Äripäev • 3. märts 2016 kell 12:12

Riik ulatab põlevkivitootjatele abikäe

Põlevkivikaevandus  Foto: Veiko Tõkman

Valitsus otsustas täna vähendada põlevkiviga seotud tasusid, et toetada raskes seisus Eesti põlevkivitööstust. Meetmed jõustuvad hiljemalt 1. juuliks.

Viia põlevkivi kaevandamisõiguse tasu 0,275 eurole tonni kohta ning põlevkivitööstust enim mõjutavad keskkonnatasud 2009. aasta tasemele.

Omavalitsustes, kus põlevkivitööstusettevõte tegutseb, kaotatakse saastetasude suurendatud koefitsientide süsteem.

Põlevkivi ressursitasu 0,275 eurot tonni kohta tähendab, et omavalitsused saavad ka edaspidi sama palju ressursitasu kui varem.

Riik soovib võimaluste piires anda põlevkivisektorile keerulisteks aegadeks tuge, et inimesed ei kaotaks tööd ja sektor suudaks madalate maailmaturu hindade tõttu tekkinud raske olukorra üle elada, ütles rahandusminister Sven Sester.

„Ida-Viru olukord on tõsine. Koondamisi on olnud mitmes ettevõttes ja neid võib tulla veel, kogu piirkonna majandus on habras. Jaanuaris saatsin kirja suurtele põlevkiviettevõtetele ja palusin sektori toetamiseks konkreetseid ettepanekuid. Nende alusel ja koostöös teiste ministeeriumidega oleme nüüd lahendused välja töötanud,“ ütles Sester.

Majandus- ja taristuminister Kristen Michali sõnul on riigi järgmine samm pärast tasude langetamist uue, maailmaturu hinnaga arvestava ressursitasude süsteemi väljatöötamine, et suured hinnakõikumised ei seaks edaspidi ohtu põlevkivisektorit ning Ida-Virumaad.

Põlevkivi ressursitasud langetatakse ajutiselt 1. juulist kuni 2018. aasta jaanuarini. Selle rahaline mõju sektorile on ligikaudu 40 miljonit eurot aastas. Alates 2018. aastast peaks rakenduma uus turuhinnast sõltuvate keskkonnatasude süsteem.

Unknown body type: x-im/content-part infopank

Põlevkiviga on otseselt seotud ligikaudu 7500 töökohta. Tööjõumakse ning ressursi- ja saastetasusid sai riik põlevkivisektorilt möödunud aastal ligikaudu 140 miljonit eurot.

Valitsus pidas täna nõupidamise Narvas.

Hetkel kuum