Ave Lepik • 24. november 2015 kell 7:50

Türgi: tulistasime alla Vene sõjalennuki

Türgi tulistas oma piiril alla Vene pommitaja Su-24.  Foto: epa

Täna tulistas Türgi oma Süüria piiri lähedal alla tundmatu ründelennuki, mille kaks pilooti jõudsid katapulteeruda, teatas Reuters. Venemaa kaitseministeerium kinnitas, et tegemist oli Vene Su-24ga.

Venemaa kaitseministeerium rõhutab, et pommitaja asus kindlalt Süüria territooriumi kohal, kuid Türgi kinnitab, et Su-24 rikkus Türgi õhupiiri.

Türgi peastaabist kinnitati, et allatulistatud lennukile anti kümme hoiatust, enne kui selle pihta tuli avati. Lennuk viibis Türgi õhuruumis viis minutit, väidavad Türgi sõjajõud.

Venemaa kaitseministeeriumi teatel asus ründelennuk Su-24 kindlasti Süüria territooriumi kohal ega rikkunud Türgi õhupiiri, mida kinnitavad objektiivsed kontrollseadmed, rõhutas Venemaa kaitseministeerium. Lisaks väidab Vene pool, et lennukit tulistati maa pealt, mässuliste poolt, mitte õhust.

Allatulistamise hetkel asus lennuk 6 km kõrgusel.

Kahe lenduri saatus pole TASSi andmeil veel teada, kuid Reuters teatab, et neil õnnestus katapulteeruda. CNNTürk teatas, et ühe lenduri võtsid vangi türkmeenid.

Süüria Latakia provintsis Kysyl-Dagi piirkonnas, kus lennuk alla tulistati, elavad türkmeenid ja seal käivad lahingud Süüria opositsioonivägede ja riigi armee vahel.

CNNi andmeil rikkus Süüria poolt tulnud ründelennuk Türgi õhupiiri ja seepärast saatsid türklased oma lennukid F-16 sellele vastu ning avasid tule.

Süürias viibiv inimõiguste vaatlusrühm kinnitas Reutersile, et sõjalennuk tulistati alla riigi põhjaosas mägises Latakia provintsis ning lisas, et seda sihikule võttes polnud selgust, kas lennuk kuulus Vene või Süüria õhujõududele.

Juhtunuga seoses kutsus Türgi peaminister Ahmet Davutoglu kokku armeejuhtide erakorralise nõupidamise. Välismister Feridun Sinirlioglu võttis ühendust NATO ja ÜROga.

Süürias paiknevad Vene pommitajad on ka varem mitu korda Türgi õhupiiri rikkunud. Oktoobri alguses pidi Vene suursaadik neid rikkumisi ka diplomaatilisel tasandil selgitama. Moskva tõi tookord Türgi võimudele põhjenduseks, et üks intsident oli kahetsusväärne viga, mis juhtus halva ilma tõttu ning et lennuk viibis Türgi õhuruumis vaid mõne sekundi.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg on öelnud, et intsidendid Vene lennukitega Türgi taevas ei sarnane juhusele ning on ettekavatsetud. Valge Maja aga on nimetanud Venemaa tegevust selles piirkonnas provokatsiooniks.

AFP vahendas, et NATO kutsus täna kella 17 (Eesti aja järgi kl 18) kokku nõukogu erakorralise koosoleku seoses Vene pommitaja allatulistamisega Süüria-Türgi piiril. Põhja-Atlandi Nõukogu on alliansi kõrgeim poliitiline organ, mis koosneb liikmesriikide alalistest esindajatest.

Hetkel kuum