid erinevates riikides ning Eesti börsilt kaks aktsiat, eesmärgiks on koguda poegadele hariduseks ning täiskasvanueluks vajalik stardikapital,” ütles Sukles, kes eelistab Olympicut ja Tallinki.

“Olympic, kuna tundes Armin Karu aastast 1997 ja teades tema töötahet ning suurt visiooni, siis olen rahuliku südamega investeerinud sinna,” põhjendas Sukles. “Tallink – ju mingi kiiks, aga Enn Pant kui endine kantsler (endalgi 10 aastat seda fakiiriametit peetud) ja tennise kaudu spordifanaatik – see kooslus pluss siiani erinev hinna­skaala lahe eri kallastel on põhjuseks selle aktsia omamiseks,” ütles Sukles.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. October 2014, 10:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing