Äripäev • 1. juuli 2015 kell 14:23

Pentus-Rosimannus teatas tagasiastumisest

Keit Pentus-Rosimannus astus tagasi. Pressikonverenst Stenbocki majas, kus välisminister selgitas koos peaminister Taavi Rõivasega tagasi astumise põhjuseid.   Foto: Andres Haabu, Äripäev

Ringkonnakohtus eile Autorollo pankrotiasjaga seoses vastutavaks tunnistatud välisminister Keit Pentus-Rosimannus teatas meediale saadetud kirjas, et esitas peaministrile palve vabastada ta ametist, ERR uudisteportaal. Äripäevale välisminister Keit Pentus-Rosimannus oma avaldust ei saatnud.

Kohus leidis oma eilses otsuses, et Autorollot juhtinud Siim Roode oli allutatud perekond Rosimannusele.  Kostjate e-kirjavahetusest nähtuvalt tegelesid Autorollo igapäevase juhtimisega Rain Rosimannus, Siim Roode ja Keit Pentus-Rosimannus, kusjuures Siim Roode oli allutatud Rain Rosimannusele ja Keit Pentus-Rosimannusele, seisab Tallinna ringkonnakohtu otsuse põhjendustes.

Ühtlasi tähendas see, et Tallinna ringkonnakohus rahuldas osa Autorollo võlausaldajate nõudest ka välisminister Keit Pentus-Rosimannuse vastu. Tallinna ringkonnakohus tühistas oma tänase, 30. juuni otsusega Harju maakohtu mullu juunis tehtud otsuse osas, millega OÜ Autorollo nõue tütarfirma asutamisega tekitatud kahju osas jäeti välisminister Keit Pentus-Rosimannuse vastu rahuldamata ja vähendati kahjuhüvitist 43 765,26 euro võrra. See tähendab, et teise astme kohus näeb Autorollost vara välja viimises vastutust ka minister Pentus-Rosimannusel.

Peaminister Taavi Rõivas teatas pressiteate vahendusel, et välisminister Keit Pentus-Rosimannuse tagasiastumine on talle raske, kuid mõistetav. „Keit on olnud minu valitsuses nii keskkonna- kui välisminister, täitnud mõlemaid ameteid tõsise pühendumusega. Tema kaasabil on Eesti riik paremini liitlasvägede poolt kaitstud, Eesti seisukohad on kõlanud tugevalt Brüsselist Washingtonini, välisteenistus muutunud lühikese ajaga initsiatiivikamaks ja avatumaks,“ ütles Rõivas.

„Olen Keiduga pikalt koos töötanud ning näinud lähedalt tema süvenemisvõimet ja töökust. Ma tean, et tal on süda õige koha peal. Ta on hinnatud meeskonnaliige mitte ainult minule - tema kohta jagub kiidusõnu ka minu väliskolleegidel,“ lisas Rõivas. „Seda raskem on mul vastu võtta tema avaldust lahkumiseks. See avaldus tähistab soovi säästa meeskonda, säästa valitsust. See on riigimehelik samm. Seetõttu ma seda mõistan,“ ütles Rõivas.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson rääkis veidi varem Äripäevale, et tema hinnangul ei tohiks Keit Pentus-Rosimannust rutates avalikult süüdi mõista, kuna ministril on võimalus ringkonnakohtu otsus apelleerida ja oma nime eest edasi võidelda.

„Eesti õigussüsteemis on ministril õigus oma hea nime eest edasi võidelda ja kui ta otsustab apelleerida riigikohtusse, siis senimaani kui kohtuveskid jahvatavad, ei ole teda lõplikult süüdi mõistetud,“ ütles Simson. Tema sõnul on loogiline, et inimene võitleb oma nime puhtuse eest, kui tal on argumente, millega seda teha.

Küll aga tuleks Simsoni arvates ministril kohast loobuda, kui praegune Tallinna ringkonnakohtu otsus jääb kehtima. „Ma arvan, et kui teise astme kohtuotsus jääb jõusse ja jääb seega jõusse süüdimõistev otsus tänase välisministri suhtes, siis ta peaks ilmselt tagasi astuma,“ lausus Simson.

Simson nentis, et asjade edasine kulg sõltub siiski Pentus-Rosimannuse enda otsustest. „On aga selge, et kui ta kavatseb kohtus edasi vaielda, siis sel juhul see võtab päris suure osa tema ajast ja tähelepanust, mis omakorda võib raskendada professionaalset tegevust välisministrina,“ märkis ta.

Keit Pentus-Rosimannuse avaldus

"Eile Rootsist töövisiidilt naastes avastasin enda ees ootamatu ülesande pöörduda oma õiguste kaitseks riigikohtusse.

Esimese astme kohtu varasemale otsusele risti vastupidine otsus kohustas mind osalema oma isa kunagise firma majanduskriisi aegsete võlgade kinnimaksmises. Ma ei nõustu kohtu tõlgendustega, mille järgi isa äriline ebaõnnestumine tuleb nuhelda pereliikmete pihta, pean otsust enda suhtes äärmiselt ebaõiglaseks ja kavatsen selle riigikohtus vaidlustada.

Lugupidamine Eesti riigi ja tema institutsioonide vastu ning arusaam euroopalikust poliitilisest kultuurist ei luba mul kujunenud olukorras aga käituda teisiti, kui esitada peaministrile palve vabastada mind välisministri ametist. Tegin seda täna lõuna paiku.

Eesti riigi, valitsuse ja välisministeeriumi ees seisavad täna märksa olulisemad teemad, millele Eesti avalikkus peaks kaasa elama, kui küsimused mulle määratud trahvide edasisest saatusest ja sellest, kas minu otsus oma isale tema haiguse ajal toeks olla oli kellegi silmis õige või mitte.

Mina tean, et õigus selles isale toeks olemise loos on minu poolel ja ma ei ole teinud kellelegi halba ega ka midagi valesti, ükskõik kui väga on proovitud avalikkusega manipuleerides vastupidist näidata. Selle selgitamine pärast eilset otsust ja mulle määratud trahvide tühistamise vaidluse jätkumine saab aga igal juhul võtma osa mu tähelepanust. Tänastes oludes pean õigeks ja ausaks valitsust ja meie välisteenistust kõigest sellega seonduvast säästa.

Eestile ja Euroopale oluliste küsimustega tegelemist saan edukalt jätkata Riigikogus ja seda ma kindlasti ka teen.

Aitäh kõigile, kes on mulle selle kahe ja poole aastase väga keerulise perioodi jooksul kaasa elanud ja head soovinud. See tugi on minu ja mu pere jaoks tähtis.

Tänan südamest kõiki häid meeskonnaliikmeid välisministeeriumist, te olete suurepärased ja teete oma tööd väga hästi.

Üks isiklik palve on mul ka, ajakirjanikele. Minu isa ei ole avaliku elu tegelane ega ole seda ka kunagi olnud. Palun, et austaksite tema privaatsust ega tülitaks teda rohkem, sest ta on kõigest toimunust löödud ja lihtsalt inimlikult õnnetu."

Pressikonverents Stenbocki majas, kus välisminister ja peaminister Taavi Rõivas selgitasid ministri tagasiastumist.   Foto: Andres Haabu
Hetkel kuum