Äripäev • 26. juuli 2016 kell 13:03

Eesti remondib oma e-hääletamise süsteemi

Eesti remondib oma e-hääletamise süsteemi  Foto: PantherMedia/Scanpix

Elektroonilise hääletamise süsteemi arendamise riigihanke võitja AS Cybernetica uuendab e-hääletamise kesksüsteemi 2017. aasta oktoobris toimuvateks kohalike omavalitsuste volikogude valimisteks, teatas vabariigi valimiskomisjon.

2004. aastal loodud tarkvara vajas järk-järguliste täiustuste (Mobiil-ID lisandumine, hääle kohalejõudmise kontroll nutiseadme abil) tõttu ümberkirjutust. „Uus süsteem luuakse universaalsema iseloomuga, mis võimaldab seda kasutada ka mujal kui Eesti riiklikel valimistel ja rahvahääletustel - näiteks suurte organisatsioonide sisevalimistel, kohalike omavalitsuste rahvaküsitlustel, aga ka väljaspool Eestit,“ sõnas elektroonilise hääletamise komisjoni esimees Tarvi Martens.

Valija jaoks jääb hääle andmise protseduur samaks ning ka senini avatud olnud süsteemi lähtekoodiga võivad jätkuvalt kõik huvilised tutvuda.

Riigikogu kantselei valimiste osakonna juhataja Priit Vinkel ütles, et sõlmisid Cyberneticaga pikema lepingu e-hääletamise infosüsteemi arendamiseks ja hooldamiseks. Esimese hankelepingu hind on 236 800 eurot (pluss käibemaks). Hankel osales kolm ettevõtet.

Elektroonilist hääletamist on Eesti valimistel kasutatud kaheksal korral alates 2005. aastast.

Hetkel kuum