Parim börs tuli Aafrikast

08. oktoober 2014, 16:44
Konflikt Ida-Ukrainas on mõjunud halvasti nii Ukraina börsile kui ka majandusele. Pildil Luganski elanikud leivajärjekorras.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141008/BORS/141009680/AR/0/AR-141009680.jpg

Septembris kerkis enim Ghana börs, halvimaks börsiks oli aga Brasiilia ning endiselt on languses Ukraina. Tallinna börs jäi samuti miinuspoolele.

Pärast seda, kui Moody's langetas suure võlakoorma ja valuuta languse tõttu juunis Ghana reitingut, pöördus Lääne-Aafrika riik Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) poole. Valuutafondi missioon algas Ghanas 16. septembril ning lõppes 25. septembril. Ghana müüs enne seda 1 miljardi dollari eest võlakirju oodatust väiksema tootlusega. 
“Vaatamata praegustele eelarveprobleemidele, nägid investorid Ghana majanduses pikaajalist võimalust,” ütles Ghana rahandusminister Seth Terkper Bloombergile. “Me oleme alati rõhutanud, et Ghana väljavaated on helged ning koos IMFiga loodame praegustest probleemidest üsna pea välja tulla.”

Septembri parimate börside hulgast leiab 20protsendilise tõusuga Argentina börsi ning 15protsendilise tõusuga Venezuela börsi. Investorid on ostnud Argentina aktsiaid kapitalikontrolli ja kõrge inflatsiooni tõttu, mis mõnel andmel ulatub isegi 40 protsendini. Samal ajal on Argentina keskpanga välisvaluuta varud vähenenud kaheksa aasta madalaimale tasemele. Kolmandal kohal oli möödunud kuul Venezuela börs. Sarnaselt Argentinaga on ka seal ligi 40protsendiline inflatsioon ning inimesed ostavad raha ostujõu langusega aktsiaid.

Riia ja Tallinna börs jäid miinuspoolele. Kuigi Vilniuse börs suutis septembri lõpetada pool protsenti plusspoolel, langesid Riia ja Tallinna börs vastavalt 1,3 protsenti ja 1,6 protsenti. 

Balti börsifirmadest oli suurim langeja möödunud kuul Leedu börsil noteeritud Utenos trikotažas, mis kukkus üle 12 protsendi. Järgnes Latvijas kugnie­ciba 12protsendilise langusega ning Tallink, Ekspress Grupp ja Skano, mis kukkusid vastavalt 10,8 protsenti, 8,3 protsenti ja 7 protsenti. 

Langejate hulgas oli ka Soome börs, mis lõpetas septembri 1,2 protsenti miinuspoolel, ning Venemaa börsid RTS ja Micex, mis langesid mõlemad üle 1 protsendi.

Ukraina endiselt halvemate seas. Septembris oli halvimate börside seas taas ka ­Ukraina, sest endiselt pole lahendust leidnud kriitiline olukord riigi idaosas. Kümne parima börsi sekka ükski Euroopa aktsiaturg seekord ei mahtunud.

Kuu aega tagasi sõlmiti Ukraina valitsusvägede ja separatistide vahel relvarahu, kuid seda on varjutanud mitu vägivaldset konflikti riigi idaosas, milles on hukkunud kümneid inimesi. ­Separatistid süüdistavad konfliktides Ukrainat ja Ukraina separatiste. Seetõttu pole probleemid lahenenud ning langemist jätkavad nii Ukraina majandus kui ka Ukraina börs. 

Ukraina börs langes möödunud kuul eurodes arvestatuna 6,5 protsenti, kuid tegemist polnud halvima börsiga maailmas. Selleks osutus hoopis Brasiilia börs, mis kukkus 19 protsenti. Edetabeli põhjast leiab ka Türgi, Colombia ning Kreeka börsi, mis kukkusid vastavalt 9,6%, 9,1% ja 8,7%. Arenenud turgudest oli suurim langeja Austraalia börsiindeks S&P/ASX 200, mis kukkus 7,9%.

Uus president võib Brasiilias ralli põhjustada. Brasiilia börsile ja ka valuutale tõid languse presidendivalimiste eel avaldatavad küsitlustulemused, mis näitasid senisele presidendile, Dilma Rousseffile vastaskandidaadi Marina Silva ees pidevalt kahe protsendipunktilist edu. Investoritele Rousseff ei meeldi, sest ta on võtnud kasutusele meetmed, mis on erasektorit kahjustanud.

Samas kui sel kuul peaks president vahetuma, võib Brasiilia börsilt oodata pikka taastusrallit. 5. oktoobril toimusid esimese ringi valimised, mille võitis 41,6 protsendiga Rousseff. Üllatajaks tõusis Aécio Neves, kes sai 33,5 protsenti hääli, samas kui Marina Silva poolt hääletas 21,3 protsenti. Teise ringi valimised toimuvad 26. oktoobril. 

Nevesi üllatuslik tõus on oktoobri alguses andnud hoogu ka Brasiilia börsile. Kui Neves saaks presidendiks, tõuseks Brasiilia uueks rahandusministriks Arminio Fraga, kes on lubanud muutusi Brasiilia praeguses majanduses. Esmaspäeval, pärast Nevesi üllatustulemust, rallis Brasiilia börs mitu protsenti. Brasiilia naftafirma Petrobrasi aktsia tõusis üle 11 protsendi. 

Mõni Wall Streeti analüütik usub, et Brasiilia aktsiaturg võib teha sarnase plahvatusliku tõusu täpselt nii, nagu India börs tegi pärast seda, kui ärisõbralik Narendra Modi valiti peaministriks. Üks asju, mida Fraga on lubanud muuta, on Brasiilia praegune maksusüsteem.

“Meil on pööraselt keeruline maksusüsteem ning me kavatseme teha põhjaliku suurpuhastuse, lihtsustades kõike ja vähendades eriti investeeringute maksukoormat,” ütles Fraga CNBC-le antud intervjuus. Fraga on endine Brasiilia keskpanga juht ning juhib praegu investeerimisfirmat. Ta on teinud koostööd ka George Sorosega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. October 2014, 17:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing