Eliisa Matsalu • 24. mai 2015 kell 5:00

Graanul Investi miljonitehing

Graanul Investi juhatuse esimees Raul Kirjanen.  Foto: Väinu Rozental

Eesti suurim pelletitootja Graanul Invest laiendab haaret ja soetab Läti konkurendi Latgrani. Kontsern kasvab sedasi Euroopa suurimaks pelletitootjaks.

Lõunanaabrite suurima pelletitootja Latgrani senised omanikud BillerudKorsnäs AB ja Baltic Resources AB allkirjastasid müügilepingu, mis peaks jõustuma juulikuus. Tehing teeb Graanul Investi Euroopa turul veelgi suuremaks tegijaks ning kergitab Eesti suurimate ettevõtete nimekirjas pea 30 koha võrra Top20sse.

Graanul Investi juhatuse esimees Raul Kirjanen märkis, et Graanul Invest on pidevalt jälginud oma Baltikumi konkurendi Latgrani tegemisi. „Oleme neile ülevõtmise ettepanekuid teinud juba paar viimast aastat,“ ütles ta, Lõpliku müügitehingu idee tuli Kirjaneni sõnul ikkagi müüjatelt, kuna BillerudKorsnäsil on soov oma tegevus fokusseerida. „Latgran pole kunagi nende põhiteguvusala olnud ja tõenäoliselt ei näinud nad ettevõtet sellisena ka tulevikus,“ lisas ta.

Müügiprotsess algas eelmise aasta hilissügisel ja tehingu lõpetamiseks kulub veel umbes poolteist kuud aega.

Kirjaneni sõnul Latgrani ost Graanul Investi jaoks eriti suuri muutusi ei too, kuna kontsern on juba aastaid kasvule suunatud. „Oleme oma äri kasvatanud nii tootmisüksusi ise ehitades kui ka üle võttes,“ märkis ta. Kirjanen tõdes, et Latgrani ost on mahult kindlasti kõige suurem ostutehing, mida Graanul Invest on teinud. Kuna Läti suurimas pelletitootmise ettevõttes on Kirjaneni sõnul hea kollektiiv ja juhtkond, ei tohiks kahe firma ühinemisel probleeme tekitada.

Latgrani ost võimaldab Graanul Investil kindlasti arendada logistikaküsimusi. „Tuleviku eesmärgiks on meil oma kasvu jätkata. Minu selge seisukoht on, et rahvusvaheline pelletiäri on muutumas üha globaalsemaks kütuseäriks ja väikestel tootjatel on selles valdkonnas pikas perspektiivis raske ellu jääda,“ rääkis Kirjanen. Seega on tema sõnul konsolideerumine loomulik protsess. „Arvan, et tootmise konsolideerumise tempo pigem kiireneb kui aeglustub,“ lisas ta.

Ostutehingu detaile Kirjanen ei avalanud. „Tegu on konfidentsiaalseinfoga, samuti on teine osapool börsiettevõte,“ selgitas ta.

Graanul Invest

Metsandusega, bioenergeetika arendamisega ja taastuvenergia tootmisega tegelev erakapitalil põhinev ettevõte, mis alustas tegevust 2003. aastal. Ettevõte on Baltimaade suurim puidugraanulite ehk pelletite tootja.

Graanul Investile kuulub neli pelletitehast Eestis, kaks Lätis ja üks Leedus. Graanul Investile kuulub ka neli biomassil põhinevat koostootmisjaama, kogutoodanguga 21 megavatti.

Möödunud aasta käive oli 130,5 miljonit eurot, puhaskasum 10,5 miljonit eurot.

Kontsernis töötab 378 inimest.

LatGran

Läti suurim pelletitootja, kokku on neli tehast.

Asutati 2004. aastal.

Omanikud on Rootsi ettevõte BillerudKorsnäs ja Soomes asuv ettevõte Baltic Resources.

Möödunud aasta käive oli 73 miljonit eurot, pelleteid tootis mullu 479 000 tonni.

Allikad: Graanul Invest ja LatGran

Müüja BillerudKorsnäs esindaja Henrik Essen ütles, et Latgrani müük oli osa nende strateegiast, mis aitab keskenduda põhitegevusele, mis on taaskasutatavate pakendite ja materjalide tarnimine. Ta lisas, et Latgrani müük Graanul Investile tugevdab mõlemat ettevõtet. „Kuidas seda tehakse, on juba Graanul Investi vastata,“ märkis Essen.

Latgrani tegevjuht Ilmars Kassi sõnul areneb pelletiturg kiiresti ja Balti riikidel on rahvusvahelisel turul hea positsioon. „Latgrani ja Graanuli kombinatsioon teeb meist Euroopa suurima pelletitootja ja tipptegija globaalsel turul, kuna toodame juba sel aastal kokku 1,8 miljonit tonni pelletit,“ teatas Kass pressiteates.

Kohalikku turgu mõjutab suhtumine taastuvenergiasse

Pelletipõletite müüja SB Keskkütteseadmed OÜ ärijuht Aavo Isak ütles, et kuigi tehing teeb Graanul Investist Euroopa turul veelgi suurema tegija, ei mõjuta nende kasv Eesti turgu kuidagi. „Tegu on niikuinii juba teistest Eesti pelletitootjatest kaks korda suurema ettevõttega,“ ütles ta, lisades, et peale kahe suurema ettevõtte tegutseb Eestis sel alal veel üksnes paarkümmend väikefirmat. Küll aga võib tehing muutusi tuua ja konkurentsi tihendada Läti turul. „Siinset turgu mõjutab hoopiski riigi suhtumine taastuvenergiasse,“ märkis Isak.

Isak lisas, et Graanul Investi tehing võis maksma minna vägagi palju. „Halvimal juhul maksab üks tonn pelletit tehase väraval 85 eurot. Arvestades, et Latgran tootis mullu kokku ligi 500 000 tonni, võib tehingu hinnaks päris mitu miljonit eurot arvestada,“ rääkis ta. Tehing kindlustab Isaki sõnul Graanul Investi selle aasta eesmärgi, mis oli aasta lõpuks toota vähemalt miljon tonni pelletit. Möödunud aastal tootis Graanul Invest 853 000 tonni pelleteid.

Hetkel kuum