Rainer Saad • 8. oktoober 2014
Jaga lugu:

Parim börs tuli Aafrikast

Konflikt Ida-Ukrainas on mõjunud halvasti nii Ukraina börsile kui ka majandusele. Pildil Luganski elanikud leivajärjekorras.
Konflikt Ida-Ukrainas on mõjunud halvasti nii Ukraina börsile kui ka majandusele. Pildil Luganski elanikud leivajärjekorras.  Foto: Bloomberg

Septembris kerkis enim Ghana börs, halvimaks börsiks oli aga Brasiilia ning endiselt on languses Ukraina. Tallinna börs jäi samuti miinuspoolele.

Tipus troonivad taas arenevad turud

Ghana 23%

Argentina 20%

Venezuela 15,5%

Shanghai 10%

Pakistan 9,3%

Sri Lanka 7,8%

Egiptus 7,4%

Keenia 6,6%

Maroko 6,4%

Lõuna-Aafrika 6,3%

Allikas: Bloomberg

Pärast seda, kui Moody's langetas suure võlakoorma ja valuuta languse tõttu juunis Ghana reitingut, pöördus Lääne-Aafrika riik Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) poole. Valuutafondi missioon algas Ghanas 16. septembril ning lõppes 25. septembril. Ghana müüs enne seda 1 miljardi dollari eest võlakirju oodatust väiksema tootlusega. “Vaatamata praegustele eelarveprobleemidele, nägid investorid Ghana majanduses pikaajalist võimalust,” ütles Ghana rahandusminister Seth Terkper Bloombergile. “Me oleme alati rõhutanud, et Ghana väljavaated on helged ning koos IMFiga loodame praegustest probleemidest üsna pea välja tulla.”Septembri parimate börside hulgast leiab 20protsendilise tõusuga Argentina börsi ning 15protsendilise tõusuga Venezuela börsi. Investorid on ostnud Argentina aktsiaid kapitalikontrolli ja kõrge inflatsiooni tõttu, mis mõnel andmel ulatub isegi 40 protsendini. Samal ajal on Argentina keskpanga välisvaluuta varud vähenenud kaheksa aasta madalaimale tasemele. Kolmandal kohal oli möödunud kuul Venezuela börs. Sarnaselt Argentinaga on ka seal ligi 40protsendiline inflatsioon ning inimesed ostavad raha ostujõu langusega aktsiaid.Riia ja Tallinna börs jäid miinuspoolele. Kuigi Vilniuse börs suutis septembri lõpetada pool protsenti plusspoolel, langesid Riia ja Tallinna börs vastavalt 1,3 protsenti ja 1,6 protsenti. Balti börsifirmadest oli suurim langeja möödunud kuul Leedu börsil noteeritud Utenos trikotažas, mis kukkus üle 12 protsendi. Järgnes Latvijas kugnie­ciba 12protsendilise langusega ning Tallink, Ekspress Grupp ja Skano, mis kukkusid vastavalt 10,8 protsenti, 8,3 protsenti ja 7 protsenti. Langejate hulgas oli ka Soome börs, mis lõpetas septembri 1,2 protsenti miinuspoolel, ning Venemaa börsid RTS ja Micex, mis langesid mõlemad üle 1 protsendi.

Kehvad börsid septembris

(enim kukkunud börsid maailmas)

Brasiilia -19%

Türgi -9,6%

Colombia -9,1%

Ateena -8,7%

Austraalia -7,9%

Namiibia -6,6%

Ukraina -6,5%

Austria -4,7%

Luksemburg -4,6%

Lõuna-Korea -4,4%

Allikas: Bloomberg

Ukraina endiselt halvemate seas.

Uus president võib Brasiilias ralli põhjustada.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt