Kristel Härma • 8. juuli 2016 kell 4:45

Kinnisvaraturu optimism jäi eelmisse aastasse

Eelmisel aastal kasvanud kinnisvaraturg võtab sel aastal hoo maha.  Foto: Raul Mee

Edukaim kinnisvarabüroo kasvas eelmisel aastal mühinal ja maksis dividende, kuid kardab, et suurt kasvu selleks aastaks enam ei jätku.

Eesti suurim kinnisvarabüroo Uus Maa on oma esikohta Äripäeva kinnisvarabüroode TOPis möödunud aasta tulemustega tugevalt kinnitanud. Ettevõte kasvatas eelmisel aastal käivet 16 protsenti, ületades kolme miljoni euro piiri. Kasum oli neil 2015. aastal ligi 750 000 eurot ja omanikele maksti üle 260 000 euro dividende.

Aastaaruandes selgitab juhtkond, et kinnisvaraturg oli möödunud aastal stabiilne, kuid aktiivne, ja käibe kasvatamisele aitasid kaasa suur tarbimine, töötuse vähenemine ja elanikkonna kõrge kindlustunne. „Kuigi majandusseis on kohati keeruline, oli ettevõttel siiski võimalik ellu viia oma plaanid ja suurendada käivet kõigis valdkondades, kus tegutseme,“ seisis aruandes.

Pigem märgid hinnalangusest

Tänavu tahab Uus Maa käivet kasvatada 20 protsenti, kuid firma juht Jaanus Laugus kahtles, kas selleni jõutakse. „Võib-olla pigem 10protsendine kasv on aktsepteeritav,“ ütles Laugus. „Turg on suhteliselt stabiilseks muutunud ja pigem võime näha, et mõnes segmendis on paigalseis või väike hinnalangus. Pankade laenuaktiivsus ei ole ka kõige kõrgemal, et nad toetaksid turuaktiivsust. Eelmisel aastal oli optimismi rohkem, praegu on rohkem rahulikumat meelt,“ ütles ta.

Pindi Kinnisvara, mis oli Äripäeva kinnisvarabüroode TOPis mullu käibe poolest teisel kohal, kasvatas aastaga käivet pisut üle 10 protsendi, 2,8 miljonile eurole. Kasum jõudis vähem kui 90 000 eurolt 200 000 euro lähedale. Ettevõte ise hindab eelmist aastat äriliselt tagasihoidlikuks, sest käivet küll kasvatati, kuid turu üldist kasvutrendi arvestades oleksid võinud minna veel paremini.

„Möödunud aastal ei olnud viga, kuid kindlasti ei olnud tegu ka tippaastaga. Hinnatase kinnisvaraturul on kasvanud märkimisväärselt ja sellest tulenevalt jäi ka mullune tehingute arv tagasihoidlikuks,“ ütles ettevõtte viimase aasta majandustulemuste kohta Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman.

Tasakaalukas joon

Tänavuse aasta kohta leidis Sooman, et see ei tule mullusest ei oluliselt kehvem ega parem. Juulikuus terve aasta käivet ja kasumit prognoosida on tema sõnul veidi ennatlik. Majandusaasta aruandes seisab, et ettevõte tahab tänavu hoida tasakaalukat joont.

„Tasakaaluka joone all peame silmas eelkõige sisemisele arengule keskendumist, suuri revolutsioonilisi muudatusi me ei planeeri. Kasvatame müügiportfelli, analüüsime keskmisest intensiivsemalt turgu, et anda oma klientidele paremat nõu ja hinnata veelgi spetsiifilisemaid varasid, samuti värbame aktiivselt uusi maaklereid,“ ütles Sooman ja lisas, et tänavu on nendega liitunud üle 20 inimese.

Ka Uus Maa tahab sel aastal maaklereid juurde palgata, eesmärgiks on seatud vähemalt 10 uut töötajat. Ettevõtte juhi Jaanus Lauguse sõnul keskenduvad nad ka töötajate koolitamsele, et aidata neil rohkem tehinguteni jõuda. "Kulude kärpimist me ei näe, selles mõttes oleme suhteliselt tublid olnud, et väga palju ülekulu ei ole,“ lisas ta.  

Laugus ütles, et ettevõtte tegevuses on fookus ärikinnisvara teenusel ja selle osakonna tõusul. Elupindade poole pealt vaadatakse uusarendusi, kuid püütakse samal ajal olla tugevad ka vanemate korterite turul.

Hetkel kuum