Sirje Rank • 5. november 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Iirimaa sulgeb ühe maksuaugu ja avab teise

Google Dublinis  Foto: Scanpix/Reuters

Iirimaa on otsustanud lõpu teha kurikuulsaks saanud maksuskeemidele, mis on võimaldanud rahvusvahelistel suurkorporatsioonidel oma maksukoormust vähendada.

Tuleva aasta eelarves lõpetab  Iirimaa võimaluse kasutada nn topelt-iirlase skeemi, kuid avab teise käega sealsamas uue maksuaugu, kirjutab Wall Street Journal. Sealsamas eelarve eelnõus on säte, mis vabastab ettevõtte tulumaksu alt patentidelt, litsentsidelt ja muult intellektuaalselt omandilt teenitud tulu. Sellega laieneb juba praegu kehtiv maksuvabastus kuni 80%-le taolisest tulust. Ühtlasi on ettepanek lisada maksuvabastuse alla ka kliendibaasid.

Nii on Iirimaa rahvusvahelistele suurfirmadele jätkuvalt atraktiivne sihtriik, kuhu investeerida ja kuhu koondada intellektuaalne omand, et sellelt teenitud tulu oleks võimalikult madalalt maaksustatud.

„Maksustatavast tulust mahaarvamise võimaluste piiramise asemel on neid selles eelarves hoopis suurendatud,“ ütles Trinity College'i professor Jim Stewart.

Maksuvabastusest võidaksid firmad nagu Google ning ravimistööstus, mis on koondanud intellektuaalse omandi õigused oma Iiri tütarfirmadesse.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt