Sirje Rank • 19. mai 2015 kell 8:15

Rootsi pangad said kõva trahvi

Nordea panga juht Christian Clausen  Foto: Scanpix/Reuters

Rootsi finantsinspektsioon teatas täna, et on trahvinud Nordea panka ja Handelsbankeni rahapesu tõkestamiseks kehtestatud reeglite eiramise tõttu.

Nordea pangale määras inspektsioon suurima võimaliku trahvisumma 50 miljoni Rootsi krooni ulatuses, Handelsbankenil tuleb trahvi maksta 35 miljonit Rootsi krooni.

Nordea pank pole aastaid rahapesu tõkestamiseks kehtestatud reegleid järginud, pole hinnanud erinevate kliendigruppide riskiastet ega uurinud põhjalikumalt klientide ja nende tehingute tausta, rääkimata sellest, et mingeid täiendava kontrollimeetmeid oleks kasutusele võetud.

„See tähendab, et need inimesed, kes on tahtnud rahapesuga tegeleda või rahastada terrorismi, on suure tõenäosusega saanud seda teha ilma, et Nordea oleks seda avastanud. See on väga tõsine asi,“ märgib finantsinspektsioon pressiteates. Märkimisväärseid puudusi tuvastas FI ka Handelsbankenis.

Hinnanguliselt pestakse Rootsis igal aastal 100 miljardi Rootsi krooni ulatuses musta raha. Sel põhjusel on pankade valvsus ja kaastöö rahapesu tõkestamiseks äärmiselt oluline, märgib inspektsioon.

Hetkel kuum