Kuidas saada kõne statistikaameti juhilt?

06. juuli 2016, 17:15
Andres Oopkaup
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160706/NEWS/160709861/AR/0/AR-160709861.jpg

Statistikaamet selgitas täna ettevõtjatele andmete esitamise olulisust ja näitas, mis hetkel jõuab asi sunniraha määramiseni.

Kohtumisel selgitati, miks tuli statistikaamet välja sunniraha rakendamise plaaniga ja mida ettevõtetelt andmete kättesaamiseks ette võetakse, et asi sunniraha rakendamiseni ei jõuaks.

Statistikaameti andmetöötluse juhtivspetsialist Ilona Ehtla näitas kohtumisel andmete küsimise käiku, mis võib halvimal juhul lõppeda 2000eurose sunniraha määramisega. 

1. Iga aasta 15. detsembril saadetakse kõigile valimisse sattunud andmeesitajatele teavituskiri nende küsimustike kohta, mida nad peavad järgmisel aastal statistikaametile esitama.

2. Seitse ja kolm päeva enne andmete esitamise tähtaega saadab statistikaamet andmeesitajatele infokirja tähtaja saabumisest.

3. Saabub andmete esitamise tähtaeg.

4. Kolmandal päeval pärast andmete esitamise tähtaja möödumist saadab statistikaamet andmeesitajatele meeldetuletuskirja, kus antakse teada tähtaja möödumisest.

5. Seitse päeva pärast esitamistähtaega saadetakse teine meeldetuletuskiri.

6. Järgmisena helistab ameti peadirektorandmeid mitteesitanud andmeesitajatele isiklikult.

7. Kokku 21 päeva pärast esitamistähtaja möödumist saadetakse sunniraha ettekirjutus ja hoiatus andmeesitajatele lihtkirjaga tähitult väljastusteatega.

8. Ettekirjutuses ja hoiatuses antakse andmeesitajale kohustuse täitmiseks aega veel 14 päeva.

9. Uue tähtaja möödudes edastatakse menetlus täitmiseks kohtutäiturile. Paralleelselt ka helistatakse andmeid mitteesitanud andmeesitajatele

Ehtla ütles, et aastaküsimustiku sunnirahamäär on 300 eurot, kvartaliküsimustikul 200 eurot ja kuuküsimustikul 100 euro. Samas on maksimaalne lubatud sunnirahamäär 2000 eurot.

Sunniraha pole veel kunagi määratud

Statistikaameti peadirektori asetäitja Allan Randlepp ütles kohtumisel, et sunni rakendamise võimalus on ametil alati olemas olnud, kuid seni pole selle määramiseni asi jõudnud.

Ameti juht Andres Oopkaup teatas, et kohtumine oli väga konstruktiivne ja loodetavasti mõlemale poolele kasulik. „Loodan, et ettevõtete jaoks jäi kõlama, et statistikaameti eesmärk on andmed õige ajal statistika tegemiseks kätte saada ja laekumise parandamise meetmete seas on sunniraha rakendamine viimane võimalus, mida väga äärmuslikul juhul kasutame,“ rõhutas ta.

Ettevõtjad ootavad lihtsust

Kohtumisel osalenud Paide MEK ASi pearaamatupidaja Ulvi Kuusk ütles statistikaameti pressiteate vahendusel, et mõistab, miks ametil andmeid vaja on, aga kompleksse majandusaasta aruande (EKOMARi) täitmine oleks tunduvalt lõbusam, kui statistikaamet disainiks vahendid, et aruannete sisestamine muutuks esitajale kliendisõbralikumaks.

Sama meelt oli kohtumisel osalenud RaiMar Konsultatsioonide juhatuse liige ja finantsjuht Marek Jaakson. "Riikliku statistika vajalikkuses ei kahtle keegi. Samas väikeettevõtte esindajana on minu soov, et ettevõte saaks riigile kõik vajalikud andmed esitada ühes kohas ja soovitavalt korraga. Praegu pole tulu, mis väikeettevõte oma tegevusega teenib, proportsioonis selle kuluga, mis erinevatele riigiasutustele andmete esitamiseks kulub. Leian, et raamatupidamisprogrammist võiks olla võimalus andmed saata otse statistikaametile," pakkus ta välja. 

Sel aastal on EKOMARi andmete esitamise kohustus ligi 8000 ettevõttel. Esitamise tähtaeg jääb sõltuvalt ettevõtte tegevusalast vahemikku 1.–8. juulini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. July 2016, 17:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing