Äripäev • 7. juuli 2016 kell 9:31

Kaks aastat kestnud hinnalangus hakkab läbi saama

Kaks aastat kestnud hinnalangus hakkab läbi saama  Foto: Reuters/Scanpix

Seni vedas tarbijahindade langust nii meil kui euroalas energia (mootorikütus, elekter, soojus ja gaas), mille odavnemine hakkas juunis järk-järgult taanduma, selgus täna avaldatud tarbijahinna indeksist.

Kütuse ja soojuse hinnalangus on meil mõnevõrra pidurdunud, ulatudes ligi kümnendikuni. Suuremal määral mõjutas juunis energiahindu elektri kallinemine Põhjamaades toimunud elektrijaama hooldustööde tõttu. Selle tulemusel oli elekter kaheksa protsenti kallim kui aasta tagasi, kommenteeris rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad juunis eelmise kuuga võrreldes 0,3 protsenti.

Aastases võrdluses pidurdus hinnalangus 0,4 protsendini.

Euroalas pöördusid hinnad pärast neljakuulist langust taas tõusule energiahindade languse pidurdumise tõttu, hinnad tõusid juunis esialgsetel andmetel 0,1 protsenti.

Vaatamata hoogsa palgakasvu jätkumisele on teenuste hinnatõus viimastel kuudel pidurdunud, ulatudes juunis tagasihoidliku 0,7 protsendini. Teenuseliikidest toob Pungas välja üürihindade tõusu pidurdumise, langenud kütusehindade kaudsed mõjud, puhkusereiside odavnemise, mis tuli osalt kõrge võrdlusbaasi mõjul ning sideteenuste odavnemise tiheda konkurentsiolukorra tõttu. Üürihindade tõus taandus juunis kolme protsendini, mis on viimaste aastate kõige aeglasem kasv. Selle põhjus on kinnisvaraturu stabiliseerumine, mida toetab uute elamispindade pakkumise suurenemine.

„Kaks aastat kestnud hindade langus hakkab suve lõpus läbi saama. Sügisel hinnatõus kiireneb, selle põhjuseks on peamiselt energiahindade languse pidurdumine ja väiksemal määral ka tubakatoodete kallinemine,“ märkis Pungas.

Hetkel kuum