• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Seafarm nuumas end sulgemisohust õitsele

  OÜ Raikküla Seakasvatus tegevjuht Tõnu Rahula ja tema tütar, Raikküla Seakasvatuse omanik ning finantsjuht Anne Vaik Luuka sigala juures.Foto: Andres Haabu

  Viis aastat tagasi sulgemisohus olnud Raikküla Seakasvatuse lennutas Gaselli TOPi vettpidav koostööleping Eksekoga, selles on seakasvatusettevõtte tegevjuht Tõnu Rahula enam kui kindel.

  ASil Rakvere Farmid on viis koostööpartnerit, mis osalevad seitsmekiloste põrsaste nuumamise projektis. OÜ Raikküla Seakasvatus oli viimane, mis ühines selle projektiga, ja samas on ta koostööpartneritest üks suuremaid. Luuka sigala on modernne farm, kus on kasutusel tänapäeva seakasvatuse tipptehnoloogia ja see kajastub ka farmi tootmistulemustes - nii sigade juurdekasvud kui ka muud tootmisnäitajad on ühed parimad kogu Rakvere Farmide süsteemis. Au ja kiitus farmi personalile, eriti farmi juhatajale Marita Kreuzile. Farm on väga heas korras, alati puhas ja igapidi on tunda nii farmipersonali heaperemehelikku suhtumist kui ka peremehe kätt. Äri on alati risk ja mõlemapoolne risk. Äri teevad inimesed. Kui on usaldus, peremehetunne, vaist ja nõudlikkus, siis asjad edenevad. Tõnu Rahulaga on meil omavaheline usaldus ja koostöötahe olemas ning asjad on tänaseni väga hästi sujunud. Mina olen õnnelik ja loodan, et ka Tõnu on meie koostööga rahul.Teet Soorm, ASi HKScan Estonia juhatuse esimees

  "Nii meie kui meie koostööpartner täidame maksimaalselt oma lubadusi," toob Rahula välja peamise. "See on justkui tüüpiline läänelik partnerlus, mille eesmärk on, et kõik peavad tulu saama. Täiesti vastupidi idapoolsele ärimentaliteedile, et kui sa õhtuks pole koostööpartnerit lohku tõmmanud, siis sa ei ole õiget äri teinud."Gaselli TOPis 495. kohale platseerunud OÜ Raikküla Seakasvatus nuumab seitsmekiloseid põrsaid tapakaalu, misjärel veetakse nad Rakvere lihakombinaati. Aastas nuumab Raplamaal Raikkülas tegutsev Luuka farm umbes 17 500 siga.Pärand kolhoosiajast. Luuka sigala asub külakeskusest kilomeetri kaugusel. See, et seakatku võimaliku leviku tõttu võõraid sigalasse sisse ei lasta ja pilti tohib teha vaid värava taga, ei pane imestama. Veidi imestama paneb hoopis see, et sigalale iseloomulikku haisu pole tunda. Ilmselt mul vedas, sest tol septembrikuisel kohtumispäeval puhus läänetuul ja sigala jäi allatuult.Piimakarjakasvatusele spetsialiseerunud OÜ Raikküla Farmer sai kolhoosiaegse sigala omal ajal pärandina kaasa ja püüdis aastaid, hambad ristis, sigalat majandada. "Igal kuul maksime üle 200 000 krooni peale, et sigalat käigus hoida," räägib Rahula. "Seakasvatus oli pidevas kahjumis ja selle me maksime kinni piimarahadega. Kui ka piimaga läks asi tuugamaks, soovitati mul seakasvatus üldse ära lõpetada."

  Kasuta allhanget. Põllumajanduses kahjuks alahinnatakse alltöövõttu. Mina soovitan just haakida ennast suuremate ja tugevamate taha. Meie osutame puhast allhanget ja meil on üksikuid koostööpartnereid, kes meile allhanget, näiteks heina teevad. Ameerikas ei häbeneta allhanget. Külastasin seal farmerit, kellel on 5000 lehma, ent maad vaid 40 aakrit. Ta ostab kõik vajaliku alates vasikate üleskasvatamisest kuni silo tegemiseni allhanketeenusena sisse.

  Kulud kontrolli alla. Meie üheks plussiks on see, et me loeme hoolega raha, peame täpset arvestust kulude üle. Minule on olnud eeskujuks meie koostööpartner Rakvere lihakombinaadi grupp. Ma olen õppinud neilt, et kuludesse tuleb kanda iga viimane kui luuavars. Samuti olen kopeerinud seda, kuidas neil käib tööjõu arvestus.

  Ära sega vahele asjale, mis toimib. Paljud tippjuhid eksivad selle vastu, et segavad end igapäevategemistesse vahele ja kipuvad seetõttu tegema lolle otsuseid. Tippjuht peab tegelema sellega, mille alluvad tegemata jätavad.

   Kiire kasvu põhjused:

  Teenustööleping. Raikküla Seakasvatuse tegevjuhi Tõnu Rahula sõnul tagas leping tollase Eksekoga (praegune Rakvere Farmid) neile kolm vajalikku tingimust - turu, sisendressursi ja raha. Lepingupartner garanteeris pangalaenu sigala rekonstrueerimiseks, tagab nuumale toodavate põrsaste pideva voo ja veab nuumatud sead ära.

  Efektiivsuse kasv. See on saavutatud tänu sööda paremale väärindamisele ja sigade suremuse vähenemisele. Et sead nii hästi kasvavad ja et neid nii vähe sureb, on peamine roll sigala töötajatel. Koostööpartner Rakvere Farmid on välja töötanud sigade söödaratsioonid ning tagab sigade tõuaretuse ja veterinaarteenistuse.

  Kaasaegne sigala. Oluline on osata pakutud investeeringud õigetesse kohtadesse paigutada. Sigala puhul on väga tähtis, et seal oleks püsiv mikrokliima. Selle tagab õige ventilatsioonisüsteem ja automaatika. Ka sigade söötmine on usaldatud automaatikale, et vähendada tööjõu osa ja minimeerida võimalikku inimlikku eksimust. 

  Et sikud lammastest eraldada ehk sea- ja piimakarja tulud-kulud lahku lüüa, asutati 2005. aasta lõpus tütarfirma Raikküla Seakasvatus. Ettevõte otsis turgu ja katsetas koostööd mitme partneriga, ent kõik jooksis liiva. 2008. aastal kuulutati suisa interneti kaudu, et otsitakse seakasvatusse investorit ja koostööpartnerit."Ühel hetkel helistas mulle Teet Soorm (Ekseko juht - toim) ja ütles, et neil on üks idee," meenutab Tõnu Rahula. "Läbirääkimised päädisid 2010. aasta kevadel koostöölepinguga, kus on kirjas, mille eest meile makstakse, mille eest raha juurde arvestatakse ja mille eest raha maha arvestatakse." ASiga Ekseko (praegune AS Rakvere Farmid) sõlmitud leping kestab 18 aastat ja hindu korrigeeritakse iga uue aasta algul.Omanikuks sai tütar. Kuna Ekseko üks nõue oli, et lepingupartnerit esindaks 1-2 omanikku, ostis Tõnu Rahula väikeosanikud välja ning Raikküla Seakasvatuse ainuomanikuks sai Tõnu tütar Anne Vaik. "Ma ei tunne end seakasvatuse ainuomanikuna," jääb Vaik tagasihoidlikuks. "Firma on küll juriidiliselt omaette, aga siiski kontserni üks osa."Viru hotelli pearaamatupidajana töötanud Anne Vaik tuli 2005. aastal isa kutsel tööle Raikküla Farmerisse finantsjuhiks.Baltimaade tollal kõige moodsam, 32 miljonit krooni maksma läinud Luuka sigala avati 2010. aasta detsembris. "Sigala planeerimise ja projekteerimise staadiumis tuli Ekseko meile igati vastu ja lasi meil maksimaalselt otsustada," seletab Tõnu Rahula. "Vaid rahasumma oli ees, mille piires tuli tegutseda. Saime planeerida seadmed ja süsteemid, et tootmine oleks võimalikult efektiivne."Pole kulutanud sentigi oma raha. Ja mis Rahula eneseuhkust eriti paisutab, on see, et ta ehitas modernse seafarmi, ilma et oleks sinna sentigi oma raha pannud. "Pangalaenu tagas Ekseko ja omafinantseeringu katteks saime PRIA toetuse," selgitab ta. "Ma ei tea, kas Eestimaal on teist põllumajandusettevõtet, mis on ehitanud kalli tootmishoone ja pole selleks oma raha kulutanud. Ma olen ikka öelnud, et, poisid, tehke järele."

  OÜ Raikküla Seakasvatus

  Asutatud 12.12.2005.

  Asutajaks oli OÜ Raikküla Farmer, millest 2/3 kuulub Tõnu Rahulale.

  Ainuomanik ja finantsjuht Anne Vaik, tegevjuht tema isa Tõnu Rahula.

  Gaselli TOPis 495. kohal.

  Tegeleb seitsmekiloste põrsaste üleskasvatamisega nuumsigadeks ASi Rakvere Farmid tarbeks.

  Luuka sigalas on 8500 loomakohta.

  Aastatoodang umbes 17 500 nuumsiga.

  Töötajaid 6.

  2013. aasta käive oli 389 957 eurot ja kasum 30 008 eurot.

  2006 - aastas kasvatas umbes 4000 siga, osa elussigadest eksporditi Venemaale.

  2008 - nuumas põrsaid teenustööna Valga lihakombinaadi tarbeks.

  2008 september - ainuomanikuks sai Anne Vaik.

  2010 kevad - sõlmiti koostööleping ASiga Ekseko (praegu AS Rakvere Farmid).

  2010 detsember - avati rekonstrueeritud Luuka sigala.

  Tõnu Rahula

  Lõpetanud Tallinna Polütehnikumi tehnik-elektrikuna ja Tallinna Polütehnilise Instituudi elektriinsenerina.

  1973-1992 töötas Raikküla kolhoosis algul energeetik-farmimehaanikuna, seejärel insenerina, peaenergeetikuna, aseesimehena ja viimased kaks aastat esimehena.

  1992-1996 TÜ Raikküla juhataja

  Alates 1996. aastast OÜ Raikküla Farmer juhataja.

  Raikküla vallavolikogu liige.

  Raplamaa Rotary klubi liige.

  3 last, tütar Anne Vaik töötab grupi ettevõtete finantsjuhina ja poeg Aare Rahula on OÜ Farmeri Ehitus juhataja.

  Allikas: OÜ Raikküla Seakasvatus, Äripäev

  Piimatööstusele appi.
  Milline vanasõna iseloomustab teie tegevust? "
  Pane tähele
  Äripäeva gaselli rubriik, kus kirjutame kiiresti arenevatest väikefirmadest ja nende omanikest, ilmub kaks korda kuus.Äripäeva Gaselli TOPi lähteandmeteks on ettevõtte müügitulu ja kasum enne makse aastatel 2010, 2011 ja 2012. 2010. aasta müügitulu peab olema üle 100 euro ja 2012. aasta müügitulu alla 13 miljoni euro.Gaselli TOPi jõudis tänavu 1115 ettevõtet.Gaselliliikumist toetab LHV
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Saksa majandusajakirjanik valimiste eel: taastame Hansa Liidu!
Miks ei võiks Tallinn, Riia, Bremen ja Hamburg, aga ka teised endised hansalinnad puhuda uuesti elu sisse kunagisele Hansa Liidule? See oleks uut tüüpi linnade ja ettevõtete liit, mida juhiks mitte nostalgia, vaid soov astuda vastu Hiina hegemoniaalsetele ambitsioonidele Euroopas, kirjutab Saksamaa majandusajakirjanik Manfred Sieg (Sieg-Tech).
Miks ei võiks Tallinn, Riia, Bremen ja Hamburg, aga ka teised endised hansalinnad puhuda uuesti elu sisse kunagisele Hansa Liidule? See oleks uut tüüpi linnade ja ettevõtete liit, mida juhiks mitte nostalgia, vaid soov astuda vastu Hiina hegemoniaalsetele ambitsioonidele Euroopas, kirjutab Saksamaa majandusajakirjanik Manfred Sieg (Sieg-Tech).
Sigade hinnad kukkusid Hiinas tagasi maa peale
Pärast kahe aasta pikkust perioodi kõrgeid sealiha hindu seisab Hiina silmitsi vastupidise probleemiga: sealiha on nüüd ligikaudu poole odavam, vahendab Wall Street Journal.
Pärast kahe aasta pikkust perioodi kõrgeid sealiha hindu seisab Hiina silmitsi vastupidise probleemiga: sealiha on nüüd ligikaudu poole odavam, vahendab Wall Street Journal.
Et saunamõnusid jätkuks kauemaks!
Saunumi sisekliimaseade muudab saunakogemuse mõnusaks isegi pelglikumale saunalisele ning laseb leili nautida kauem, kui seda seni saanud. Saladus peitub unikaalses Saunumi tehnoloogias – nimelt tõmbab uudne sisekliimaseade endasse leiliruumis nii kuumema kui jahedama õhuvoolu, segab need ning väljutab ühtlasemal temperatuuril õhu-leiliauru segu, mis kehale paremini tajutavam ning on ühtlasi organismile mõnusam kogeda.
Saunumi sisekliimaseade muudab saunakogemuse mõnusaks isegi pelglikumale saunalisele ning laseb leili nautida kauem, kui seda seni saanud. Saladus peitub unikaalses Saunumi tehnoloogias – nimelt tõmbab uudne sisekliimaseade endasse leiliruumis nii kuumema kui jahedama õhuvoolu, segab need ning väljutab ühtlasemal temperatuuril õhu-leiliauru segu, mis kehale paremini tajutavam ning on ühtlasi organismile mõnusam kogeda.
Leedu soovitab lahti saada Hiina telefonidest Eesti seisukoht: meil pole põhjust Leedu leidudes kahelda
Leedu kaitseminister soovitas inimestel vältida Hiina telefonide ostmist ja ära visata need, mis juba olemas on, sest avastas sinna sisse ehitatud tsensorlahenduse, kirjutab Reuters. RIA peadirektori asetäitja Gert Auväärti sõnul ei ole RIA sarnaseid analüüse läbi viinud, kuid neil pole põhjust Leedu riikliku küberjulgeoleku keskuse raportis ja leidudes kahelda.
Leedu kaitseminister soovitas inimestel vältida Hiina telefonide ostmist ja ära visata need, mis juba olemas on, sest avastas sinna sisse ehitatud tsensorlahenduse, kirjutab Reuters. RIA peadirektori asetäitja Gert Auväärti sõnul ei ole RIA sarnaseid analüüse läbi viinud, kuid neil pole põhjust Leedu riikliku küberjulgeoleku keskuse raportis ja leidudes kahelda.