Sirje Rank • 22. juuni 2015 kell 13:17

Eurogrupi Kreeka arutelu oli väga lühike

Eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem  Foto: Scanpix/REuters

Täna Brüsselis toimud euroala rahandusministrite erakorraline kohtumine Kreeka kriisi arutamiseks jäi väga lühikeseks.

Põhjus oli selles, et Kreeka esitas oma ettepanekud patiseisu murdmiseks liiga hilja, alles täna hommikul, mis ei jätnud IMFile, Euroopa Keskpangale ja Euroopa Komisjonile piisavalt aega ettepanekut analüüsida.

Nii said rahandusministrid institutsioonidelt vaid esialgse hinnangu ning kujundasid ka oma arvamuse selle alusel.

„See on positiivne samm  protsessis,“ ütles eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem kohtumise järel, andes lootust, et nädala teisel poolel võib nende ettepanekute baasil Kreekaga kokkulepe sündida.

"See on võimalus nädala lõpuks kokkulepe saada ja selle nimel me töötame," ütles Dijsselbloem.

„See on hea baas töö jätkamiseks,“ kinnitas ka rahandusvolinik Pierre Moscovici.

Juba kohtumisele saabudes ei jaganud euroala rahandusministrid turgudel hommikust alates tooni andnud optimismi, et kokkulepe Kreekaga on käeulatuses. Segadust tekitasid kreeklastelt laekunud kaks erinevat ettepanekut patiseisu lahendamiseks.

Iiri rahandusminister Michael Noonan arvas, et ilmselt tuleb rahandusministritel neljapäeval enne Ülemkogu uuesti kokku tulla. Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble väitis, et läinud nädala reedega võrreldes pole midagi muutunud. Ei ole veel sellist ettepanekut, mis valitsusjuhtidel midagi otsustada võimaldaks.

„Eurogrupp lõppes. Töö jätkub. Institutsioonid hindavad ettepanekuid,“ võttis kohtumise Twitteris kokku Soome rahandusminister Alexander Stubb.

„Tulime neile aruteludele eesmärgiga sõlmida rahaliselt vettpidav kokkulepe,“ ütles Kreeka peaminister Alexis Tsipras enne kohtumist Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga. Õhtul kohtub Tsipras kõigi teiste erakorraliselt Brüsselisse kutsutud euroala riikide valitsusjuhtidega.

 

Hetkel kuum