Venezuelal on raha ja aeg otsa saamas, kirjutab CNN Money.
- Protestid Venezuelas. Foto: epa
Riigi keskpangal on valuutareserve järel vaid 11,9 miljardit dollarit. Veel 2011. aastal ulatusid reservid üle 30 miljardi. Peagi saabub mitme suure võlamakse tähtaeg. Sügisel tuleb riigil võlgasid tasuda 4,7 miljardi ulatuses.
Venezuelat on tabanud sügav majanduskriis, poliitiline kriis ja humanitaarkriis. Inimestel ei ole piisavalt toitu ning haiglates napib ravimeid ja varustust. Ekspertide sõnul on Venezuela seadnud oma prioriteediks võlgade maksmise.
„Aasta aja jooksul saab neil raha otsa,“ ütles investeerimisfirma Caracas Capitali partner Russ Dallen. Ta lisas, et riik on „enesetapjalikult“ keskendunud eelkõige võlamaksetele.
Eksperdid ei ole ühel meelel, millal Venezuelal raha otsa saab. Kõik on aga ühel meelel, et üle kahe aasta nad toime tulla ei suuda.
Suurem osa riigireservidest on kullas. Osa sellest saadeti sellel aastal võlgade tasumiseks Šveitsi. Mai seisuga oli Venezuelal kullareserve 7,4 miljardi dollari ulatuses.
„Ei tundu, et Venezuela suudab järgmine aasta kõik võlamaksed tasuda,“ ütles
Goldman Sachsi Ladina-Ameerika ökonomist Mauro Roca. „Pankroti tõenäosus on järgmisel aastal tunduvalt kõrgem.“
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.